Kotłownia z cyrkulacją c.w.u.

2010-08-17 11:08

Duże domy, w których poszczególne punkty poboru ciepłej wody są od siebie znacznie oddalone, borykają się z problemem długiego oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kranu. Problem ten rozwiązuje cyrkulacja c.w.u.

Kotłownia z cyrkulacją c.w.u.
Autor: A. Szandomirski Kotłownia z cyrkulacją c.w.u.

Problem z długim oczekiwaniem na ciepłą wodę, wynika z tego, że zanim woda dopłynie ze źródła ciepła, musi pokonać długą drogę rurami. Już w przypadku, gdy długość rury z ciepłą wodą przekracza 5 m, oczekiwanie na jej dopłynięcie do punktu poboru może nas irytować, zwłaszcza że w tym czasie spuszczamy do kanalizacji niewykorzystaną zimną wodę.

Dlatego w domach, w których odległości między punktami poboru ciepłej wody a kotłownią są stosunkowo duże, warto zastosować instalację cyrkulacyjną. Spowoduje ona, że ciepła woda będzie cały czas krążyć w rurach, przepływając w pobliżu punktów jej poboru. Dzięki temu po otwarciu kranu popłynie z niego niemal natychmiast.

Zastosowanie cyrkulacji jest możliwe w instalacji z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Jest to rura poprowadzona równolegle z tą, którą płynie ciepła woda do punktów poboru, połączona z nią na końcu. Montuje się na niej pompę cyrkulacyjną, która wymusza przepływ wody z zasobnika przez rury nawet wtedy, gdy wszystkie krany pozostają zamknięte.

Stały przepływ podgrzewanej wody powoduje oczywiście pewne straty energii. By je ograniczyć, rury, którymi płynie, powinny być zaizolowane termicznie, a pompa uruchamiana dopiero wtedy, gdy temperatura wody w rurach obniży się poniżej pewnej wartości, i zatrzymywana, jeśli wypełni je znów gorąca woda. Służy do tego specjalny sterownik z czujnikiem temperatury (może być w komplecie z pompą).

  • Zalety: komfort wynikający z natychmiastowego dostępu do ciepłej wody w każdym punkcie poboru
  • Wady: dodatkowy wydatek na instalację i koszty eksploatacji
  • Zastosowanie: w dużych domach z punktami poboru ciepłej wody oddalonymi od siebie i od kotłowni
Kotłownia z cyrkulacją c.w.u.
Autor: A. i M. Sterniccy Kotłownia z cyrkulacją c.w.u.

Zobacz także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.