Wietrzenie domu, gdy grzeją grzejniki. Proste zasady, dzięki którym ograniczysz straty ciepła

2012-09-19 18:06

Wietrzenie jest konieczne, aby zapewnić w domu świeże powietrze. W sezonie grzewczym może jednak doprowadzić do nadmiernych strat ciepła, a co za tym idzie - wyższych kosztów ogrzewania. Trzymanie się jednak kilku prostych reguł sprawi, że w domu będzie ciepło i nie zabraknie świeżego powietrza.

Wietrzenie domu a ogrzewanie
Autor: Michał Przeździk W sezonie grzewczym powinno się otwierać okna na oścież tylko na kilka minut. W ten sposób stracimy mniej ciepła, niż gdybyśmy zostawiali uchylone okno na cały dzień

Podczas wietrzenia zamknij zawór przy grzejniku

Zanim otworzysz okno, zakręć zawór grzejnika znajdującego się w tym pomieszczeniu (o ile zawór nie współpracuje z czujnikiem, który zrobi to automatycznie). Inaczej zimne powietrze napływające przez otwarte okno będzie owiewać zawór przy grzejniku i spowoduje jego maksymalne otwarcie, czyli pracę z maksymalną mocą. Grzejnik zrobi się gorący, ale ogrzane przez niego powietrze od razu będzie uciekać przez okno – zwłaszcza gdy grzejnik jest tuż pod nim.

Wietrz krótko, lecz intensywnie

Wietrzenie pomieszczeń podczas mrozu nie powinno trwać dłużej niż kilka minut. Nie obawiaj się, że w tak krótkim czasie wnętrze zbytnio się wychłodzi. Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do poprzedniej wartości dzięki energii cieplnej zakumulowanej w ścianach, podłodze, stropie i meblach. Pamiętaj, że lepiej jest wietrzyć pomieszczenia okresowo, za to intensywnie niż przez cały czas z niewielką wydajnością. Otwarcie okien na kilka godzin i jednoczesne silne ogrzewanie domu jest zupełnie nieracjonalne i nie ma nic wspólnego z oszczędzaniem energii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.