| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Adaptacja budynku gospodarczego. Wymiana dachu

Adaptacja budynku gospodarczego. Wymiana dachu

Adaptacja budynku gospodarczego czesto wiąże się z koniecznością wymiany dachu na nowy. Jak przeprowadzić  remont więźby dachowej,  ocieplenie dachu i wymianę pokrycia?

Autor: Piotr Mastalerz

Podczas remontu stodoły lub stajni i przystosowywania jej do celów mieszkalnych trzeba dokonać wielu zmian w dachu, żeby spełniał nowoczesne standardy

Sprawdź stan więźby dachowej

W pierwszej kolejności należy ocenić jakość więźby – stan drewna oraz poprawność wykonania konstrukcji. W starym budynku pokrycie mogło być nieszczelne. Woda wnikająca pod poszycie dachu spowodowała miejscowe zniszczenie elementów drewnianych. Więźba może być także zagrzybiona lub zaatakowana przez larwy owadów. Oczywiście możliwa jest wymiana poszczególnych krokwi bez demontowania całości więzby, ale pod warunkiem że elementów zniszczonych nie jest zbyt dużo, a cała konstrukcja jest w dobrym stanie. Niezbędne jest także przeliczenie przez wykwalifikowaną osobę wytrzymałości konstrukcji uwzględniające planowane obciążenia i ewentualną zmianę pokrycia na cieższe, na przykład z blachy na dachówkę.

Remont lub wymiana

Adaptowane poddasze musi być dobrze doświetlone, często więc montuje się okna dachowe lub buduje lukarny. To wymaga ingerencji w więźbę i jej dostosowania. Podczas tych prac wycina się fragmenty krokwi, więc trzeba zastosować wymiany, żeby przenieść obciążenia. Ekspertyza konstrukcji bardzo często wskazuje na konieczność wymiany więźby. Jednak jeśli przekroje krokwi są wystarczające, a stan drewna dobry, możliwe jest wzmocnienie konstrukcji przez wykonanie dodatkowych mocowań oraz zastosowanie elementów takich jak płatwie, słupy, jętki czy kleszcze.

Nowe pokrycie dachowe

Robi się przede wszystkim wtedy, gdy i tak musisz zdemontować stare pokrycie, bo wymieniasz konstrukcję dachu. Wiekszość pokryć nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Ponownie ułożyć możesz jedynie nieuszkodzone dachówki z rozbiórki. Zmiana pokrycia jest niezbędna ze względu na jego nieszczelność i wyeksploatowanie. Przecieki mogą powstać w miejscach większych uszkodzeń, gdy na przykład w wielu miejscach wiatr zerwał dachówki albo rozszczelniło się zespolenie blachy. Jeśli widać początki destrukcji pokrycia, warto je wymienić na nowe. Kolejne etapy niszczenia będą coraz szybsze. Można naprawić uszkodzone fragmenty, ale gdy jest ich wiele, lepiej wymienić całe pokrycie.

Wymiana a rodzaj pokrycia

Wiele budynków gospodarczych jest pokrytych eternitem. Koniecznie musi być on usunięty. Przepisy wymagają zlikwidowania takich dachów do konca 2032 r., a adaptacja budynku jest okazją do wcześniejszego rozwiązania tego problemu. Wymienia się pokrycie także ze względu na możliwość zastosowania nowoczesnych materiałów o lepszych właściwościach. Pokrycie z papy układanej na lepik warto zastąpić papą termozgrzewalną modyfikowaną polimerami, która ma większą wytrzymałość i trwałość. Stara blacha z odklejającymi się fragmentami powłoki, nawet jeśli jest szczelna, wygląda nieładnie. Warto zamienić ją na nowoczesną blachodachówkę.

Kwestia technologii

Wymienia się dach również ze względu na zastosowaną technologię. Stare pokrycie po prostu nie spełnia obecnych standardów wykonywania dachów, które w ostatnich latach bardzo się zmieniły. Żeby zbudować dach z wszystkimi obecnie wymaganymi warstwami, musisz rozebrać istniejące pokrycie. Stare dachy nie mają warstwy wstępnego krycia. Nawet w budynkach mieszkalnych poddasza były niezagospodarowane. Wiatr swobodnie przewiewał pod pokryciem, w którym pod blachą lub dachówką znajdowały się tylko deski ażurowo przybite do krokwi. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić dach bez papy albo membrany dachowej ułożonej na deskowaniu lub membrany rozpiętej bezpośrednio na krokwiach.

Ocieplenie dachu i wentylacja

Poddasze mieszkalne musi mieć ocieplony dach. Jeśli jest ono wysokie, bez problemu zmieścisz izolację termiczną między i pod krokwiami. Gdy jest niskie, może być konieczne zastosowanie na przykład izolacji nakrokwiowej. A to wymaga demontażu dachu. Kolejny problem techniczny, który musi być rozwiązany, to jak wentylować taki dach, aby był funkcjonalny. Nowoczesny dach to taki, w którym zapewniona jest wentylacja zarówno pod pokryciem, jak i pomiędzy izolacją termiczną a warstwą wstępnego krycia. Dlatego wymiana starego pokrycia wymuszona jest także koniecznością stworzenia możliwości przepływu powietrza pod blachą lub dachówką. W przypadku pokryć blaszanych zależy na tym, żeby skropliny mogły odparować, a w przypadku dachówek – żeby wysychały nie tylko od góry, ale też od spodu.

Przejścia przez dach

Podczas adaptacji poddasza na cele mieszkalne potrzebne jest wykonanie różnorodnych przejść przez dach. W budynkach gospodarczych nie ma kanałów wentylacyjnych oraz kominów spalinowych umożliwiających budowę kotłowni i kominków. Istnieje oczywiście możliwość wykonania wymienionych prac i właściwego uszczelnienia dachu po ich zakończeniu, ale często jest to ekonomicznie nieuzasadnione.

Termomodernizacja budynku gospodarczego. Ocieplanie od wewnątrz czy od zewnątrz?

Jak przeprowadzić termomodernizację budynku gospodarczego? Czy ocieplanie od wewnątrz będzie dobrym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Przebudowa domu na zgłoszenie, a zakres obszaru...

W jakich okolicznościach możemy przeprowadzić przebudowę domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie? Jakie...