| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Skończyłeś budowę domu? To teraz zabezpiecz go przed radonem!

Skończyłeś budowę domu? To teraz zabezpiecz go przed radonem!

Bez względu na to, czy dom ma być podpiwniczony, czy nie, gdy budowany jest na terenach, na których występuje radon, konieczne jest dokładne zaizolowanie nie tylko fundamentów, ale też stropu czy podłogi na gruncie. Można do tego użyć dwóch warstw papy, folii lub mas uszczelniających. Zobacz, w jaki jeszcze sposób możesz ograniczyć stężenie radonu w budynku...

Po ukończeniu budowy domu powinieneś zadbać o to, aby był bezpiecznym domem - wolnym od radonu. Ten pierwiastek jest niebezpieczny i może wniknąć do domy na wiele sposobów. Na stężenie radonu w domu ma wpływ jego usytuowanie oraz konstrukcja (fundamenty, podpiwniczenie, szczeliny w budynku itp). Cechy te decydują o tym, czy stanie się on pułapką dla radonu, czy nie. Ważna jest też liczba kondygnacji – największe zagrożenie jest na najniższej, a najmniejsze na najwyższej (gaz ten jest kilkakrotnie cięższy od powietrza, co powoduje jego opadanie). Dlatego pomieszczenia na piętrze lub poddaszu zwykle są bezpieczniejsze niż te na parterze budynku niepodpiwniczonego.

Gdy dom jest budowany na terenach, na których występuje radon, konieczne jest dokładne zaizolowanie  fundamentówUszczelnienie wszelkich pęknięć zarównow fundamentach, jak i w miejscach przyłączy powoduje znaczny spadek stężenia radonu wewnątrz domu. W przypadku usytuowania budynku na terenie o średnim bądź wysokim potencjale radonowym stosuje się różne techniki redukcji jego stężenia.

Ideą jest wyrównanie ciśnienia wewnątrz budynku z ciśnieniem atmosferycznym, co zmniejsza występowanie tak zwanego efektu kominowego, czyli zasysania radonu do wnętrza. Inne metody to specjalne systemy wentylowania fundamentów lub używanie folii antyradonowych bądź nowych przeznaczonych do tego pap. Można je stosować zarówno na etapie budowy, jak i w istniejących obiektach. Radon jako izotop gazowy można łatwo usunąć, stosując odpowiednią wentylację. Dobór systemu wentylacji w istniejącym budynku zależy od jego konstrukcji, liczby kondygnacji oraz budowy ciągów komunikacyjnych wewnątrz obiektu, głównie od połączenia części mieszkalnej z piwnicą lub pomieszczeniami mającymi bezpośredni kontakt z podłożem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zasady uszczelniania fundamentów na terenach zagrożonych radonem

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Sposoby ograniczenia steżenia radonu

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Sposoby ograniczenia steżenia radonu

Materiały izolacyjne zabezpieczające budynek przed radonem

Jednak najskuteczniejszym sposobem ochrony przed promieniowaniem jonizującym radonu i jego pochodnych jest odpowiednia izolacja fundamentów. Przed wnikaniem tego gazu dobrze chronią folie z polietylenu o wysokiej gęstości produkowane w procesie walcowania i stabilizowane przeciwko promieniowaniu UV 9 grubości 3 mm. Takie właściwości mają również samoprzylepna (na zimno) folia bitumiczna oraz gruba powłoka bitumiczna z modyfikowanego tworzywa sztucznego, a także szkło piankowe.

W grupie produktów izolacyjnych chroniących przed radonem pojawiły się ostatnio mineralna zaprawa hydroizolacyjna oraz papy BIKUTOP Swisspor i Fundament Antyradon Szybki Profil SBS Icopal. Pomagają w tym także wyprawy i farby hydrofobizujące, zaprawy bezskurczowe i ekspansywne masy uszczelniające.

To, czy produkty te stanowią prawdziwą barierę dla radonu, powinno być potwierdzone badaniami, których świadectwa może poznać klient. Podobnie jest z materiałami ściennymi.

Odpowiednia wentylacja = zmniejszenie stężenia radonu

Znaczenie dla stężenia gazu ma również strona budynku. W pomieszczeniach od strony zawietrznej stężenie radonu jest wyższe niż po stronie nawietrznej. Wiatr wtłacza do wnętrz powietrze o małym stężeniu radonu, natomiast do pomieszczeń od strony zawietrznej wciskane jest powietrze skażone tym gazem – z przewietrzanych w ten sposób wnętrz. Chcąc zapobiec temu procesowi, warto zastosować wentylację nawiewno-wywiewną, czyli mechaniczną.

W tym kontekście istotne znaczenie ma też częste wietrzenie pomieszczeń, ponieważ wpływa na obniżenie poziomu radonu, nawet do poziomu panującego na zewnątrz. Okazuje się, że zamknięcie okien nawet na kilka godzin powoduje znaczny wzrost jego stężenia. Warto przy tym wiedzieć, kiedy wietrzyć. Otóż stężenie radonu waha się w ciągu roku i w ciągu doby. Dobowe wahania mogą być nawet dziesięciokrotne. Zazwyczaj maksymalne stężenie występuje nocą i wczesnym rankiem, a minimalne w południe. Zatem najlepiej spać przy uchylonym oknie i dokładnie wietrzyć pomieszczenia zaraz po przebudzeniu.

Wykończenie mieszkania ma również wpływ na zmniejszenie przenikania radonu ze ścian do wnętrza pomieszczeń. Chroni przed nim pokrycie ścian tapetą, boazerią lub pomalowanie farbą.

Czy materiały budowlane mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Radon w sposób naturalny gromadzi się w glebie o określonej strukturze geologicznej....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Panele ścienne z betonu komórkowego. Szybki...

Wznoszenie ścian działowych z dużych paneli trwa szybciej niż murowanie ich z cegieł lub pustaków....

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...