| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Co to jest kogeneracja? Nowy sposób na ogrzewanie domu i darmową energię elektryczną

Co to jest kogeneracja? Nowy sposób na ogrzewanie domu i darmową energię elektryczną

Wytwarzanie ciepła i prądu przy pomocy jednego urządzenie to wg ekspertów najlepsze co możemy zrobić dla siebie i środowiska. A zawdzięczamy to agregatom kogeneracyjnym. Dzięki nim bowiem nie tylko obniżamy koszty związane z produkcją energii elektrycznej, ale też możemy ją wytwarzać w sposób przyjazny dla środowiska. Sprawdź, czym jest kogeneracja?

Gdy energia słoneczna i wiatrowa nie wystarczają...

Ważną zaletą fotoogniw i turbin wiatrowych jest to, że ich działanie nic nie kosztuje, właściwie nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko i nie wymaga zastosowania paliwa będącego nieodnawialnym źródłem energii. Ale mają też poważną wadę – nie zawsze są w stanie pracować.

Ogniwa fotowoltaiczne nie działają po zmroku, a wiatr napędzający turbiny występuje tylko czasami (zdolność wytwórcza turbin wiatrowych jest szacowana na 25%, to znaczy, że gdy wiatr wieje zgodnie z danymi statystycznymi, na 100 dni elektrownia wiatrowa wytwarza prąd przez 25). Dlatego przewiduje się, że zawsze będą one jedynie wspomagać pracę urządzeń bardziej niezawodnych.

Prąd i ogrzewanie domu z jednego źródła

Za takie uznaje się agregaty kogeneracyjne (układy CHP) – eksperci przekonują, że w przyszłości to właśnie one powinny się znaleźć w naszych domach, bo na dzień dzisiejszy takie rozwiązanie wydaje się być najlepsze (Unia Europejska wydała dyrektywę 2004/08/EC, która zobowiązuje kraje członkowskie do wspierania rozwoju kogeneracji).

Kogeneracja, inaczej produkcja skojarzona, to proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i sposób na ogrzewanie domu (wytwarzanie ciepła). Z punktu widzenia termodynamiki, ekonomii i ekologii jest to najkorzystniejszy sposób wykorzystywania energii chemicznej paliw.

Całkowita sprawność obecnie produkowanych agregatów kogeneracyjnych wynosi 85-90% (mniej niż kotłów grzewczych gazowych, ale trzeba pamiętać, że agregaty produkują przede wszystkim energię elektryczną, a ciepło powstaje w nich przy okazji). Natomiast sprawność obecnie działających dużych elektrociepłowni, nazywanych zawodowymi, to 68-75% (a nawet zaledwie około 50%, gdy paliwem jest węgiel brunatny), jednak do tego dochodzą jeszcze kilkunastoprocentowe straty wynikające z konieczności przesyłania energii (elektrycznej i ciepła) na duże odległości.

Rozpowszechnienie układów mikrokogeneracyjnych umożliwiłoby zatem znaczne obniżenie kosztów związanych z produkcją prądu elektrycznego. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, że dzięki nim energia może być wytwarzana w sposób znacznie bardziej przyjazny dla środowiska – bez spalania węgla.

Agregaty spalinowe, wykorzystujące energię słoneczną lub ogniwa paliwowe

Agregaty kogeneracyjne wykorzystujące silniki spalinowe o mocy kilkudziesięciu kilowatów stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Ze względu na niewielkie zanieczyszczenie środowiska i możliwość zastosowania paliwa ze źródeł odnawialnych w przyszłości zapewne powszechnie stosowane będą agregaty z turbinami gazowymi.

Być może popularność zdobędą też urządzenia z silnikami Rankinea lub Stirlinga, nad którymi trwają intensywne prace. Są to bardzo interesujące mechanizmy niepotrzebujące paliwa – do ich działania wystarczy ciepło, którego źródłem może być na przykład energia słoneczna albo geotermalna. Co ważne, wytwarzanie przez nie energii elektrycznej przy wykorzystaniu energii słonecznej jest tańsze niż z zastosowaniem ogniw fotowoltaicznych.

Trwają też prace nad rozwojem ogniw paliwowych i wykorzystaniem ich w agregatach kogeneracyjnych. Problemem jest wytwarzanie i przechowywanie stosowanego w nich paliwa – wodoru. Jednak na razie, ze względu na wysokie koszty, ogniwa paliwowe, podobnie jak silniki Stirlinga, Rankinea, a nawet turbiny gazowe, nie są konkurencyjne dla klasycznych silników spalinowych.

Własny prąd, czyli domowa elektrownia słoneczna lub wiatrowa na każdym "podwórku"

Dzisiaj dom, który ma własne źródło prądu to rzadkość. Jednak zdaniem...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...

FILM: Ogniwa fotowoltaiczne: przyłączyć się do...

Ogniwa fotowoltaiczne mają w Polsce przyszłość. Państwo chce dopłacać właścicielom domu, którzy...

Własny prąd, czyli domowa elektrownia słoneczna...

Dzisiaj dom, który ma własne źródło prądu to rzadkość. Jednak zdaniem ekspertów, już...

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych -...

Decydując się na termomodernizację budynku jednorodzinnego można skorzystać z różnych form...

Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Czymś, co może zniechęcić nas do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED, jest cena. Nie wszyscy...