| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Jaki rodzaj piasku wybrać do zaprawy cementowej, a jaki do murarskiej? PORADNIK

Jaki rodzaj piasku wybrać do zaprawy cementowej, a jaki do murarskiej? PORADNIK

Przeciętnie na metr sześcienny zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej potrzeba około metra sześciennego piasku o ziarnach do 2 mm. Przekonaj się, jak dobrać odpowiedni gatunek piasku do konkretnego typu zaprawy używanej podczas murowania ścian oraz innych prac przy budowie domu.

przykłady kolorystyki zapraw

Autor: Mariusz Bykowski

układanie zaprawy

Piasek stosowany do zapraw budowlanych jest kruszywem drobnoziarnistym, tzn. o ziarnach wielkości od 0 do 4 mm. W zależności od średnicy ziaren wyróżnia się dwie odmiany piasków: 1 – o ziarnach średnicy do 2 mm oraz 2 – o ziarnach średnicy do 1 mm.
Dodatkowo, w każdej odmianie zależnie od zawartości pyłów i zanieczyszczeń rozróżnia się dwa gatunki – I i II. Mniej pyłów i zanieczyszczeń ma piasek gatunku I. Piaski dzielą się również na dwie klasy: piaski naturalne (zwykłe i kruszone) pochodzenia polodowcowego lub rzecznego oraz piaski łamane ze skał na przykład granitowych lub bazaltowych.

Jaki piasek pasuje do jakiej zaprawy?

Przeciętnie na metr sześcienny zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej potrzeba około metra sześciennego piasku o ziarnach do 2 mm.
Jeśli wykonuje się zaprawę gipsową lub gipsowo-wapienną, powinno się użyć piasku średniego – o mniejszych ziarnach średnicy do 1 mm. Zazwyczaj potrzeba 0,7-0,8 m3 piasku na metr sześcienny takiej zaprawy.
Do zapraw murarskich najlepiej nadaje się naturalny piasek kwarcowy lub piasek łamany ze skał twardych. Powinien być czysty, bez iłów, gliny i ziemi roślinnej.
Do gładzi (warstwy wyrównawczej podłogi) najlepszy jest piasek drobny o ziarnach średnicy 0,25-0,5 mm.
Do tynków stosuje się piaski o ziarnach różnej wielkości. Im gładsza ma być powierzchnia tynku, tym drobniejszy powinien być piasek. Na przykład tynk o chropowatej powierzchni uzyskuje się, jeśli do zaprawy doda się kruszywa o większych ziarnach (średnicy do 4 mm): czyli piasku i drobnego żwirku. Do tynków nakrapianych stosuje się piasek średni 1-1,5 mm.

Dostępny jest również kolorowy piasek – uzyskiwany przez barwienie naturalnego piasku polimerami. Taki barwny piasek znakomicie nadaje się do wykonywania tynków zewnętrznych w różnych kolorach. Ma dużą odporność na warunki atmosferyczne, zwłaszcza na promienie słoneczne.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...

Nadproża żelbetowe. Nadproża monolityczne i...

Nadproże to element konstrukcyjny znajdujący się w ścianie, ponad oknem, drzwiami lub bramą garażową....

Bloczki, płytki i kształtki U z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego przebiega bardzo sprawnie. Bloczki wykonane z tego materiału są...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.