| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Zasady montażu ścian działowych o konstrukcji szkieletowej

Zasady montażu ścian działowych o konstrukcji szkieletowej

Ściany działowe o konstrukcji szkieletowej montuje się po przykryciu budynku dachem. Najbardziej uniwersalne rozwiązanie to ściany szkieletowe z okładziną z płyt gipsowo-kartonowych.

Możliwości rozmieszczania ścian szkieletowych

Ponieważ szkieletowe ściany działowe są bardzo lekkie (ważą nawet 25 kg/m2), można je stawiać w dowolnym miejscu na stropie. Jest to wygodne podczas adaptacji poddasza na cele mieszkalne. Zwłaszcza gdy remontujesz stary dom i nie znasz nośności stropów. Bez zbędnych ekspertyz konstruktorskich, potrzebnych, gdybyś chciał wznieść ściany murowane, możesz dowolnie zaaranżować przestrzeń.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Budowa szkieletu

Szkielet ściany działowej buduje się głównie z ocynkowanych profili stalowych. Standardowy rozstaw profili pionowych wynosi 60 cm. Wstawia się je do profili poziomych zamocowanych na podłodze i suficie. Do tak powstałego szkieletu przykręca się płyty gipsowo-kartonowe. Najwęższa ściana działowa z płyt g-k może mieć szerokość 7,5 cm (profile mają szerokośc 5 cm). Gdy chcesz postawić ścianę z płyt g-k w bardzo wysokim pomieszczeniu, należy wybrać grubsze profile – o szerokości 75 lub nawet 100 mm – gęściej je rozstawić, na przykład co 45 lub nawet co 30 cm, i ewentualnie zastosować podwójne lub potrójne pokrycie. Dobierając parametry stelaża zgodnie z zaleceniami producentów płyt i odpowiednio go zabudowując, można wznieść ścianę o wysokości nawet 9 m.

Wykonanie okładziny z płyt gipsowo-kartonowych

Dla zachowania stabilności ściany ważne jest obudowanie jej tak, żeby nie odkształciła się pod wpływem własnego nierównomiernie rozłożonego ciężaru. Po obu stronach stelaża należy na przykład stosować jednakowe płyty i mocowania, żeby ciężar obudowy z każdej strony był taki sam. Płyty rozmieszcza się pionowo i przykręca blachowkrętami odpornymi na korozję. Szczeliny między płytami wymagają poźniej odpowiedniego zaszpachlowania. Gdy zrobiona jest okładzina po jednej stronie szkieletu, przestrzeń między profilami wypełnia się materiałem izolacyjnym. Od jego jakości zależy komfort akustyczny wewnątrz pomieszczeń. Po ułożeniu izolacji akustycznej (najczęściej z wełny mineralnej) można zabudować drugą stronę ściany.

Nośność ścian o konstrukcji szkieletowej

Zbudowanie ścian działowych z płyt g-k narzuca pewne ograniczenia. Taka okładzina jest dość delikatna, łatwo w niej zrobić wgniecenie czy dziurę. Może się nie sprawdzić w pokoju dzieci, które lubią aktywnie spędzać czas. Innym problemem jest jej nośność. Na takiej ściance możesz powiesić dekoracje: obrazy czy ramy z fotografiami, ozdobne gadżety. Ale powieszenie szafek kuchennych, które wypełnione zastawą stołową mogą ważyć nawet 100 kg, wymaga odpowiedniego przygotowania. W takim wypadku należy wykonać w ścianach wzmocnienia zgodnie z wcześniej zaplanowanym rozstawem szafek czy półek. Najprostsze to zastosowanie dwóch albo trzech warstw płyt (także grubszych). Lepiej jest jednak na przewidywanej wysokości (dla szafek kuchennych jest to zwykle 210-240 cm ponad podłogą) zamontować w grubości ściany poprzeczny pas płyty drewnopochodnej, na przykład sklejki, albo przekładkę z blachy stalowej. Na rynku są także dostępne gotowe stelaże, stojaki, na przykład do montażu podwieszanych sanitariatów, które można wmontować w zabudowę z płyt g-k.

Ściany szkieletowe wewnątrz domu. Materiały na ściany działowe o konsterukcji szkieletowej

Ściana działowa może mieć konstrukcję szkieletową zbudowaną z profili stalowych lub...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...

Zasady montażu sufitów podwieszanych. Jak wykonać...

Sprawdź, jak wykonać sufit podwieszany z płyt g-k. Poznaj tajniki montażu konstrukcji sufitów...

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat we wnętrzach....

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności i cyrkulacji powietrza wpływa na mikroklimat pomieszczeń. Zapewniają to...

Nietypowe ściany działowe z płyt g-k. Ściany...

Z płyt gipsowo-kartonowych buduje się nie tylko ściany działowe, lecz również zintegrowane z nimi...

Sekrety układania tynków wapiennych. Film...

Choć układanie tynków wapiennych nie różni się znacząco od aplikacji innego rodzaju zapraw...