| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Murowanie ścian wiosną, czyli jak budować dom przy wahaniach temperatury

Murowanie ścian wiosną, czyli jak budować dom przy wahaniach temperatury

Wczesna wiosna to początek sezonu budowlanego. Wówczas rozpoczyna się murowanie ścian na dużą skalę - zwłaszcza tam, gdzie w poprzednim roku wykonano fundamenty lub doprowadzono budowę do stanu zero. Zobacz, jakie prace murarskie można wykonywać wczesną wiosną, a z czym lepiej jeszcze poczekać do ciepłych dni.

Autor: Wiktor Greg

Wiosna to nie tylko początek sezonu budowlanego, ale też czas niebezpiecznych dla świeżo wzniesionych murów nagłych skoków temperatury.

Murowanie w mróz

Tak zwane roboty mokre, a do takich należy murowanie, zaleca się prowadzić w temperaturze dodatniej - najlepiej powyżej +5°C. Są jednak sposoby na wznoszenie ścian w temperaturze ujemnej - do -5°C, a nawet -10°C. Często stosowane to:

  • metoda podgrzewania muru,
  • murowania w cieplakach,
  • zachowania ciepła.

Dwie pierwsze wymagają wznoszenia stałych albo prowizorycznych osłon nad całym budynkiem lub jego częścią, dlatego są opłacalne wtedy, gdy roboty prowadzone są zimą. Na małych budowach domów jednorodzinnych najczęściej zabezpiecza się ściany przed przemarzaniem trzecią metodą - zachowania ciepła - która jest prosta i tania. Polega ona na wytworzeniu i zachowaniu ciepła w murze przez okres potrzebny do uzyskania przez zaprawę przynajmniej 20% swojej wytrzymałości. W tym celu:

  • materiały przechowuje się w pomieszczeniach zabezpieczonych przed wpływami atmosferycznymi (najlepiej ogrzewanych),
  • do zaprawy dozuje się odpowiednie związki chemiczne przyspieszające ich wiązanie i twardnienie.
  • zaprawę lub jej składniki podgrzewa się,
  • zaprawę transportuje się i przechowuje w pojemnikach zabezpieczonych przed utratą ciepła (np. w taczkach lub kastrach ocieplonych styropianem),
  • świeżo wzniesiony mur okrywa się matami słomianymi lub trzcinowymi, ewentualnie papą czy folią budowlaną, i nakrywa deskami.

Zabezpieczenia te stosuje się pojedynczo lub łącznie, w zależności od przewidywanej temperatury otoczenia.

Murowanie ścian przy temperaturze od +5°C do -3°C

W takiej temperaturze wystarczy zastosowanie dodatków przeciwmrozowych, bowiem zachodzące reakcje zwykle powodują wydzielenie wystarczającej ilości ciepła oraz obniżenie temperatury zamarzania wody w zaprawie. Najczęściej stosuje się chlorek wapniowy (tylko do zapraw cementowych), ale można także użyć węglanu potasowego, soli kuchennej, sody oraz gotowych preparatów. Substancji tych dodaje się do wody zarobowej w zależności od ilości cementu użytego do wykonania zaprawy. Na przykład chlorku wapniowego odmierza się 2-4% masy cementu, a węglanu potasowego - do 5%.

Murowanie ścian przy temperaturze od -3°C do -7°C

Oprócz dodatków chemicznych stosuje się podgrzewanie wody zarobowej, która powinna mieć co najmniej +20°C, ale nie więcej niż +70°C. Piasek do zapraw powinien być sypki. Gdy jest zamarznięty, koniecznie należy go podgrzać, na przykład przy użyciu koksowników. Można również wykonać prowizoryczną obudowę przykrytą brezentem lub folią i do środka wstawić nagrzewnicę. Należy pamiętać o tym, że mury z bloczków z betonu komórkowego można wykonywać w temperaturze nie niższej niż -5°C ze względu na ich mniejszą akumulacyjność cieplną.

Murowanie ścian przy temperaturze poniżej -7°C

W takiej temperaturze powinno się stosować specjalne gotowe zaprawy mrozoodporne. Niektórzy producenci określają zakres ich stosowania nawet do -15°C.

Jaka zaprawa murarska?

Do murowania w temperaturze ujemnej (do -7°C) powinno się stosować zaprawę cementową M5 (1:4 oznacza stosunek objętościowy cementu do piasku) lub cementowo-wapienną M3 (1:1:6 - cement, wapno, piasek). Do wykonania zaprawy należy używać cementu portladzkiego co najmniej marki 35. Zaprawa powinna mieć konsystencję gęstoplastyczną, czyli zawierać małą ilość wody.

Jaka ściana warstwowa zapewni lepsze ocieplenie domu: dwu- czy trójwarstwowa? Poradnik

Podczas budowy domu jednym z podstawowych wyborów jest ten, który dotyczy ścian...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.