| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » W domu energooszczędnym ściana może być grzejnikiem. Zobacz, jak to zrobić

W domu energooszczędnym ściana może być grzejnikiem. Zobacz, jak to zrobić

Aby twój dom był energooszczędny, powinien charakteryzować się właściwościami akumulacji ciepła. Warto dowiedzieć się, które ściany mogą stać się „grzejnikami” oraz jak możliwie najefektywniej wykorzystać promieniowanie słoneczne.

Autor: Piotr Mastalerz

Ciepło w pomieszczeniach jest potrzebne nie tylko wtedy, gdy świeci słońce. Bardzo ważne jest, by dom to ciepło akumulował, bo w przeciwnym razie po zachodzie słońca lub nawet po pojawieniu się zachmurzenia w domu natychmiast nastąpiłby jego deficyt. 

Masywna ściana akumulacyjna

W domach murowanych akumulatorami ciepła są ściany, podłoga i strop. Szczególnie ważną rolę odgrywa ściana znajdująca się naprzeciwko okien wychodzących na południe. Warto zadbać o to, by była ona wzniesiona z materiałów dobrze akumulujących ciepło, na przykład z cegły pełnej, betonu lub kamienia – i to także w domach drewnianych lub szkieletowych. Gdy promienie słońca przestaną wnikać do wnętrza domu, ta ściana stanie się grzejnikiem – będzie emitować zmagazynowane w niej ciepło. Jeśli będzie masywna, starczy go nawet na parę godzin. Zalecana grubość ściany akumulacyjnej to 20-45 cm. Najlepiej, gdy może nią być ściana nośna, bo nie trzeba wtedy ponosić dodatkowych kosztów wykonania specjalnie pogrubionej, masywnej ściany.

Zdolność do pochłaniania promieniowania ściany akumulacyjnej można zwiększyć przez pomalowanie jej na ciemny kolor – nawet o 75% w stosunku do ściany białej. Jednak pozostałe powierzchnie w pomieszczeniu powinny być jak najjaśniejsze, aby odbijały i rozpraszały światło.

Chcąc możliwie najefektywniej wykorzystywać promieniowanie słoneczne do ogrzewania pomieszczeń, trzeba ograniczyć ich głębokość. Aby napromieniowanie masywnej ściany akumulującej ciepło było maksymalne, musi się ona znajdować jak najbliżej południowego okna – maksymalnie w odległości równej dwuipółkrotnej jego wysokości. Gdy ściana znajduje się dalej, wskazane jest zastosowanie okien dachowych (gdy pomieszczenie jest na najwyższej kondygnacji). Ściana nie powinna być też zacieniona przez meble.

Obudowa kominka

Elementem nadającym się do akumulacji ciepła może być również obudowa kominka znajdującego się na wprost okna. Trzeba ją wykonać z materiałów, które wyróżniają się dobrą akumulacją ciepła (cegła czy bloczki betonowe).

Biomasa: paliwo tanie i nowoczesne

Korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych kojarzy się z drogimi urządzeniami. Na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Termomodernizacja budynków jednorodzinnych -...

Decydując się na termomodernizację budynku jednorodzinnego można skorzystać z różnych form...

Sprawdź ile wiesz o termomodernizacji. Rozwiąż...

Termomodernizacja obejmuje szereg zagadnień – od oceny stanu budynku, przez harmonogram prac, wymianę...

Ograniczenie kosztów ogrzewania domu: co to jest...

Ogrzewanie domu przy pompy wiatru i słońca, to w Polsce wciąż innowacyjne rozwiązanie. Jednak coraz więcej...

Ekologia i odnawialne źródła energii, czyli...

Ogrzewanie domu przy użyciu odnawialnych źródeł energii z roku na rok staje się popularniejsze. Inwestorzy...

Ogrzewanie z pomocą natury

Wszystko wskazuje na to, że już w niedalekiej przyszłości domy energooszczędne w Polsce staną się standardem....

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.