| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Jak łącznik światła schodowy i krzyżowy pomaga wygodnie oświetlić schody?
Co zrobić, aby włączać światło na parterze i wyłączać na piętrze

Jak łącznik światła schodowy i krzyżowy pomaga wygodnie oświetlić schody?

Jeśli chcesz sterować oświetleniem schodów z różnych miejsc, przyda ci się włącznik światła schodowy i krzyżowy. Dzięki niemu będziesz mógł wygodnie włączać światło na parterze i wyłączać na piętrze. Im więcej jednak miejsc, z których sterujesz oświetleniem, tym instalacja bardziej skomplikowana, choć dla dobrego elektryka nie powinna być problemem.

Włączniki światła służą do ręcznego sterowania oprawami oświetleniowymi. Każdy z nas zna zasadę działania zwykłego jednobiegunowego włącznika światła. Gdy wchodzimy do pomieszczenia, za jego pomocą włączamy oświetlenie, gdy wychodzimy – tym samym włącznikiem je wyłączamy.

W domowych instalacjach elektrycznych stosuje się też często włączniki dwubiegunowe lub świecznikowe, które umożliwiają włączanie niezależnie dwóch źródeł światła, np. poszczególnych żarówek w żyrandolu. W obu przypadkach włączanie i wyłączanie światła odbywa się w tym samym miejscu.

Czasami jednak zachodzi potrzeba wykonania instalacji, która umożliwi nam sterowanie konkretnym oświetleniem z dwóch, trzech, a nawet więcej miejsc. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce w przypadku oświetlenia schodów łączących dwie lub więcej kondygnacji domu. W tym celu niezbędne okażą się specjalne włączniki.

Włącznik schodowy - sterowanie oświetleniem z 2 miejsc

Jeśli chcemy sterować oświetleniem z dwóch różnych miejsc – np. z parteru i z piętra – jednym z rozwiązań jest zastosowanie włączników schodowych. Do wykonania takiej instalacji potrzebna będzie para włączników tego typu (jeden montuje się na parterze, drugi – na piętrze). Przełączenie jednego z pary powoduje zmianę stanu całego obwodu (otwarty/zamknięty) na stan przeciwny. Oznacza to, że włączając światło na parterze pierwszym włącznikiem, po wejściu na górę będziemy mogli je wyłączyć drugim.

Włącznik krzyżowy - sterowanie oświetleniem z 3 i więcej miejsc

Gdy chcemy sterować oświetleniem z trzech miejsc, np. na dwupoziomowej klatce schodowej, potrzebne nam będą trzy punkty do włączania i wyłączania oświetlenia – przykładowo na parterze, na piętrze i na poddaszu. W takiej sytuacji same włączniki schodowe nie wystarczą. Instalację oświetleniową należy uzupełnić o włącznik krzyżowy, który wpina się między dwa włączniki schodowe.

Jeśli trzy włączniki to wciąż za mało, instalację oświetleniową można łatwo rozbudować, dodając kolejne włączniki krzyżowe. Przykładowo jeśli planujemy wykonanie czterech punktów do sterowania światłem, potrzebne nam będą dwa włączniki schodowe i dwa krzyżowe. Gdy potrzebujemy pięciu punktów, instalacja będzie składała się z dwóch włączników schodowych i trzech krzyżowych itd.

Instalacja tego typu może być stosunkowo trudna do wykonania ze względu na dużą ilość przewodów i połączeń, jednakże dla wykwalifikowanego elektryka nie powinno to stanowić problemu.

WARTO WIEDZIEĆ

Ile kosztują włączniki schodowe i krżyżowe?

Włączniki schodowe kosztują od około 7 zł (standardowy włącznik pojedynczy) do 40 zł (włącznik z podświetleniem.

Średni koszt włączników krzyżowych to od około 7 zł (standardowy włącznik pojedynczy) do 160 zł (obrotowy włącznik-ściemniacz).

Przeczytaj dodatkowo:
Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być przemyślana. Co więcej, warto układanie kabli elektrycznych...

Ogniwa fotowoltaiczne. Zastosowanie w domu

Ogniwa fotowoltaiczne zmieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Można z nich...

Darmowa energia słoneczna. Zainwestuj w panele...

Twój dom może wytwarzać energię elektryczną dzięki słońcu. Wystarczy zainstalować panele...

Zabezpieczenie instalacji elektrycznych w...

Układając instalację elektryczną wokół domu musisz pamiętać o kilku rzeczach, które mają wpływ...

Łączniki światła i gniazda wtyczkowe: zasady...

Łączniki i gniazda wtyczkowe są jedynym widocznym elementem ukrytej w ścianach instalacji elektrycznej, więc...