| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Kocioł jednofunkcyjny vs. dwufunkcyjny. Którym wygodniej ogrzewać dom i wodę?

Kocioł jednofunkcyjny vs. dwufunkcyjny. Którym wygodniej ogrzewać dom i wodę?

Kocioł gazowy jendofunkcyjny ogrzeje dom podobnie jak kocioł dwufunkcyjny. Różnica między nimi polega na sposobie ogrzewania wody. W przypadku którego kotła przygotowanie ciepłej wody użytkowej jest zatem wygodniejsze?

Ogrzewanie domu kotłem gazowym – czy to dobry pomysł?

Na pewno są tacy, którzy uznają, że gaz jest zbyt drogi, ale trzeba przecież brać pod uwagę także wygodę, jaką zapewniają urządzenia zasilane gazem. Ogrzewanie węglem czy drewnem jest tańsze, jednak obsługa kotłów na te paliwa – uciążliwa. To duży problem, zwłaszcza dla osób często i przez dłuższy czas przebywających poza domem. Tam, gdzie ważny jest komfort, zdecydowanie lepiej wybrać właśnie kocioł gazowy.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny

Najtańsze kotły gazowe są właśnie jednofunkcyjne, czyli dostarczają ciepło jedynie do grzejników. Żeby wykorzystywać je także do przygotowywania ciepłej wody do mycia (użytkowej), trzeba dokupić do nich podgrzewacz pojemnościowy – zasobnik. Zwykle producenci sprzedają je w zestawach: kocioł i dopasowany do niego zasobnik, ewentualnie także z odpowiednim zestawem połączeniowym.

Wygodnym rozwiązaniem jest kompaktowe urządzenie, w którego obudowie mieszczą się wszystkie podzespoły kotła oraz fabrycznie znim połączony zasobnik. Całość wygląda estetycznie i jest łatwiejsza do zainstalowania niż dwa osobne urządzenia.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny

Kotły gazowe są produkowane także w wersji dwufunkcyjnej – z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody użytkowej. Są znaczenie tańsze od kotłów z zasobnikiem i zajmują niewiele miejsca, ale nie zapewniają takiego komfortu jak one.

Pomieszczenia ogrzewają w taki sam sposób, różnica polega na sposobie przygotowania ciepłej wody użytkowej. Gdy nie jest podgrzewana w dużym zbiorniku, tylko w krótkim czasie podczas przepływania przez wymiennik ciepła kotła, występują problemy ze stabilnością jej temperatury. Wydajność jej strumienia zależy od mocy urządzenia grzewczego – jeśli jest mniejsza niż 20 kW, nie można liczyć na szybkie napełnienie wanny gorącą wodą.

Trzeba być też przygotowanym na sytuacje, w których otwarcie drugiego kranu z ciepłą wodą spowoduje gwałtowne ibniżenie temperatury wody wypływającej z tego otwartego wcześniej. Podczas korzystania z prysznica jest to na pewno nieprzyjemne. Żeby cieszyć się luksusem swobodnego korzystania z ciepłej wody bez zakłóceń, należy wybrać kocioł z zasobnikiem.

Zapas 80-200 l podgrzanej wody magazynowanej w zbiorniku sprawia, że możliwe jest zarówno szybkie napełnianie nią wanny, jak i korzystanie z niej jednocześnie w kilku miejscach.

Kotły z wbudowanym zasobnikiem

W kotłach z wbudowanym zasobnikiem często stosuje się rozwiązanie polegające na wykorzystaniu do podgrzewania wody podgrzewacza przepływowego. Wówczas w zbiorniku nie ma wężownicy pełniącej funkcję grzałki i nie jest podgrzewana cała objętość wody wypełniającej zbiornik jak w podgrzewaczach pojemnościowych (także tych współpracujących zkotłami jednofunkcyjnymi). Do zasobnika trafia już gorąca woda z podgrzewacza przepływowego. Woda w górnej części zasobnika niemal od razu po uruchomieniu kotła staje się gorąca i można z niej korzystać, zanim ta w jego dolnej części osiągnie odpowiednio wysoką temperaturę. Tworzą się warstwy wody o różnej temperaturze, dlatego takie rozwiązanie nazwano zasobnikiem warstwowym. Co ono daje?

Możliwość korzystania z gorącej wody po upływie znacznie krótszego czasu od rozpoczęcia jej podgrzewania niż w przypadku podgrzewacza pojemnościowego. Dzięki temu do uzyskania podobnej wydajność c.w.u. o określonej temperaturze wystarczy zasobnik warstwowy o objętości mniej więcej o 30% mniejszej niż podgrzewacza pojemnościowego. Tym bardziej że przestrzeni wewnątrz zbiornika nie zajmuje pokaźnych rozmiarów wężownica. W rezultacie kocioł z zasobnikiem warstwowym zajmuje niewiele miejsca, co nie jest bez znaczenia, gdy w domu nie ma osobnego pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie na kotłownię.

Oglądaj: Kiedy warto kupić kocioł na biomasę

Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania - bezpieczny, nawet w małej łazience

Kocioł gazowy z zamknięta komorą spalania jest bezpieczniejszy od pieca z otwartą komorą. Zamknięta...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Zbiornik na gaz płynny. Budowa instalacji...

Instalacja zbiornika na gaz płynny wymaga dopełnienia wielu formalności wymaganych przez prawo. Decydując się...

Kotłownia w domu. Kiedy kocioł gazowy należy...

Wybierając kocioł gazowy, powinniśmy również pomyśleć o odpowiednim miejscu na jego zamontowanie....

Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Instalacja gazowa w domu i na posesji: jak...

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie...

Rury i kształtki miedziane. Poznaj materiał...

Miedź cechuje się doskonałymi własnościami fizycznymi. Dlatego rury i kształtki miedziane znakomicie sprawdzą...