Grzejniki elektryczne czy grzejniki olejowe? Pomagamy wybrać

2009-08-18 2:00
Grzejnik z wtyczką
Autor: GLAMOX

Nowoczesne grzejniki elektryczne są estetyczne i stosunkowo tanie. Jednocześnie do wyboru mamy grzejniki olejowe, które równie dobrze sprawdzają się w domach. Który rodzaj ogrzewania wybrać? Prezentujemy, czym różnią się od siebie grzejniki elektryczne i grzejniki olejowe.

Grzejniki elektryczne zazwyczaj są stosowane jako uzupełnienie istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, jednak mogą być podstawowym sposobem ogrzewania domu. Jeśli planujemy ogrzewanie nimi domu musimy pamietać o większym przydziale mocy niż gdyby ogrzewać węglem, gazem albo olejem. Powinniśmy też sprawdzić stan istniejącej instalacji elektrycznej, a jeśli okaże się to konieczne – zaprojektować i wykonać nową.

Jaki grzejnik elektryczny?

Konwektory są najliczniejszą grupą grzejników elektrycznych na rynku. Oddają ciepło głównie na drodze konwekcji. Powietrze ogrzewa się, przepływając wokół elementu grzejnego ukrytego za estetyczną obudową wykonaną najczęściej z lakierowanej stalowej blachy. Samą obudowę łatwo zatem utrzymać w czystości. Gorzej jest z wnętrzem konwektora i kratkami wylotowymi - cyrkulujące powietrze niesie ze sobą kurz osiadający na tych elementach. Dlatego zaleca się regularne odkurzanie grzejników.

Kratki wylotowe w konwektorach znajdujące się u góry urządzenia lub z przodu. Dzięki kratkom z przodu można odpowiednio ukierunkować strumień wypływającego powietrza. W grzejnikach wiszących wylot powietrza skierowany jest do góry. Powinny one być montowane pod parapetami - parapet zagina strumień ciepłego powietrza oraz zabezpiecza ścianę nad konwektorem przed zabrudzeniem.

Płyty promieniujące - to zazwyczaj płyty stalowe, emaliowane, z naniesionym na nich drukowanym obwodem o bardzo małej grubości, stanowiącym element oporowy. Płyty są osłonięte obudową. Rozgrzewają się równomiernie do bardzo wysokiej temperatury około 180°C. Odmianą płyty promieniującej jest grzejnik marmurowy. Estetyczna płyta wykonana z naturalnego marmuru ogrzewana jest przez przewód grzejny zatopiony w masie ceramicznej. Element grzejny jest niewidoczny, znajduje się od strony ściany. Grzejniki marmurowe mają zdolność do akumulacji ciepła – oddają zgromadzone ciepło po wyłączeniu urządzenia.

Grzejniki olejowe mogą mieć postać płyty lub przypominać żeliwne grzejniki członowe. Element grzejny osłonięty rurką zanurzony jest w oleju. Urządzenia te mają dużą bezwładność cieplną – długo się rozgrzewają, ale również dłużej są ciepłe .

Grzejniki promieniujące kwarcowe. Montowane są najczęściej w łazienkach i służą do krótkotrwałego ogrzewania pomieszczenia. Elementy grzejne grzejników kwarcowych osiągają bardzo wysoką temperaturę, a obudowa odbijająca promienie cieplne zwiększa intensywność promieniowania ciepła. Niektóre grzejniki wyposażone są w wyłącznik czasowy sterujący ich pracą.

W łazienkach często stosowane są grzejniki elektryczne rurkowe, czyli tak zwane suszarki łazienkowe. Pamiętac trzeba, że w łazienkach mogą być montowane tylko takie grzejniki, które mają odpowiedni stopień zabezpieczenia przed wilgocią i to w odpowiedających temu stopniowi strefach bezpieczeństwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają