| muratordom.pl » Kuchnia » Pomysły na wykończenie » Nowoczesna kuchnia to czysta kuchnia. Jak urządzić kuchnię, by zawsze lśniła czystością?

Nowoczesna kuchnia to czysta kuchnia. Jak urządzić kuchnię, by zawsze lśniła czystością?

Nowoczesna kuchnia to zazwyczaj kuchnia otwarta. Wymaga efektownych mebli, ale też utrzymania nieskazitelnej czystości. Jak urządzić kuchnię, by zawsze było w niej czysto? Pomogą w tym m.in. rozwiązania technologiczne zastosowane w nowoczesnych sprzętach AGD - piekarniku, okapie kuchennym, płycie kuchennej - czy zlewie kuchennym oraz blacie.

Lśniąca płyta kuchenna

 • Pierwszy krok do nowoczesnej kuchni to wybór płyty kuchennej wbudowanej w blat. Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko zabrudzeń wnikających w przestrzeń między kuchenką a szafką.
 • Spośród płyt gazowych łatwiejsze do czyszczenia są modele ze szklaną lub ceramiczną płytą i palniki z osłonami. Trudniej wyczyścić płyty inox.
 • Przełomem było pojawienie się płaskich płyt ceramicznych. Trzeba je jednak czyścić środkami do ceramiki, bo zwykłe środki czyszczące mogą rysować powierzchnię.
 • Najłatwiej utrzymać w czystości płytę indukcyjną. Podczas gotowania płyta pozostaje zimna, dzięki czemu rozlane potrawy nie tworzą trudnych do usunięcia przypalonych plam.

Zlew kuchenny na medal

 • Współczesny zlewozmywak często przejmuje również rolę blatu roboczego, sitka, durszlaka, deski do krojenia – utrzymanie go w czystości jest więc dużym wyzwaniem.
 • Wybierajmy zlewozmywaki z materiałów łatwych do czyszczenia. Popularne zlewozmywaki chromoniklowe trzeba regularnie czyścić, by na powierzchni nie zostawały ślady po zaciekach. Na powierzchni o fakturze tkaniny nie widać zacieków, ale jest chropowata i przez to trudna do czyszczenia. Zlewozmywaki kompozytowe i ceramiczne są odporne na ścieranie i zarysowania oraz łatwe do czyszczenia.
 • Dostępne są zlewy granitowe z dodatkiem jonów srebra, które sprawią, że na powierzchni nie gromadzą się bakterie.
 • Newralgicznym miejscem do utrzymania w czystości jest kosz na śmieci w szafce pod zlewozmywakiem. Zestaw pojemników różnej wielkości ułatwi szybką segregację śmieci i zmniejszy ryzyko zabrudzeń.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mebel Rust

W nowoczesnej kuchni niezwykle ważne jest utrzymanie czystości wokół zlewozmywaka, który przejmuj rolę blatu roboczego, sitka, durszlaka i deski do krojenia (fot. MEBEL RUST).

Autor: Miele

Okapy nowej generacji zapewniają dziesięciokrotną wymianę powietrza w ciągu godziny (fot. MIELE).

Wydajny okap kuchenny

 • Sprawny okap błyskawicznie usunie nadmiar pary powstającej podczas gotowania, która sprzyja rozwojowi pleśni i osadzaniu się na meblach mikroskopijnych drobinek tłuszczu przyciągających kurz i brud. Prawidłowo dobrana moc okapu powinna zapewnić możliwość przefiltrowania powietrza w pomieszczeniu co najmniej sześć razy w ciągu godziny. Okapy nowej generacji są w stanie wymienić powietrze dziesięć razy na godzinę.
 • Gdy okap jest większy niż kuchenka, łatwiej jest mu wyłapać wszystkie opary, nawet przy najsłabszym programie.
 • Problemem bywa utrzymanie w czystości okapów z szybą, na której widać wszystkie zabrudzenia.

Nieskazitelny blat kuchenny

 • Siłą blatów kuchennych wykonanych z granitu i kompozytu jest niska nasiąkliwość i odporność na plamienie. Dzięki dużej twardości trudno je zarysować, w bezspoinowe połączenia kompozytów nie wnika brud.
 • Stalowe blaty kuchenne do niedawna stosowane były w kuchniach przemysłowych, gdzie stawia się na sterylność. W gładką powierzchnię nie wnika brud i łatwo ją wyczyścić.
 • Blaty kuchenne z nowoczesnych laminatów mają grubszą warstwę wierzchnią, która jest odporna na zniszczenia i łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Podłoga na błysk

 • Stan czystości posadzki wpływa na ostateczny odbiór pomieszczenia kuchennego. Wbrew pozorom nie wszystkie płytki ceramiczne są tak samo łatwe do czyszczenia. Najlepiej sprawdzają się gres porcelanowy, terakota, szkliwiony klinkier. Modny gres polerowany oraz płytki kamienne są narażone na zabrudzenia wnikające w twarde pory struktury płytki, dlatego wymagają impregnacji.
 • Na kuchenne posadzki bez obaw można dzisiaj stosować drewno egzotyczne, które dzięki zawartości tłustych olejków jest odporne na wilgoć i zaplamienia.
Autor: BERRY FLOOR

Utrzymanie nieskazitelnej czystości w kuchni jest możliwe! Sprzyjają jej między innymi nowoczesne materiały wykończeniowe.

Piekarnik zawsze czysty

 • Nowoczesne piekarniki są wyposażone w specjalny program do czyszczenia – pyrolizę. W temperaturze 500°C wszystkie zanieczyszczenia zmieniają się w łatwy do usunięcia pył. Po wystygnięciu piekarnika wystarczy przetrzeć jego wnętrze wilgotną szmatką.
 • Utrzymanie piekarnika w czystości ułatwiają także panele katalityczne pokryte warstwą mikroporów, która pochłania rozpryskujący się tłuszcz. Po pieczeniu tłustych potraw piekarnik czyści się automatycznie.

Przeczytaj dodatkowo:
Kolory ścian, mebli i dodatków w kuchni. Czy...

Kolory w kuchni mają ogromne znaczenie. Bezpośrednio wpływają na nasz apetyt i chęć jedzenia. Jakie kolory...

Farby do kuchni. Jakie wybrać, żeby ściany w...

Ściany w kuchni są szczególnie narażone na zabrudzenia i wilgoć, dlatego muszą być pomalowane farbami...

Zegary ścienne do kuchni - 8 propozycji zegarów...

Zegar kuchenny odmierza czas potrzebny na przygotowanie poszczególnych potraw, dlatego jest...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...

Mozaika, drewno i stal w jednej kuchni? Dlaczego...

Połączenie tak wielu faktur mogłoby okazać się katastrofą, ale nie w tym przypadku. Zobacz jak powstała...