| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Zrób to sam: udrażnianie rur i udrażnianie kanalizacji

Zrób to sam: udrażnianie rur i udrażnianie kanalizacji

Odpływ z umywalki czy zlewozmywaka może się zatkać w każdej łazience czy kuchni. Nie każdy jednak wie, jak sobie z takim problemem poradzić. Okazuje się, że udrażnianie rur oraz udrażnianie kanalizacji to czynność, którą może wykonać nawet początkujący majsterkowicz. Radzimy, jak się do tego zabrać i skutecznie udrożnić rurę.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby instalacja kanalizacyjna funkcjonowała prawidłowo, musi być poprawnie wykonana. Szczególnie ważne jest przestrzeganie określonych w projekcie technicznym średnic i spadków przewodów. Nie bez znaczenia jest też materiał, z jakiego wykonana jest instalacja. Dziś instalacje wykonuje się najczęściej z tworzywa sztucznego, które ma wiele zalet (między innymi bardzo gładkie powierzchnie wewnętrzne rur, odporne na powstawanie kamienia i agresywne substancje chemiczne). Jednak nawet najlepiej wykonana instalacja będzie się zatykać, jeśli nie będziemy z niej właściwie korzystać. Trzeba więc pamiętać, że do kanalizacji nie wolno wyrzucać:

  • dużych ilości resztek pożywienia, zwłaszcza gdy są one tłuste;
  • stałych odpadów, takich jak: kości, szmaty, wata, pierze, trociny;
  • gruzu, piasku;
  • środków agresywnych chemicznie.

Instalacja kanalizacyjna może się zapchać częściowo – wtedy odpływ z przyboru sanitarnego jest wolniejszy lub całkowicie – woda w ogóle nie odpływa, może więc zalać łazienkę lub kuchnię.

Autor: Piotr Mastalerz

Udrażnianie rur nie wymaga natychmiastowej interwencji hydraulika. Można to zrobić samemu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

 

Zatkany syfon

Syfon ma zapobiegać przenikaniu zapachów z kanalizacji do pomieszczeń. Gdy się zatka – trzeba go oczyścić. Nowe syfony (plastikowe lub stalowe) są tak zbudowane, że ich odkręcenie nie jest kłopotliwe. Pod syfon trzeba podstawić naczynie, by woda i nieczystości w nim zgromadzone miały do czego spłynąć. Później syfon wystarczy przykręcić.
Gorzej, gdy jest to stary, żeliwny syfon. Do jego przepchania lepiej wezwać hydraulika – trudno go zdemontować, ale i wyczyścić. Większość syfonów ma zainstalowane tak zwane rewizje, przez które można wprowadzić sprężynę. Mimo to wyczyszczenie żeliwnego syfonu nie jest łatwe. Najlepiej syfon żeliwny wymienić na plastikowy przy pierwszej nadarzającej się okazji.

Prosty przyrząd – przepychaczka

Przepychaczki najlepiej nadają się do udrażniania syfonów i odpływów z umywalek i zlewozmywaków. Tradycyjna składa się z drążka i przymocowanego do niego gumowego kielicha. Nowoczesna wyposażona jest w pneumatyczny mechanizm, dzięki któremu osoba posługująca się przepychaczką może użyć mniej siły. Zanim przystąpi się do udrażniania rury, trzeba zatkać otwór przelewowy. Następnie gumowym kielichem zatkać otwór odpływowy i za pomocą drążka kilkakrotnie docisnąć kielich do otworu odpływowego. Gdy zgromadzona w zlewozmywaku lub umywalce woda odpłynie, trzeba nalać świeżej i powtarzać zabieg, dopóki nie będziemy zadowoleni z efektu. W ten sposób zator zostanie przepchnięty do dalszej części instalacji kanalizacyjnej, o większej średnicy. Taki sposób przepychania, choć skuteczny, może z czasem doprowadzić do zatkania rury odpływowej w niedostępnym miejscu. Aby tego uniknąć można spróbować mniej znanego, ale bardziej skutecznego sposobu. Gumowy kielich trzeba ustawić nad odpływem zlewu, lekko nacisnąć i gwałtownie pociągnąć w górę. Nieczystości zatykające odpływ powinny wypłynąć do umywalki, skąd bez problemu można je będzie usunąć.

Czy chemia usunie zator?

Środki chemiczne działają na zator tylko w miejscu, gdzie się je nasypie bądź naleje. Rozpuszczą nieczystości zgromadzone w syfonie, ale gdy zatkana będzie rura odpływowa – mogą okazać się nieskuteczne. Na sklepowych półkach spotkać można kilkanaście różnych środków do udrażniania kanalizacji. Nie do każdej instalacji są one jednak przeznaczone. Nawet najlepszy preparat niewłaściwie używany nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić.

Poważne podejście do poważnego zatoru

Gdy mamy do czynienia z poważnym zatorem, którego nie udało się usunąć ani środkami chemicznymi, ani przepychaczką, pozostaje zastosowanie urządzeń mechanicznych. Są to sprężyny i tak zwane żmije – ręczne lub elektryczne.
Ręczna sprężyna do udrażniania kanalizacji to stalowy drut zwinięty w spiralę długości od 1,5 do 5 metrów. Z jednej strony ma ostrą końcówkę, z drugiej – drewnianą lub plastikową korbę. Nadaje się do udrażniania każdej instalacji kanalizacyjnej. Trzeba używać jej z wyczuciem, zwłaszcza gdy przepycha się starą i zniszczoną instalację. Do usunięcia nią zatoru potrzebne są dwie osoby. Po zdjęciu syfonu i włożeniu sprężyny do odpływu jedna osoba ją przytrzymuje, druga – wkręca. Sprężynę powinno się w całości „wkręcić” do rury kanalizacyjnej, a następnie – kręcąc korbą w przeciwnym kierunku – wyciągnąć na zewnątrz. Wszystkie te czynności dobrze jest wykonywać w rękawicach. Nie warto kupować spężyny „na zapas”. Gdy okaże się potrzebna – można ją znaleźć prawie w każdym sklepie instalacyjnym i w większości supermarketów budowlanych. Sprężyny mają różną grubość i długość. Grubość dobiera się do średnicy odpływu z przyboru sanitarnego: do umywalki i zlewozmywaka wystarczy 4-6 mm, do miski ustępowej – 6-10 mm. Długość sprężyny wybiera się zależnie od długości instalacji i umiejscowienia zatoru.

Zator w przykanaliku

Jeśli niedrożne jest przyłącze kanalizacyjne, nie należy próbować usuwania zatoru na własną rękę, ale wezwać ekipę z przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji. Jego pracownicy dysponują urządzeniami do udrażniania rur i przewodów o większych średnicach niż spotykane w instalacjach wewnętrznych i lepiej poradzą sobie z takim zatorem.

Grzyb domowy czy pleśń: sprawdź, czy potrzebne ci odgrzybianie czy osuszanie

Przed rozpoczęciem odgrzybiania musimy wiedzieć, czy paskudztwo porastające ścianę jest grzybem...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...