| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Zasada działania zasobnika buforowego w instalacji z pompą ciepła

Zasada działania zasobnika buforowego w instalacji z pompą ciepła

Zasobnik buforowy stosowany jest po to, by pompa ciepła włączała się rzadziej. W zbiorniku buforowym gromadzi się zapas podgrzanej wody, co umożliwia pracę pompy jedynie w tańszej nocnej taryfie. Minusem zasobnika jest jego cena - zwiększa on koszt inwestycji o kilka tysięcy złotych.

Autor: Piotr Laskowski Zasobnik ciepła

Pompa ciepła o zbyt dużej mocy będzie się często włączać i wyłączać, pobierając przy tym więcej prądu, przez co zwiększą się koszty jej eksploatacji. Negatywnie wpływa to także na trwałość podzespołów pompy. Dobór urządzenia o mniejszej mocy sprawia wprawdzie, że przez dłuższy czas pracuje ono w optymalnych warunkach, ale w okresach szczytowego zapotrzebowania na ciepło nie jest w stanie zapewnić komfortowej temperatury w pomieszczeniach.

Zasobnik buforowy

W rozwiązaniu powyższego problemu pomoże zastosowanie dodatkowego zasobnika, tak zwanego buforowego, w którym magazynuje się wodę grzejną. Od razu na początku ważna uwaga – to rozwiązanie zwiększa koszt inwestycji o co najmniej kilka tysięcy złotych.

Zasobnik buforowy rozdziela hydraulicznie i czasowo źródło ciepła od jego odbiorników. To znaczy, że pompa może pracować w określonym czasie ze swoją nominalną mocą niezależnie od zapotrzebowania na nią. Wytworzone ciepło nie trafia bowiem bezpośrednio do grzejników, tylko do zaizolowanego cieplnie zasobnika, który jest niejako „ładowany” ciepłem. Pompa dostarcza je do momentu, aż temperatura wody w zasobniku osiągnie ustaloną wartość. Ponowne uruchomienie pompy następuje dopiero wtedy, gdy woda w zasobniku ostygnie poniżej określonej temperatury.

Ponieważ pojemność zasobnika jest wielokrotnie większa niż instalacji zbudowanej z samych rur i grzejników i jest on zaizolowany, zarówno podgrzewanie, jak i stygnięcie w nim wody trwa dużo dłużej.

Dzięki temu warunki pracy pompy są lepsze – cykle jej pracy są długie, ale włącza się ona i wyłącza zdecydowanie rzadziej. Dzięki temu, dostarczając do instalacji tę samą ilość ciepła, pobiera mniej prądu, a jej sprężarka mniej się zużywa.

Woda do grzejników dopływa z zasobnika, w którym powinno być jej zgromadzone na tyle dużo, żeby obniżenie jej temperatury na skutek oddawania ciepła przez grzejniki (tak zwane rozładowanie) następowało po dostatecznie długim czasie.

Zastosowanie dużego zasobnika umożliwia wykorzystywanie pompy jedynie w czasie obowiązywania tańszej taryfy na energię elektryczną. W ciągu dnia, gdy prąd jest droższy, pompa nie musi pracować, bo do ogrzewania wystarczy zapas ciepłej wody w zbiorniku.

Przeczytaj dodatkowo:
Oszczędzanie energii z kolektora słonecznego za...

Oszczędzanie energii z kolektora słonecznego może okazać się bardzo proste, jeśli zasobnik zastąpimy gruntową...

Montaż paneli słonecznych przed tobą?...

Montaż paneli słonecznych wiąże się z koniecznością dobrania do nich dodatkowych elementów, bez...

Czy kolektory słoneczne pomogą w podgrzewaniu...

Podgrzewanie wody w basenie bez dodatkowych kosztów? Jeśli tylko w naszym domu zainstalowane są...

Problemy związane z pompą ciepła: jak dobrać...

Pompy ciepła coraz częściej wykorzystuje się do ogrzewania domów, ale wciąż zainteresowanie nimi nie...

Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...