Grzejniki płytowe - sposoby podłączenia

2019-10-07 9:29

Najczęściej instaluje się dziś grzejniki płytowe. Muszą mieć wymiary odpowiednio dobrane do zapotrzebowania na ciepło określone w projekcie, a sposób podłączenia - dopasowany do miejsca, w którym mają być zainstalowane. Jak wybrać odpowiednie miejsce na montaż grzejników płytowych i jak je właściwie podłączyć.

Grzejniki płytowe
Autor: Andrzej Szandomirski Grzejniki płytowe z oznaczeniem V lub VK (zależnie od producenta) podłącza się do instalacji c.o. od dołu

Grzejniki płytowe V i C. Jakie podłączenie grzejnika wybrać?

Grzejniki płytoweodpowiednio oznaczone w zależności od sposobu podłączenia. Te przystosowane fabrycznie do podłączenia z boku są typu C, a podłączane od dołu - typu V lub VK (zależnie od producenta). Większość obecnie produkowanych grzejników typu V można w razie potrzeby podłączyć z boku. Są one zatem bardziej uniwersalne od grzejników typu C, których nie należy podłączać od dołu bez specjalnego zastawu przyłączeniowego. Grzejniki typu V są droższe od tych typu C.

Grzejniki c.o., które nie mają stałych zaczepów i wbudowanych na stałe zaworów można podłączyć zarówno z lewej jak i z prawej strony. Grzejniki mające takie  zaczepy (głównie jednopłytowe) trzeba zasilać tak, jak przewidział producent.

Zobacz także:

Grzejniki typu V mają wbudowany zawór grzejnikowy, pozostaje tylko dokupić odpowiednią głowicę termostatyczną.

Grzejniki typu C nie mają wbudowanego zaworu, dlatego powinny być dodatkowo wyposażone w zawór grzejnikowy - umożliwia regulację mocy, i ewentualnie powrotny (zamiast zwykłego śrubunku) – pozwala na odcięcie go od instalacji c.o. i zdemontowanie bez konieczności spuszczania wody z instalacji.

Pamiętajmy, że grzejniki kanałowe mają przeważnie podejścia boczne. Jeżeli są długie, lepiej je podłączyć krzyżowo.

Akcesoria do grzejników płytowych

Kupując grzejnik c.o., sprawdźmy koniecznie, jakie akcesoria dostaniemy w komplecie.

Kompletny grzejnik płytowy typu C powinien zawierać:

  • zastaw uchwytów (zawiesi) do montażu, osobno trzeba dokupić tylko kołki rozporowe;
  • odpowietrznik;
  • korek do zakorkowania nieużywanego króćca;

Kompletny grzejnik płytowy typu V powinien zawierać:

  • zestaw uchwytów (zawiesi) do montażu osobno trzeba dokupić kołki rozporowe;
  • odpowietrznik;
  • korki do zakorkowania nieużywanego króćca;
  • wkładkę zaworową;

Montaż grzejników płytowych

Większość grzejników można zamontować, nie wyjmując ich z fabrycznych opakowań. Po zawieszeniu na ścianie powinny w nich pozostać, nawet jeśli instalacja c.o. zostanie uruchomiona na czas prowadzenia prac wykończeniowych. W ten sposób będzie można uniknąć ich zabrudzenia i prawie pewnego uszkodzenia. Z tego samego powodu głowice termostatyczne należy zamontować po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych.

Po rozprowadzeniu rur c.o. (zwłaszcza w podłodze) najlepiej od razu podłączyć do nich grzejniki i - jeśli będzie taka potrzeba - zdjąc je do niektórych prac wykończeniowych. W przeciwnym razie w miejscu montażu grzejnika należy pozostawić rury ze sporym zapasem. Łatwiej będzie je przyciąć na odpowiednią długość, niż potem je przedłużać (kształtki są dużo droższe, a poza tym można uzyskać wyjątkowo szpetne połączenia).

Sprawdźmy liczbę króćców przyłączeniowych grzejnika. Niektórzy producenci wkręcają w nie od razu wkładki zaworowe lub odpowietrzniki i korki, inni dostarczają akcesoria osobno. Grzejnik może wiec mieć króćce puste lub zabezpieczone plastikowymi korkami przed zanieczyszczeniem. Jeżeli korki będą pomalowane tak jak grzejnik mogą wyglądać jak prawdziwe. Niestety przed napełnieniem instalacji wodą trzeba je koniecznie wymienić na metalowe, ponieważ nie są szczelne.

Jeżeli grzejnik ma zamontowany odpowietrznik (a prawie każdy ma) należy go zawiesić w taki sposób, aby króciec z odpowietrznikiem był trochę wyżej. Nie wieszamy zatem grzejnika dokładnie poziomo, tylko pod niewielkim kątem. Dzięki temu będzie łatwiej usunąć pęcherzyki powietrza podczas odpowietrzania grzejnika.

Jeśli się okaże, że przewód zasilający jest zamieniony miejscem z powrotnym, nie należy wpadać w panikę, ale sprawdzić, czy uda się wymienić sam zawór grzejnikowy na specjalny przystosowany do odwrotnego kierunku przepływu.

Grzejników nie należy zasłaniać, a jeśli ostatecznie zdecydujemy się na taki krok, wybierzmy osłonę ażurową, nie pełną z materiału dobrze przewodzącego ciepło (metalu) ani tym bardziej z dobrego izolatora (np. drewna). Do grzejnika, który jest osłonięty, trzeba zamontować głowicę termostatyczną ze zdalnym czujnikiem, bo w przeciwnym razie temperatura mierzona przez czujnik będzie wyższa niż rzeczywista w pomieszczeniu i w rezultacie będzie ono niedogrzane.

Jak wybierać grzejniki

Pytanie 1 z 8
Grzejnik lakierowany na biało ma wydajność:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.