| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont domu kostki. Pokój z widokiem i schody do ogrodu

Remont domu kostki. Pokój z widokiem i schody do ogrodu

Po remoncie domu kostki salon obniżył poziom i... poszerzył horyzonty. Powstał pokój z widokiem na ogród. Nie zabrakło też szerokich schodów do ogrodu.

Dom kostka z lat 70. był za ciasny dla trzypokoleniowej rodziny. Prowizoryczne wejście w wiatrołapie dostawionym do budynku od strony ogrodu – tak jak to z prowizorkami bywa – przetrwało lata i skazywało mieszkańców na wydłużoną drogę do domu. Poza tym zasłaniało im widok na ogród, gdy przebywali w pokoju dziennym. Gospodarze podjęli więc decyzję o rozbudowie. Chcieli powiększyć część dzienną i połączyć ją z dużym ogrodem. Postanowili przenieść główne wejście od frontu, a rozbudowując budynek od strony ogrodu, dodać tam przestronny przeszklony salon oraz spory taras. Jednak część mieszkalna starej kostki była wyniesiona nad ziemię aż o 2 m. Ponieważ chcieli zbliżyć nową strefę dzienną do ogrodu, niezbędne było obniżenie poziomu nowego salonu.

Salon w dobudówce

Przeniesienie głównego wejścia do domu na jego front pozwoliło na stworzenie prywatnej strefy ogrodowej. W dobudowanym fragmencie budynku na parterze mieści się dziś część dzienna o powierzchni 90 m2 – kuchnia, jadalnia i salon połączony z holem, który jest usytuowany w starej części domu. Przeszklenie mające aż 10,5 m długości i 3,5 m wysokości zapewnia piękny widok. Piętro wysunięte 120 cm przed przeszklenia pozwala na rozsuwanie skrzydeł nawet wtedy, gdy pada deszcz. Aby powiązać salon z ogrodem, obniżono go w stosunku do holu o sześć stopni. Teraz znajduje się nie 2 m, ale niespełna 1 m nad ziemią.

Taras naziemny

Przedłużeniem salonowej posadzki jest taras o powierzchni 55 m2. Jego ściany fundamentowe wzniesiono z bloczków betonowych, a przestrzeń wewnątrz wypełniono ubitym piaskiem i podsypką cementowo-piaskową. Taras wykończono dużymi płytami betonowymi (50 x 50 cm). Jego przedłużeniem są cztery betonowe stopnie schodów. Echa tej oszczędnej, surowej, betonowej stylistyki można znaleźć w ogrodzie, który przecinają pasy ułożone z kostki chodnikowej – oczywiście z betonu. Zrobiono z niego także krawężniki oraz murki oporowe. Betonowe elementy nieco porządkują układ ogrodu, który z założenia miał pozostać nieregularny, tradycyjny – zachowano stare drzewa owocowe i rabaty kwiatowe.

Autor: PL.ARCHITEKCI

Betonowe chodniki przecinające duży, mający blisko 1000 m2 ogród nawiązują do materiału, którym jest wykończony taras. Stają się więc jego przedłużeniem

Przeczytaj dodatkowo:
Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Udany remont starego domu. Nowy konkurs...

W Polsce jest wiele domów do remontu. Często przywrócenie im świetności wydaje się bardzo...

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.