Przydomowa elektrownia wiatrowa - czy zapewni prąd dla domu?
Przydomowa elektrownia wiatrowa - czy zapewni prądu dla całego domu? Wyjaśniamy, jak działa mała przydomowa turbina wiatrowa. Co trzeba wiedzieć decydując się na zbudowanie przydomowej elektrowni wiatrowej? Jaką moc może mieć maksymalnie i ile da energii?
Energia z wiatru jest ekologiczna, przyjazna dla środowiska naturalnego i można ją wykorzystywać w instalacjach indywidualnych, ale przydomowe elektrownie wiatrowe nie zyskały takiej popularności jak inne odnawialne źródła energii, jak np. pompy ciepła, czy panele fotowoltaiczne. Wśród OZE dostępnych dla indywidualnych inwestorów przydomowe elektrownie wiatrowe są najmniej popularne. Zainteresowanie nimi jest niewielkie ze względu na wysokie koszty instalacji, zmienną i trudną do oszacowania ilość produkowanej energii, uciążliwość dla otoczenia i wreszcie względy estetyczne. Programy wsparcia inwestycji w OZE ze środków publicznych nie przewidują dopłat do indywidualnych elektrowni wiatrowych, przez co ich zakup jest mniej opłacalny niż innych urządzeń. Przydomowa elektrownia wiatrowa może jednak służyć jako dodatkowe źródło energii, pozwalające w pewnym stopniu uniezależnić się lokalnego dystrybutora energii elektrycznej.
Spis treści
- Ile prądu z przydomowej elektrowni wiatrowej
- Przydomowa elektrownia wiatrowa jak działa
- Turbiny pionowe lub poziome elektrowni wiatrowej
- Przydomowa elektrownia wiatrowa moc
- Jak wykorzystać prąd wyprodukowany przez elektrownię wiatrową
- Przydomowa elektrownia wiatrowa cena i pozwolenie
Ile prądu z przydomowej elektrowni wiatrowej
Przydomowe elektrownie wiatrowe mają stosunkowo niewielką moc i ze względu na zmienne warunki atmosferyczne nie działają wystarczająco stabilnie, by produkować prąd w ilości w pełni zaspokajającej potrzeby gospodarstwa domowego. Wytworzoną energię elektryczną przez turbinę wiatrową można zużywać na bieżąco do zasilania domowych sprzętów, ograniczając w ten sposób pobór prądu z sieci elektroenergetycznej, albo magazynować w akumulatorach, bo nie ma – jak w przypadku instalacji fotowoltaicznych – systemowego programu odprowadzania jej do sieci i „odbierania” w okresach zwiększonego zapotrzebowania. To zapewne jeden z powodów niewielkiego zainteresowania wiatrakami.
Przydomowa elektrownia wiatrowa jak działa
Taka przydomowa elektrownia wiatrowa to zestaw składający się z:
- turbiny wiatrowej,
- licznika,
- okablowania
- akumulatora (akumulatorów).
Powietrze porusza łopatami wirnika turbiny i wprawia ją w ruch, a ten za pomocą przekładni jest przekazywany do generatora (prądnicy) wytwarzającego prąd. Jest to prąd stały, więc zanim trafi do instalacji domowej, musi być jeszcze zamieniony przez falownik na prąd przemienny odpowiedni do zasilania większości urządzeń elektrycznych w domu.
Przeczytaj też: W jakiej odległości od zabudowań można stawiać wiatraki - zmiana ustawy wiatrakowej
Turbiny pionowe lub poziome elektrowni wiatrowej
W zależności od położenia osi wirnika turbiny mogą być pionowe lub poziome. Większość (ponad 90%) przydomowych elektrowni wiatrowych ma turbiny poziome, wyglądające jak śmigła. Są zazwyczaj bardziej efektywne od pionowych, przypominających wyglądem stacje radiowe ale pracują dość głośno i muszą mieć mechanizm ustawiający je w odpowiednim kierunku w stosunku do wiatru. W małych turbinach jest to tak zwany statecznik lub inaczej chorągiewka kierunkowa.
Przydomowa elektrownia wiatrowa moc
Moc przydomowych turbin wiatrowych wynosi od 100 do 5000 W. Najmniejsze, z wirnikami z włókna szklanego lub polipropylenu o średnicy od 1 m do 4 m, mogą dostarczyć około 3 kWh energii na dobę. Przydomowa elektrownia wiatrowa zaczyna produkować energię elektryczną, gdy wiatr wieje z prędkością nie mniejszą niż 2,5-3 m/s, ale moc nominalną osiąga dopiero wtedy, gdy prędkość ta jest trzy-cztery razy większa. Z kolei bardzo silny wiatr, o prędkości znacznie przekraczającej 100 km/h, może ją zniszczyć.
Jak wykorzystać prąd wyprodukowany przez elektrownię wiatrową
Przydomowe turbiny wiatrowe nie gwarantują stałego zaopatrzenia w energię elektryczną. Można przyjąć, że wytwarzają prąd przez 25 ze100 dni, w których wiatr wieje z optymalną, czyli zgodną z danymi statystycznymi prędkością, dlatego przydomowe elektrownie wiatrowe są budowane zazwyczaj jako wsparcie dla innych źródeł energii elektrycznej.W Polsce wieje przez mniej więcej 250 dni w roku, najlepiej na Pomorzu i Suwalszczyźnie. Średnia roczna prędkość wiatru wynosi 2,8-3,5 m/s. To przyzwoite warunki do dobrego działania elektrowni wiatrowych. Przydomowe elektrownie wiatrowe mają zwykle moc 3-5 kW. Moc 3 kW to trochę za mało, bo wystarczy jedynie do zasilenia energooszczędnego oświetlenia i ewentualnie wspomagania działania mniejszych sprzętów AGD. Elektrownia wiatrowa 5kW pozwoli już dodatkowo na wsparcie centralnego ogrzewania.
Przydomowa elektrownia wiatrowa cena i pozwolenie
Na przydomową elektrownię wiatrową trzeba jednak wydać blisko 40 tys. zł. Jeśli jej całkowita wysokość nie przekracza 3 m, maszt nie wystaje więcej niż 3 m ponad budynek ani nie ingeruje w konstrukcję dachu, nie jest potrzebne pozwolenie na budowę – wystarczy jej zgłoszenie.