| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont domu kostki. Wnętrze domu podzielone na nowo

Remont domu kostki. Wnętrze domu podzielone na nowo

Chcąc przeprowadzić remont domu kostki z lat 50. lub 60., musisz się zastanowić nad zmianą układu pomieszczeń. Wnętrze domu musisz dostosować do swoich potrzeb.

Zanim zaczniesz planowanie, powinieneś dokładnie przeanalizować rozwiązania konstrukcyjno-budowlane domu. Określić, które ściany są nośne, a które działowe. Sprawdzić, jak są rozpięte stropy i jakie są warstwy podłogowe. Potem zdecyduj, jakie funkcje chcesz zmieścić w nowym wnętrzu, i sprawdź, czy będzie to możliwe.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zmiany we wnętrzu domu

Obecnie do rozplanowania wnętrz podchodzi się mniej rygorystycznie niż kiedyś, gdy funkcje gospodarczo-kuchenne oddzielano od pokoju dziennego, w którym przyjmowano gości. Teraz liczy się wygoda. Gotowanie stało się czynnością rodzinną. Nikt nie chce zamykać się w małej kuchni bez widoku na pozostałych domowników. Inaczej też funkcjonują łazienki. W nowo projektowanych domach często każdy z domowników ma własną przy sypialni. Nie do zaakceptowania jest, jak to się zdarzało dawniej, pomieszczenie WC bez umywalki. Zamiast niewygodnej piwnicy lepiej  mieć pokój przeznaczony na hobby.  Łączy się pomieszczenia, wybija większe okna, wypycha na zewnątrz nowoczesne w formie wykusze, wstawia duże płaszczyzny szyb bez podziałów, powiększa otwory na schody, zmienia ich konstrukcję na ażurową i włącza je do przestrzeni mieszkalnej.

Wyburzanie ścian

Ściany działowe (jeśli nie ma przy nich prowadzonych pionów wentylacyjnych lub spalinowych) można łatwo usunąć. Rozbiera się je zaczynając od góry. Niespodzianką mogą się okazać różne poziomy podłogi w łączonych pomieszczeniach, dlatego lepiej od razu założyć wymianę warstw podłogowych. Ścianę nośną można usunąć tylko pod nadzorem konstruktora, aby nie spowodować katastrofy budowlanej. Nad planowanym otworem trzeba wybudować podciąg. Musi on przenieść obciążenia ze wszystkich elementów budynku znajdujących się nad usuwanym murem. Podciąg opiera się na odpowiednio wzmocnionych (na przykład żelbetowymi lub stalowymi słupkami) krawędziach pozostawionych odcinków ściany. W miejscu ściany konstrukcyjnej dzielącej wcześniej przestrzeń zawsze na suficie pojawi się obniżenie maskujące wstawiony podciąg.

Autor: Piotr Mastalerz

Przestronne jednoprzestrzenne wnętrze z wysokimi oknami zamiast małej kuchni, salonu i korytarza. Tak najczęściej modernizuje się domy-kostki

Budowa ścian działowych

Jeśli zamierzasz wznosić ściankę z ciężkich elementów murowych, trzeba sprawdzić wytrzymałość stropu, na którym ma być postawiona. Najbezpieczniej jest ustawić ciężką ściankę nad stalową belką lub żelbetowym żebrem w stropie gęstożebrowym albo prostopadle do elementów nośnych. Nowa ściana nie powinna obciążać strefy między żebrami. Murowana ściana działowa powinna stać na stropie lub wylewce betonowej. Nie można jej ustawiać na warstwach podłogowych. Znacznie lżejsze ściany działowe z płyt g-k wypełnionych izolacją można wznosić w dowolnym miejscu i ustawiać na posadzce. Należy pamiętać, że między pomieszczeniami nie będzie wówczas zachowana odpowiednia izolacja akustyczna.

Schody wewnętrzne

W kostkach były one często ciasne i niewygodne. Przeniesienie ich w nowe miejsce lub zamiana na schody ze spocznikami sprawi, że staną się wygodniejsze. Wiąże się to jednak z wycięciem otworu w stropie. Najłatwiej zrobić to w stropie z belek stalowych z wypełnieniem płytą Kleina. Płyta ta jest między belkami zbrojona stalowymi płaskownikami nazywanymi bednarką. Aby wybić albo poszerzyć istniejący otwór, usuwa się wypełnienie płyty rozmieszczone między belkami oraz między bednarką (bednarki między cegłami się wycina).  W stropach gęstożebrowych, w których elementami nośnymi są żelbetowe żebra, wykonanie otworu na schody wiąże się z podparciem przeciętych belek za pomocą wymianu, czyli poprzecznej belki, na przykład stalowej. Wymian musi być podparty słupkami albo opierać się na ścianach konstrukcyjnych. Będzie widoczny pod sufitem.

Przeczytaj dodatkowo:
15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...

Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...