Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont dachu: krycie dachu papą od nowa czy tylko naprawa starej powłoki? Poradnik

Remont dachu: krycie dachu papą od nowa czy tylko naprawa starej powłoki? Poradnik

Na wielu starych domach do dziś sprawdzają się pokrycia dachowe z papy. Ma ona licznych zwolenników, którzy chętnie zamienią starą, zniszczoną – na nową. Ale czy taki remont dachu zawsze jest konieczny? Jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić, by uniknąć zbędnych kosztów i znów zyskać mocny dach nad głową na wiele lat?

Papą były kryte przede wszystkim dwa rodzaje dachów – płaskie, głównie na budynkach typu kostka w latach 60. i 70., oraz spadziste, na domach wybudowanych w tym samym okresie i starszych. Zanim zapadnie decyzja o remoncie dachu krytego papą, konieczna jest ocena stanu istniejącego pokrycia.

Gdy wystarczy naprawa dachu

O tym, czy dach pokryty papą wymaga jedynie naprawy, czy też konieczne jest położenie nowego pokrycia, decyduje skala uszkodzeń. Gdy na dachu płaskim jest tylko kilka pęcherzy, z pewnością nie trzeba układać nowego pokrycia.
Niezbędna jest jednak likwidacja purchli. Należy w tym celu ostrożnie je przeciąć – najlepiej wtedy, gdy na dworze jest słoneczna pogoda. Trzeba też pozwolić wyschnąć podłożu pod nimi – przynajmniej przez parę godzin – a następnie nadmiar papy (powstały w wyniku jej rozciągnięcia) usunąć, a dziurę starannie zakleić, na przykład jedną warstwą zwykłej papy podkładowej. Taki zabieg może wystarczyć nawet na pięć lat.
Spękania powstające na pokryciach dachowych z papy dotyczą zarówno dachów płaskich, jak i skośnych. To wynik oddziaływania promieni UV. Słońce sprawia, że łańcuchy węglowodorów, z których zbudowana jest masa bitumiczna, ulegają skróceniu i rozbiciu na mniejsze. Na skutek tego procesu możliwe staje się odparowywanie asfaltu, w wyniku czego na papie pojawia się siatka spękań. Takie uszkodzenia można naprawić i odwlec moment układania nowego pokrycia nawet o cztery-pięć lat. Można to zrobić masą dyspersyjną (na przykład Dysperbitem), asfaltowo-gumową (Bitgumem, Gumbitem) lub emulsją (składającą się z dwóch nierozpuszczalnych cieczy: wody i asfaltu – jak Emizol). Naprawy można też dokonać, wykorzystując preparaty rozpuszczalnikowe – roztwory, lepiki i masy asfaltowe. Do tych środków należą między innymi: Abizol, Askowil, Alubit, Bitizol, Cyklolep, Dacholeum i Dachbit.
Jednak to konserwacja doraźna – brak posypki sprawia, że nawet naprawiony dach jest nadal bardzo podatny na wpływ czynników atmosferycznych – przede wszystkim promieniowania słonecznego.

Pojedyncze spękania nie są jeszcze tak groźne jak cała ich siatka. Pokrycie w takim stanie nie nadaje się już do renowacji – konieczne jest położenie nowego

Purchle wypełnione od środka parą wodną nadwątlają strukturę papy, przez co staje się ona nieszczelna. Liczne purchle to sygnał do gruntownego remontu pokrycia dachowego

Stare na nowe, czyli kiedy remont dachu jest niezbędny

Gdy na dachu płaskim jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt purchli, położenie nowej papy staje się koniecznością. Podobnie rzecz się ma z dachem pokrytym siatką spękań, a nie pojedynczymi rysami. Jeśli na dodatek w pęknięciach pojawiły się rośliny, świadczy to o tym, że bitum w znacznym stopniu się ulotnił i pokrycie wymaga gruntownego remontu. W miarę możliwości należy unikać zrywania starego pokrycia z papy, bo jego utylizacja jest droga i kłopotliwa. Układanie nowego pokrycia dachowego rzadko wymaga zdjęcia starego, tym bardziej że to istniejące, odpowiednio przygotowane, stanowi dobrą bazę. Przed ułożeniem nowej papy wszystkie purchle, pęknięcia i wgłębienia na starym pokryciu trzeba wyrównać – w taki sam sposób jak w przypadku doraźnej naprawy. Najpierw dach należy zagruntować. Do tego celu przeznaczone są specjalne preparaty bitumiczne, które zazwyczaj oferują producenci pap. Wskazane jest używanie produktów (środek gruntujący + papa) pochodzących od tego samego wytwórcy. Przed remontem ważne jest też ustalenie, czy dach był wcześniej pokrywany smołą, czy masą asfaltową. Te dwie substancje różnią się pochodzeniem i składem chemicznym. Smoła jest produktem uzyskiwanym z węgla, natomiast lepik – z asfaltu.

Uwaga! Produktów asfaltowych nie można układać na smołowych!

Miejsca zakładów (na ułożonym wcześniej pasie papy) należy podgrzać palnikiem i przeciągnąć po nich szpachelką – po to, by na całej szerokości (12-15 cm) wtopić w nie posypkę

Zgrzewanie polega na powolnym i równomiernym rozwijaniu rolki z jednoczesnym rozgrzewaniem palnikiem podłoża oraz spodniej warstwy papy – aż do momentu zauważalnego wypływu asfaltu. Czynność tę należy wykonywać, cofając się przed rozwijaną rolką. Brak wypływu masy asfaltowej świadczy o niefachowym zgrzaniu papy

Jak rozpoznać, czy twój dom potrzebuje pilnego remontu dachu?

Dach to taki element budynku, który wystawiony jest na wszelkie możliwe zagrożenia....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czy ogrzewać garaż? Sprawdź, zanim podejmiesz...

Wielu inwestorów zastanawia się, czy ogrzewać garaż. Nie musi być on ogrzewany. I tak zimą będzie w...

Termomodernizacja budynku gospodarczego....

Jak przeprowadzić termomodernizację budynku gospodarczego? Czy ocieplanie od wewnątrz będzie dobrym...

Stary dom po remoncie. Drewniany taras i...

Rozbudowa w strone ogrodu zblizyła mieszkanców do przydomowego ogrodu. Dom po remoncie stał się...

Remont domu kostki. Pokój z widokiem i schody...

Po remoncie domu kostki salon obniżył poziom i... poszerzył horyzonty. Powstał pokój z widokiem na...

Adaptacja budynku gospodarczego. Pensjonat w...

Stara stajnia to wymarzony obiekt do przebudowy. Można w nim urządzić na przykład pensjonat. Zobacz, jak...

Piwnica w domu jednorodzinnym. Pracownia zamiast...

Gdy w domu brakuje miejsca, każda powietrzchnia staje się cenna. Piwnicę w domu jednorodzinnym łatwo...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.