| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie elektryczne » Grzejnik konwektorowy, czyli ciepło w dowolnym miejscu domu

Grzejnik konwektorowy, czyli ciepło w dowolnym miejscu domu

Elektryczne grzejniki konwektorowe są stosunkowe niewielkie, lekkie i łatwo się je obsługuje. Jednak najważniejsze jest to, że można je zamontować niemalże w każdym pomieszczeniu, które szybko i dobrze dogrzewają. Zobacz, jakie masz możliwości wyboru grzejnika konwektorowego.

Konwektor elektrycznyGrzanie szybkie, ale łagodne

Grzejniki konwektorowe przenośne najlepiej nadają się do ogrzewania pomieszczeń poza sezonem grzewczym. Można również dogrzewać nimi pomieszczenia, gdy stałe ogrzewanie jest niewystarczające. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych o powierzchni do 25 m2. Powietrze zasysane jest od dołu, ogrzewane, po czym unosi się i rozpływa równomiernie we wszystkich kierunkach.

Do ogrzewania służą grzałki elektryczne, najczęściej niskotemperaturowe, nie powodujące spalania kurzu. Grzałki mają dużą powierzchnię wymiany ciepła, co sprawia, że pomieszczenia są ogrzewane szybko, ale łagodnie. Większość modeli wyposażona jest w termostat umożliwiający ustawienie żądanej temperatury w pomieszczeniu, a niektóre mają również zegar pozwalający na programowanie pracy urządzenia. O włączeniu konwektora informuje zazwyczaj lampka kontrolna na obudowie. Przełączniki i pokrętła mogą być podświetlane.

Zaletą grzejników konwekcyjnych jest możliwość włączenia tylko części mocy, w niektórych modelach nawet 1/4. Przełączniki mocy są zwykle skokowe.

Konwektory naścienne i konwektory wolno stojące

Elektryczne grzejniki konwektorowe mogą być przenośne albo przeznaczone do montowania na stałe na ścianie. Urządzenia wolno stojące są często dodatkowo wyposażone w wentylator wymuszający obieg powietrza. Latem, gdy grzałka jest wyłączona, taki konwektor może z powodzeniem pełnić funkcję zwykłego wentylatora. Nóżki niektórych konwektorów przenośnych są wyposażone w rolki, na których można je przesuwać bez podnoszenia.

Gdzie ustawić konwektor elektryczny?

Jeśli chcemy ogrzać całe pomieszczenie, grzejnik elektryczny najlepiej ustawić przy ścianie zewnętrznej, pod oknem. W ten sposób wykorzystamy naturalny ruch powietrza w pomieszczeniu. Zimne powietrze przenikające przez naturalne nieszczelności w oknie, specjalne rozszczelnienia lub nawiewniki okienne będzie wtedy od razu ogrzewane przez grzejnik i już ciepłe wznosiło się ku sufitowi. Oczywiście, pod warunkiem że otwory wylotowe konwektora nie będą niczym osłonięte, nawet firanką.
Jeśli konwektor montuje się na ścianie, trzeba koniecznie zachować odpowiednie odległości od podłogi i ściany – co najmniej 10 cm – po to, by ruch powietrza wokół grzejnika był swobodny. Ponieważ konwektory są lekkie, można je bez problemu powiesić na każdej ścianie, niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana. Montaż na ścianie ułatwiają uchwyty przystosowane do konkretnego modelu konwektora i sprzedawane wraz z nim.

Bezpieczne ciepło z konwektora

Ważne, by urządzenie przez nas kupione i eksploatowane było bezpieczne dla nas i wszystkich domowników. Konwektory spełniają te oczekiwania.
Obudowy grzejników konwektorowych nie mają kantów i ostrych krawędzi. Mimo wysokiej temperatury elementu grzejnego (około 90°C) nagrzewają się maksymalnie do 60°C. Grzejniki konwekcyjne pracują cicho i wyłączają się automatycznie w razie przegrzania lub uszkodzenia. Większość ma również zabezpieczenia przed przegrzaniem i zabezpieczenie przed przemarzaniem pomieszczenia. Dzięki tym zaletom są chętnie kupowane.

PAMIĘTAJ

Tylko niektóre wersje konwektorów – z zabezpieczeniem przed kroplami wody, tak zwane konwektory bryzgoszczelne – mogą być ustawiane w łazience. Informację o tego rodzaju zabezpieczeniu oraz odległość, w jakiej można ustawić grzejnik elektryczny od wanny, prysznica czy umywalki, producent powinien zamieścić w instrukcji. Koniecznie trzeba to sprawdzić, zanim konwektor elektryczny wstawi się do łazienki.

Przeczytaj dodatkowo:
Koszty ogrzewania domu energią elektryczną,...

Gaz i węgiel to wciąż najbardziej popularne sposoby ogrzewania domu. Jednak dom możesz ogrzewać...

- FILM Z DOŚWIADCZEŃ: Baterie słoneczne i...

Pan Robert ogrzewa dom piecami akumulacyjnymi. By obniżyć koszt energii elektrycznej, zainstalował na dachu...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - jak ono działa?

Chcesz zadbać o dodatkowe ciepło we wnętrzu? Zatem elektryczne ogrzewanie podłogowe może być idealnym...

Piece akumulacyjne. Budowa i koszty zakupu...

Piece akumulacyjne są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ogrzewać dom prądem. Dzięki swojej...

Tanie ogrzewanie elektryczne, czyli kiedy...

Koszty ogrzewania elektrycznego są dosyć duże w przeciwieństwie do urządzeń grzewczych, które są stosunkowo...

Ogrzewanie elektryczne - kiedy warto zainwestować...

Grzejnikami elektrycznymi warto się zainteresować wtedy, gdy zastanawiasz się, jak ogrzewać dom, a inwestycja...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.