| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » PE, PP, PEX i PB, czyli rury z tworzyw sztucznych do instalacji c.o.
Rury z tworzyw sztucznych

PE, PP, PEX i PB, czyli rury z tworzyw sztucznych do instalacji c.o.

Rury z tworzyw sztucznych są bardzo często stosowane w instalacjach grzewczych. Jednak, aby uniknąć ewentualnych awarii, instalacja c.o. w której rur PE, PP, PEX czy PB są podstawą musi być odpowiednio zaprojektowana i wykonana.

Tworzywa sztuczne są bardzo popularnym materiałem instalacyjnym. Do centralnego ogrzewania stosuje się rury wielowarstwowe z wkładką aluminiową lub rury grubościenne. Mogą być zrobione z:

  • polietylenu PE,
  • polietylenu sieciowanego PEX,
  • polipropylenu PP,
  • polibutylenu PB.

Raczej nie stosuje się polichlorku winylu (PVC), jest bowiem mało odporny na wysoką temperaturę.
Do instalacji niskotemperaturowych używa się rur z chlorowanego polichlorku winylu (PVCC). Ma on wkładkę antydyfuzyjną, aby tlen nie przenikał przez ścianki do wody płynącej w przewodach i nie powodował korozji.

Własności

Rury z tworzyw są lekkie, łatwo je przewozić i montować. Powierzchnie wewnętrzne rur są gładkie, nie powstaje na nich kamień. Tworzywa nie wpływają na jakość wody. Straty ciepła  podczas przepływu gorącej wody są znikome, nie potrzebna jest więc izolacja.
Podstawową wadą tworzyw sztucznych jest duża rozszerzalność cieplna. Już na etapie projektu trzeba uwzględnić kompensację wydłużeń. W instalacjach z tworzyw wymagana jest większa liczba kompensatorów niż na przykład w instalacji z miedzi.

Warunki pracy

Do niedawna większość tworzyw sztucznych przystosowana była wyłącznie do instalacji niskotemperaturowych. Długotrwałe działanie wysokiej temperatury niszczyło bowiem materiał. Nowoczesne materiały, takie jak polietylen sieciowany (PE-X), przystosowane są do ciągłej pracy w temperaturze do 95°C.

Kosztowne dodatki

Producenci oferują komplet złączek oraz narzędzi do budowy instalacji. Są złączki cylindryczne, redukcyjne, kolanka, łuki, złączki z wtopioną wkładką metalową, umożliwiające połączenie elementów metalowych w instalacji, złączki siodłowe do wykonania odgałęzień w istniejącej instalacji, uchwyty do mocowania rur. To właśnie te elementy są najdroższe w całym systemie.

Najlepiej, gdy instalację wykona przeszkolony przez daną firmę pracownik. Możemy to zrobić również samodzielnie, ale dokładnie według wytycznych producenta systemu.

Autor: materiały prasowe

Połączenia

Rury z tworzyw sztucznych łączy się przez:

  • zgrzewanie – zetknięte ze sobą końce przewodów podgrzewa się zgrzewarką elektryczną do temperatury, w której ulegną one uplastycznieniu; stygnąc, zespalają się w jednolity materiał,
  • klejenie – kleje do instalacji muszą mieć odpowiednie atesty i być stosowane ściśle według wskazówek producenta; są dostarczane wraz z rurami i złączkami,
  • połączenia mechaniczne (gwintowane, zaciskane, kołnierzowe, kielichowe) – poszczególne elementy skręca się z odpowiednią siłą, a do uszczelnienia stosuje taśmę teflonową.


Rur z tworzyw nie można bezpośrednio podłączyć do kotła czy grzejnika, chyba że producent kotła zaznaczy, iż podłączenie takie jest możliwe. Odcinek instalacji tuż przy urządzeniu trzeba wykonać ze stali lub miedzi. Do instalacji z tworzywa można montować wszystkie typy grzejników.
Zależnie od materiału rury sprzedawane są w zwojach lub jako proste odcinki.

Parametry materiałów

Gęstość. Ten parametr nie ma wpływu na pracę instalacji, ale ma znaczenie przy jej budowie. Rury o mniejszej gęstości są lżejsze, łatwiej je przewozić, montować, a podpory podtrzymujące instalację mogą być mniej wytrzymałe. Gęstość tworzyw sztucznych to 0,9-1,6.
Graniczna temperatura topnienia. Określa, w jakiej temperaturze następuje topnienie materiału. Dla tworzyw 120-175°C. Im wyższa temperatura topnienia, tym wyższą temperaturę może mieć woda krążąca w instalacji wykonanej z tego materiału.
Rozszerzalność pod wpływem temperatury. Ten parametr pozwala ustalić, jak bardzo wydłużą się rury pod wpływem długotrwałego działania wysokiej temperatury. Przewód stalowy, długości 10 m pod wpływem temperatury 90°C wydłuża się około 1 cm. Podobnie zachowa się przewód miedziany. Rury z tworzywa zależnie od jego rodzaju wydłużą się 5-15-krotnie bardziej niż stal. Trzeba to uwzględnić w projekcie. Konieczne jest bowiem wykonanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, tak zwanych kompensacji, które zabezpieczą instalację przed zniszczeniem spowodowanym zwiększeniem się długości przewodów.
Współczynnik przewodności cieplnej. Im jest niższy, tym mniej ciepła traci woda grzejna podczas przepływu w instalacji. Mniejsze są więc straty termiczne nieizolowanych przewodów. Rur o niskim współczynniku przewodności cieplnej nie trzeba izolować.
Niski współczynnik mają tworzywa sztuczne.
Współczynnik chropowatości (szorstkości). Określa gładkość wewnętrznej powierzchni rur i złączek. Im powierzchnia jest gładsza (czyli współczynnik chropowatości mniejszy), tym mniejsze są opory przepływu wody i mniejsza możliwość powstawania osadu, a więc i niszczenia materiału. Wartość współczynnika chropowatości dla rur z tworzyw sztucznych jest kilkaset razy mniejsza niż dla rur stalowych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...

Jaki grzejnik płytowy wybrać do domu? Sprawdź, na...

Od doboru odpowiedniego grzejnika zależy późniejsze ogrzewanie domu. Dlatego warto wiedzieć, na co...

Poznaj grzejniki dekoracyjne. Sprawdź, czym...

Grzejniki tradycyjne, a tym bardziej stare kaloryfery nie są elementami wartymi eksponowania. Co innego...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Odpowietrzanie grzejnika płytowego krok po kroku

Grzejniki płytowe są najłatwiejsze do odpowietrzenia, ponieważ mają fabrycznie zamontowane odpowietrzniki....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.