| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Przed remontem domu, dokładnie zaplanuj prace remontowe. Inaczej stracisz czas i pieniądze

Przed remontem domu, dokładnie zaplanuj prace remontowe. Inaczej stracisz czas i pieniądze

Remont domu lub remont mieszkania to zazwyczaj dość potężne przedsięwzięcie. Zanim zaczniesz cokolwiek robić, wykonaj bardzo dokładny kosztorys prac remontowych oraz plan działania. Przedyskutuj z rodziną zakres prac oraz porę ich wykonania, a unikniesz wtedy wielu kłopotów.

Rozgrzebana tygodniami robota, bałagan w całym domu to często efekt źle zaplanowanych prac remontowych domowego majstra. Często brakuje materiałów i narzędzi, brakuje też czasu a wreszcie umiejętności. Zaplanujmy wszystko dokładnie, przedyskutujmy z rodziną zakres prac i porę ich wykonania, a unikniemy wielu kłopotów.

Zakres prac remontowych

Przed wykonaniem jakiejkolwiek pracy w domu warto zaplanować jej zakres. Twórcze pomysły, które nasuną się podczas roboty, a co gorsze po jej skończeniu, mogą niekiedy zniweczyć efekty już wykonanej pracy. Na przykład przed wymianą w kuchni nieatrakcyjnych płytek ceramicznych warto zastanowić się, czy przy okazji nie należy: przenieść w inne miejsca gniazd elektrycznych lub zainstalować dodatkowych, wymienić zużytego blatu kuchennego, zainstalować na ścianie dodatkowych półek lub uchwytów na akcesoria kuchenne czy też zamienić baterii naściennej zlewozmywaka na baterię sztorcową, itp.

Najłatwiej podjąć takie decyzje, posługując się prostymi szkicami w dwóch wersjach. Pierwszy szkic to rysunek tego, co mamy. Na nim innym kolorem pisaka lub obok należy przedstawić efekt końcowy. Zakres prac pojawi się sam. Teraz potrzebna jest...

Ocena możliwości i kosztorys prac remontowych

Przy planowaniu pracy bierzemy pod uwagę:

  • koszty materiałów,
  • dostępność narzędzi,
  • umiejętności (zdolności manualne, wiedza),
  • czas wykonania.

Jeżeli mamy środki finansowe na materiały i robociznę, a brakuje nam umiejętności lub czasu, zastanówmy się nad powierzeniem prac remontowych fachowcowi. Zła decyzja to przeliczenie się z możliwościami finansowymi i umiejętnościami, czego konsekwencją jest bałagan w domu i gorączkowe poszukiwania fachowca.

Umiejętności wykonawcy

Właściwa ocena własnych umiejętności niejednego majsterkowicza uratowała przed rodzinnymi komplikacjami. Co innego źle wywiercona dziura na haczyk do ścierki w kuchni, a co innego łazienka, w której właśnie wymieniamy część instalacji wodnej, a w niedzielę wieczorem okazuje się, że nie mamy właściwej mufki, a na dodatek zabrakło taśmy teflonowej do uszczelnienia połączeń śrubowych. Dlatego tak ważna jest wiedza o własnych możliwościach. Nie nabywa się jej z książek, nawet jeśli jest się najdokładniejszym czytelnikiem, tylko zdobywa wykonując najpierw najprostsze, a potem coraz trudniejsze prace. Wykonanie i montaż prostej półki uruchamia wyobraźnię i daje nowe umiejętności. Coraz wprawniej wiercimy, szlifujemy i szpachlujemy. Błędy popełniane podczas prostych czynności, dają wiedzę o zachowaniu materiałów, narzędzi i pozwalają zyskać doświadczenie bez poważnych konsekwencji. Dobrą szkołą jest też pomaganie zaprzyjaźnionej złotej rączce lub nawet fachowcowi, który wykonuje jakieś prace podczas remontu domu. Ważne są zdolności manualne. Ma je każdy, lecz niektórym brak praktyki. Drobne prace pozwalają tę cechę rozwijać. Bardzo przydatna jest także wyobraźnia – pozwala przewidywać konsekwencje wykonywanych czynności.

Czas wykonania remontu domu

Jeśli już policzymy metry bieżące, kwadratowe, otwory do wywiercenia, płytki do przyklejenia, deski do ostrugania, pomnożymy przez czas jednostkowy potrzebny do wykonania jednego elementu, a później dodamy czas potrzebny na wykończenie mieszkania i pomalowanie, to do uzyskanego wyniku dodajmy jeszcze drugie tyle. To założenie jest racjonalne z kilku powodów:

  • nie wykonujemy takiej pracy na co dzień, dlatego szybko pojawi się znużenie,
  • nie mamy wszystkich profesjonalnych narzędzi, jakimi posługują się fachowcy i które znacznie ułatwiają pracę,
  • narażeni jesteśmy na częste odwiedziny domowników, którzy przyjdą zobaczyć postępy i zapytają co słychać,
  • w trakcie długotrwałej pracy pojawia się zniechęcenie spowodowane kolejnymi nieprzewidzianymi problemami lub brakiem natychmiastowego efektu,
  • przyjaciele z pewnością wpadną pogratulować pomysłu i przyniosą ze sobą piwo,
  • mimo precyzyjnych obliczeń zabraknie nam specjalnych śrubek, pianki lub sztamajzy, po którą trzeba będzie natychmiast pojechać do sklepu.

Jeśli uznamy, że samodzielne wykonanie jakiejś pracy może na czas dłuższy skomplikować życie rodziny albo co gorsza odbić się na karierze zawodowej – zatrudnijmy fachowca.

Jeżeli umawiamy się z fachowcem na wykonanie konkretnego zadania, określmy sumę końcową, czyli całkowity koszt remontu domu z wyszczególnieniem wszystkich prac wykończeniowych. W przeciwnym razie okaże się, że założone koszty obliczone na podstawie oferty „z metra” to tylko 50% ceny.

Na przykład układanie płytek ceramicznych to nie tylko płaskie powierzchnie. Zazwyczaj do dodatkowych kosztów należy zaliczyć także równanie ścian i podłogi, wykonanie półek, obróbkę ościeży, montaż listew wykończeniowych, wykucie i obróbkę wnęk, przyklejenie płytek cokołowych, założenie listew uszczelniających do wanny lub brodzika, montaż drzwiczek rewizyjnych itp. Do tego dojdą jeszcze koszty materiałów użytych do wykończenia a więc wylewek, kleju i innych potrzebnych akcesoriów. Dopiero zestawienie wszystkich tych kosztów dodatkowych pozwoli na określenie końcowej wartości wykonanego dzieła.

Efekt końcowy

Porównanie efektu końcowego remontu domu z zaplanowanym może czasami przynieść zaskakujące rezultaty. Z reguły przy zachowaniu pewnej staranności, nawet u osób początkujących, wyniki są poprawne a satysfakcja ogromna. Podziw rodziny i znajomych oraz rozpierająca nas duma powoduje, że chętnie podejmujemy nowe, trudniejsze wyzwania.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

15 porad, jak zrobić tani remont domu bez...

Remont domu zazwyczaj kojarzy się z wielkim przedsięwzięciem, tonami gruzu, kłębami kurzu i wysokimi...