| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje elektryczne » Po co projekt instalacji elektrycznej?
Planowanie instalacji elektrycznej

Po co projekt instalacji elektrycznej?

Dobry projekt instalacji elektrycznej sprawi, że korzystanie z urządzeń elektrycznych w domu będzie bezpieczne i komfortowe. Ogólny projekt instalacji konieczny jest również ze względów formalnych. Musisz go mieć, aby uzyskać pozwolenie na budowę.

Projekt instalacji elektrycznej a pozwolenie na budowę

Projekt instalacji elektrycznej konieczny jest, aby rozprowadzić w domu prąd. Projekt określa podstawowe parametry i rozwiązania, w tym schematy i plany instalacji elektrycznej czy dobór materiałów odpowiedniej jakości. Taka dokumentacja umożliwia precyzyjne rozmieszczenie opraw oświetleniowych, gniazd wtyczkowych i tras układania przewodów.

Projekt instalacji elektrycznej jest potrzebny do uzyskana pozwolenia na budowę. Na tym etapie nie musi być on jednak bardzo szczegółowy. O dokładne schematy i konkretne rozwiązania można go uzupełnić już w trakcie budowy domu.

Zanim zlecisz projekt instalacji

Wykonanie projektu instalacji elektrycznej należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami do 1 kV w zakresie projektowania takich instalacji. Zanim elektryk przystąpi do prac nad projektem instalacji elektrycznej, warto mieć już koncepcję wnętrz, a najlepiej przygotowany przez architekta projekt.

Architekt nie tylko zaplanuje szczegółowo umeblowanie domu – np. umiejscowienie stołu w salonie czy kącika do czytania i odpoczynku – ale także rozplanuje oświetlenie w poszczególnych wnętrzach oraz gniazda niezbędne do podłączenia najważniejszych sprzętów.

Mając do dyspozycji taką aranżację wnętrz, elektryk będzie mógł na jej podstawie precyzyjnie sporządzić projekt instalacji elektrycznej. Dzięki temu przewody będą poprowadzone w taki sposób, aby lampy sufitowe, kinkiety i gniazda znalazły się tam, gdzie naprawdę będą potrzebne. Jeśli jednak nie planujemy wykonywania projektu wnętrz, warto dokładnie przemyśleć, jak będą one wyglądały, i opowiedzieć projektantowi instalacji elektrycznej o naszych potrzebach i oczekiwaniach.

Projekt instalacji elektrycznej przed domem

Zlecając wykonanie projektu instalacji elektrycznej w domu, warto pomyśleć również o doprowadzeniu prądu na posesję. Niektóre jej fragmenty dobrze jest bowiem podświetlić z powodów estetycznych, a wiele miejsc wokół domu – np. strefa wjazdu – wymaga tego ze względu na nasz komfort, ale także bezpieczeństwo.

Instalacja elektryczna okaże się przydatna również w innych sytuacjach – np. do sterowania pracą skrzydeł bramy czy instalacji antyoblodzeniowej. Powinna być ona wydzielona w osobnym obwodzie.

Jeśli zdecydujemy się na założenie ogrodu na podstawie projektu, będzie on również zawierał koncepcję jego oświetlenia, a nawet schematy instalacji elektrycznych (w zależności od wybranej wersji projektu) – nie powinno więc być problemu z odpowiednim rozprowadzeniem przewodów elektrycznych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Prąd na działce. Zasilanie urządzeń wokół domu

Prąd na działce potrzebny do zasilania rożnych urządzeń zapewnisz sobie układając kable elektryczne ziemne na...

Kanały grzebieniowe w rozdzielnicach...

Kanały grzebieniowe to funkcjonalne rozwiązanie przeznaczone do organizacji przewodów w obudowach i...

Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być przemyślana. Co więcej, warto układanie kabli elektrycznych...

Instalacja elektryczna w nowym domu - od projektu...

Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń wymagających stałego zasilania energią elektryczną. Instalacja...

Łączniki światła i gniazda wtyczkowe: zasady...

Łączniki i gniazda wtyczkowe są jedynym widocznym elementem ukrytej w ścianach instalacji elektrycznej, więc...

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną na...

Zewnętrzna instalacja elektryczna musi spełniać przede wszystkim wymagania szczelności i trwałości....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.