| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Termostat pokojowy bez programatora - gdzie go montować?

Termostat pokojowy bez programatora - gdzie go montować?

Termostat pokojowy bez programatora to najprostszy regulator instalacji centralnego ogrzewania. Zadana temperatura nastawiana jest przez użytkownika na pokrętle termostatu. Warto jednak zastanowić się, w którym miejscu umieści się termostat. Od tego zależy wygoda jego użytkowania.

Jak działa termostat bez programatora?

Najprostszy termostat działa jak tradycyjny włącznik elektryczny w trybie włącz-wyłącz, umożliwiając pracę źródła ciepła przez czas potrzebny do ogrzania pomieszczeń. Wbudowany w termostat czujnik temperatury daje impuls do włączenia źródła ciepła, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej nastawionej wartości i wyłączenie go, gdy temperatura osiągnie zadaną wartość. Regulator ten nie będzie zatem sterował temperaturą wody wychodzącej z kotła.

Jeśli nie można podłączyć termostatu do źródła ciepła (tak może się zdarzyć w starszych, krajowych kotłach), problem centralnej regulacji można rozwiązać, sterując pompą obiegową. Termostat  pokojowy, zainstalowany w pomieszczeniu będzie wtedy włączał pompę, która spowoduje napływ do kotła ochłodzonej w instalacji wody i uruchomienie go. Gdy pompa się wyłączy, woda przestanie płynąć i szybko podgrzeje się w kotle, a wbudowany w kocioł termostat wyłączy go.

Do kotłów z palnikami o zmiennym płomieniu, czyli z tak zwaną modulacją, można zastosować termostaty, które regulują pracą kotła sygnałem o zmiennym napięciu. Zależnie od temperatury w pomieszczeniu zmienia się sygnał elektryczny regulujący pracą palnika w kotle.

Gdzie montować termostat?

Aby regulacja mogła przebiegać prawidłowo, regulator temperatury musi być dobrze zlokalizowany w budynku. Zwykle umieszcza się go w pokoju dziennym, bo tam domownicy spędzają najwięcej czasu. Najlepiej zamontować go na ścianie wewnętrznej na wysokości około 1,5 metra od podłogi. Aby mógł mierzyć rzeczywistą temperaturę powinien się znajdować w miejscu nienasłonecznionym, z dala od grzejników, okien i drzwi.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Piotr Mastalerz

Aby regulacja mogła przebiegać prawidłowo, regulator temperatury musi być dobrze zlokalizowany

PAMIĘTAJ

W pomieszczeniu z termostatem nie należy montować głowic na zaworach termostatycznych. Jeżeli założymy je, na przykład ze względów estetycznych, powinny pozostać całkowicie otwarte, czyli ustawione na najwyższą możliwą temperaturę. W przeciwnym razie głowica może zamknąć dopływ wody do grzejnika, a termostat nie będzie mógł wyłączyć źródła ciepła, gdyż temperatura pomieszczenia będzie niższa od wymaganej.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak obniżyć rachunki? Inteligentne systemy...

Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja, jeśli będzie pracować w sposób nieprzemyślany, może...

Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet....

Może się wydawać, że system sterowania ogrzewaniem przez internet jest zarezerwowany tylko dla najbardziej...

Przegląd kotłów 5 klasy Metal Fach

Przy planowaniu zakupu nowego kotła lub modernizacji kotłowni inwestorzy mogą korzystać z programów...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Klasy kotłów na paliwa stałe. Dlaczego warto...

Planujesz modernizację kotłowni i zakup nowego kotła na paliwo stałe? Wybierz kocioł 5 klasy. Prawdopodobnie...