| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Zasada działania zasobnika buforowego w instalacji z pompą ciepła

Zasada działania zasobnika buforowego w instalacji z pompą ciepła

Zasobnik buforowy stosowany jest po to, by pompa ciepła włączała się rzadziej. W zbiorniku buforowym gromadzi się zapas podgrzanej wody, co umożliwia pracę pompy jedynie w tańszej nocnej taryfie. Minusem zasobnika jest jego cena - zwiększa on koszt inwestycji o kilka tysięcy złotych.

Autor: Piotr Laskowski Zasobnik ciepła

Pompa ciepła o zbyt dużej mocy będzie się często włączać i wyłączać, pobierając przy tym więcej prądu, przez co zwiększą się koszty jej eksploatacji. Negatywnie wpływa to także na trwałość podzespołów pompy. Dobór urządzenia o mniejszej mocy sprawia wprawdzie, że przez dłuższy czas pracuje ono w optymalnych warunkach, ale w okresach szczytowego zapotrzebowania na ciepło nie jest w stanie zapewnić komfortowej temperatury w pomieszczeniach.

Zasobnik buforowy

W rozwiązaniu powyższego problemu pomoże zastosowanie dodatkowego zasobnika, tak zwanego buforowego, w którym magazynuje się wodę grzejną. Od razu na początku ważna uwaga – to rozwiązanie zwiększa koszt inwestycji o co najmniej kilka tysięcy złotych.

Zasobnik buforowy rozdziela hydraulicznie i czasowo źródło ciepła od jego odbiorników. To znaczy, że pompa może pracować w określonym czasie ze swoją nominalną mocą niezależnie od zapotrzebowania na nią. Wytworzone ciepło nie trafia bowiem bezpośrednio do grzejników, tylko do zaizolowanego cieplnie zasobnika, który jest niejako „ładowany” ciepłem. Pompa dostarcza je do momentu, aż temperatura wody w zasobniku osiągnie ustaloną wartość. Ponowne uruchomienie pompy następuje dopiero wtedy, gdy woda w zasobniku ostygnie poniżej określonej temperatury.

Ponieważ pojemność zasobnika jest wielokrotnie większa niż instalacji zbudowanej z samych rur i grzejników i jest on zaizolowany, zarówno podgrzewanie, jak i stygnięcie w nim wody trwa dużo dłużej.

Dzięki temu warunki pracy pompy są lepsze – cykle jej pracy są długie, ale włącza się ona i wyłącza zdecydowanie rzadziej. Dzięki temu, dostarczając do instalacji tę samą ilość ciepła, pobiera mniej prądu, a jej sprężarka mniej się zużywa.

Woda do grzejników dopływa z zasobnika, w którym powinno być jej zgromadzone na tyle dużo, żeby obniżenie jej temperatury na skutek oddawania ciepła przez grzejniki (tak zwane rozładowanie) następowało po dostatecznie długim czasie.

Zastosowanie dużego zasobnika umożliwia wykorzystywanie pompy jedynie w czasie obowiązywania tańszej taryfy na energię elektryczną. W ciągu dnia, gdy prąd jest droższy, pompa nie musi pracować, bo do ogrzewania wystarczy zapas ciepłej wody w zbiorniku.

Po jakim czasie zwróci się inwestycja w kolektory słoneczne i pompę ciepła?

Eksperci przyznają, że za pewien czas energia ze źródeł konwencjonalnych będzie bardzo...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pompa ciepła plus kocioł gazowy lub rekuperator –...

Pompy ciepła można konfigurować w systemy zawierające również inne urządzenia na przykład kotły...

Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...

Czym ogrzewać dom: węgiel, biomasa, gaz czy pompa...

Czy zmiany cen paliw i planowane wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem spowodują, że kotły na paliwa...

Hybrydowy system grzewczy - niższe koszty...

Przed Tobą modernizacja instalacji grzewczej? Wybierz hybrydowy system grzewczy. To połączenie w jednej...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Ogrzewanie domu pompą ciepła na działce bez...

Jednym z nowoczesnych sposobów ogrzewania domu jest instalacja z pompą ciepła. Najbardziej popularne...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.