| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Pleśń w domu. Jak jej uniknąć stosując tynki i gładzie wapienne?

Pleśń w domu. Jak jej uniknąć stosując tynki i gładzie wapienne?

Głównym powodem pojawiania się pleśni w domu jest wilgoć panująca w pomieszczeniach. Pleśnie są bardzo szkodliwe dla zdrowia, dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby uzyskać warunki niesprzyjające ich rozwojowi. Pomogą w tym między innymi tynki i gładzie wapienne.

Zarodniki grzybów pleśniowych są obecne niemal wszędzie i rozpoczynają rozwój jak tylko wystąpią sprzyjające temu warunki. Dochodzi do tego, gdy jest wilgotno, ciepło i nie ma należytej wentylacji. Pleśnie nie tylko brzydko wyglądają na ścianach. Mają też zgubny wpływ na ludzki organizm. Ich zarodniki unoszące się w powietrzu i wdychane do płuc mogą powodować wiele dolegliwości, od bólu i zawrotów głowy, nudności i problemów z oddychaniem, aż po alergie, infekcje górnych dróg oddechowych, a nawet raka. Poza tym wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Skąd się bierze pleśń w domu

Wilgoć w budynku jest zjawiskiem w pewnym stopniu naturalnym. Powstaje w wyniku użytkowania domu. Wytwarzamy ją oddychając, piorąc i susząc pranie, gotując. Ważne, żeby nadmiar wilgoci był usuwany na zewnątrz budynku poprzez sprawny system wentylacji. Pomieszczenia trzeba też wietrzyć, żeby doprowadzać świeże powietrze. Jeśli wymiana powietrza będzie przebiegała z jakimiś zakłóceniami, wilgoć pozostanie, tworząc idealne warunki do rozwoju grzybów pleśniowych, które lubią brak przewiewu i mokre środowisko (zupełnie tak samo jak grzyby zbierane w lasach). Innym powodem pojawiania się pleśni bywa niedostateczna izolacja przegród w budynku. Na przemarzających ścianach lub stropach wykrapla się para. Takie mokre podłoże jest idealnym miejscem rozwoju pleśni. Pleśń atakuje również elementy budynku, które zostały zawilgocone w efekcie zalania lub nieszczelnej hydroizolacji.

Jak zapobiegać pojawianiu się pleśni

Przede wszystkim trzeba wietrzyć pomieszczenia. Nie powinno się szczelnie zamykać okien, tylko pozostawiać je w pozycji mikrorozszczelnienia. Warto wyposażyć okna w nawiewniki higrosterowane, które w miarę potrzeb będą same dozowały dopływ świeżego powietrza. Należy również okresowo kontrolować system wentylacyjny, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości, niezwłocznie dokonać napraw. Powinno się również zadbać o to, aby izolacyjność termiczna ścian, dachów, ścian piwnicznych i fundamentów była jak najlepsza. W dobrze ocieplonych domach, w których sprawnie działa wentylacja, pleśń nie powinna się pojawiać. Istotne jest również właściwe wykończenie wnętrz. Warto ściany oraz sufity wykończyć tynkami bądź gładziami wapiennymi. To materiały, które mają zdolność pochłaniania nadmiaru wilgoci. Dzięki temu tworzą bardzo korzystny mikroklimat. Musisz też wiedzieć, że wapno jest naturalnym środkiem odkażającym, na którym pleśń nie będzie się pojawiała.

Autor: Baumit

Tynki, gładzie i inne produkty zawierające wapno mają właściwości antyseptyczne. Niszczą zarodki pleśni. Pozwalają też utrzymać korzystny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach.

ZDANIEM EKSPERTA

Pleśń nie lubi wapna

Z prowadzonych prac archeologicznych wiemy, że wapno w różnej postaci było znane i stosowane już ponad 14 tysięcy lat temu. Ze względu na wysokie ph >12, wapno ma właściwości antyseptyczne, niszczy nawet bakterie i wirusy. Zaprawy wapienne praktycznie nie mają zapachu, jednak doskonale pochłaniają i neutralizują inne zapachy. Bielenie wapnem obór, stajni i sanitariatów na wsiach, jest powszechnie stosowane do dnia dzisiejszego. Żadne współczesne materiały nie sprawdzają się na takich ekstremalnych podłożach. Stosowanie wapna w rolnictwie i sadownictwie zmniejsza kwasowość gleby, a kwaśny odczyn sprzyja, rozwojowi wszelkiego rodzaju grzybów, pleśni i alg, na które narażone są wszelkie materiały na bazie żywic organicznych oraz tworzyw sztucznych. Tynki i gładzie wapienne są obojętne elektrostatycznie, a ich zasadowy odczyn stanowi naturalną ochronę przed grzybami i pleśniami. Materiały na spoiwach wapiennych są też bardziej dyfuzyjne niż większość zapraw cementowych, a tym bardziej tych produkowanych z żywic akrylowych lub winylowych. Dyfuzyjność sprzyja oddawaniu wilgoci, dzięki czemu zawilgocone powierzchnie szybciej wysychają. Przy odpowiedniej grubości (10-20 mm) tynki wapienne regulują wilgotność pomieszczeń. Chronią tym samym przed nadmierną wilgotnością, która sprzyja rozwojowi drobnoustrojów będących przyczyną coraz częstszych alergii. Stosowanie sprawdzonych od wieków, zdrowych materiałów, pozwala uniknąć licznych chorób cywilizacyjnych.

Maciej Iwaniec – ekspert z firmy Baumit

Usuwanie pleśni

Aby pozbyć się pleśni wystarczy dobrze wyszorować zaatakowaną przez nie powierzchnię szczotką, albo szorstką ścierką, a później przetrzeć ja na mokro. Gdy pleśń jest oporna można zastosować środki czyszczące na bazie chloru. Oczyszczone, suche miejsce maluje się preparatem grzybobójczym, a po jego wyschnięciu ewentualnie maluje farbą. Gdy wilgoć spowodowała odspajanie się farby i tynku, trzeba usunąć zniszczone warstwy i wykończyć ścianę na nowo, przed pomalowaniem impregnując ja jeszcze środkiem grzybobójczym. Pamiętaj, ze walka z pleśnią będzie daremna, jeśli nie zlikwiduje się przyczyn jej rozwoju.

Płyty nad głowami – test wiedzy o sufitach podwieszanych

Sufity podwieszane nie wychodzą z mody. Jeszcze kilka lat temu budowano je głównie po to,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak wykończyć ściany? Gładzie i tynki gipsowe

Gips to siarczan wapnia – zdrowy, naturalny surowiec wykorzystywany jako składnik suchych mieszanek, z...

Nietypowe ściany działowe z płyt g-k. Ściany...

Z płyt gipsowo-kartonowych buduje się nie tylko ściany działowe, lecz również zintegrowane z nimi...

Tynki maszynowe gipsowe i cementowo-wapienne....

Najważniejsze informacje na temat różnic pomiędzy tynkami maszynowymi i tradycyjnymi. Jak wykonuje się...

Płyty nad głowami – test wiedzy o sufitach...

Sufity podwieszane nie wychodzą z mody. Jeszcze kilka lat temu budowano je głównie po to, aby obniżać...

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat we wnętrzach....

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności i cyrkulacji powietrza wpływa na mikroklimat pomieszczeń. Zapewniają to...