Jaki projekt domu pozwoli ograniczyć koszty ogrzewania? Poradnik

2009-09-09 2:00

Od pewnego czasu projekty domów zakładają obniżenie do minimum zużycie energii na ogrzewanie. Jednocześnie pomija się problem dobrej izolacji i wentylacji pomieszczeń. Dowiedz się, w jaki sposób wybierać projekt domu, aby zagwarantować sobie niskie koszty ogrzewania.

Ciepły dom
Autor: Piotr Mastalerz

Projekt domu może sprawić, że jego użytkowanie jest mało oszczędne

Żeby w domu było ciepło, wystarczy – gdy na dworze robi się zimno – porządnie napalić w piecu czy włączyć ogrzewanie na maksimum. Jednak jeśli wybierzemy ten sposób zapewnienia sobie ciepła w domu, to bardzo szybko się okaże, że pieniądze zaoszczędzone na materiałach ociepleniowych, trzeba wydać na ogrzewanie już pierwszej zimy. Taki pomysł na ciepły dom nie jest więc godny polecenia, zwłaszcza że energia elektryczna, gaz, olej opałowy i węgiel ciągle drożeją. Warto zatem unikać takich projektów domów.

Dobra izolacja, czyli projekt domu przyjazny... portfelowi

Drugim sposobem na ciepło w domu jest bardzo dokładne ocieplenie jego przegród zewnętrznych, czyli ścian, dachu i podłóg na gruncie lub stropu nad nieogrzewaną piwnicą. Niezmiernie ważne jest też, by okna i drzwi były dobrze izolowane (także wzdłuż obwodu). Jeśli zastosowane zostanie właśnie takie ocieplenie domu, wówczas straty ciepła są niewielkie: da się więc ogrzać go za stosunkowo nieduże pieniądze. Budowa takiego domu kosztuje wprawdzie nieco więcej niż ocieplonego byle jak, ale za to jest on tańszy w eksploatacji. Dlatego dobrze ocieplone domy nazywamy energooszczędnymi. Określenie „energooszczędny“ kojarzy się przede wszystkim z dobrze ocieplonymi ścianami zewnętrznymi i szczelnymi oknami i oznacza mniejsze opłaty za energię zużywaną na jego ogrzanie.

Ciepły dom
Autor: Piotr Mastalerz Ocieplenie przegród zewnętrznych, czyli ścian, dachu i podłóg na gruncie lub stropu nad nieogrzewaną piwnicą, sprawi, że straty ciepła będą mniejsze.

Projekt domu, który pozwoli obniżyć zużycie energii i koszty ogrzewania

Korzystanie z energii w domu związane jest z działalnością jego mieszkańców oraz zaspokajaniem ich potrzeb życiowych. Energia dostarczana jest do domu w różnych formach – jako energia cieplna, energia elektryczna, gaz – i potrzebna jest między innymi do:

  • ogrzewania, wentylacji i oświetlania pomieszczeń,
  • przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • prawidłowego funkcjonowania instalacji wodnej i kanalizacyjnej,
  • funkcjonowania infrastruktury wewnętrznej i urządzeń używanych w budynku.

Po wykonaniu przewidzianej pracy energia ulega rozproszeniu w otaczającym środowisku. Energia cieplna wydzielana wewnątrz budynku ogrzewa przestrzeń wewnętrzną, skąd przenika na zewnątrz w sposób nieodwracalny. Dom energooszczędny, z dobrą izolacją nie tylko rozprasza mało energii przez ściany zewnętrzne, lecz również:

  • spożytkowuje ciepło z różnych urządzeń domowych,
  • umożliwia korzystanie z naturalnego oświetlenia,
  • pozwala oszczędnie gospodarować wodą lub ewentualnie odzyskiwać ciepło z usuwanych ścieków,
  • jest wyposażony w efektywnie działający system wentylacji, umożliwiający dostosowywanie liczby wymian powietrza do potrzeb mieszkańców oraz ponownie wykorzystujący ciepło zawarte w powietrzu usuwanym na zewnątrz.

W praktyce: projekt domu vs. koszty ogrzewania

Gdy musimy podjąć decyzję, jak i z czego budować dom, racjonalne postępowanie może przejawiać się na dwa sposoby:

  • budujemy dom możliwie najtaniej,
  • ponosimy pewne nakłady finansowe, które zaowocują w przyszłości niskimi kosztami użytkowania domu.

W Polsce coraz częściej projektuje się i buduje domy z myślą o tym, aby obniżyć do minimum zużycie energii na ogrzewanie. Z drugiej strony prawie całkowicie pomija się problem dobrej izolacji i wentylacji pomieszczeń. Warto o tym pamiętać, kiedy będzie się podejmować decyzję o wyborze konkretnego projektu domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.