| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Marzysz o projekcie nowoczesnego domu? Oto, jaka powinna być elewacja takiego domu

Marzysz o projekcie nowoczesnego domu? Oto, jaka powinna być elewacja takiego domu

Dzisiaj charakter elewacji domu buduje mariaż historii i współczesności. Coraz więcej projektów nowoczesnych domów posiada modne rozwiązania, które sprawiają, że dom jest naprawdę nowoczesny i modny. Oto, jakie elementy elewacji domu powinien zawierać projekt nowoczesnego domu.

Jeśli marzymy o domu, który będzie modny, a jednocześnie w jakimś stopniu czerpał z tradycyjnych rozwiązań, wówczas warto wybrać projekt nowoczesnego domu. Te właśnie są bardzo subetlnym połączeniem tracycji z modnymi i nowymi rozwiązaniami technicznymi.

Duże okna w rozmiarze XXL

We współczesnej architekturze wzrosły zarówno znaczenie, jak i rozmiary okien. Możliwa stała się produkcja dużych tafli szyb, które ze względu na ich ciężar umieszcza się zazwyczaj w wytrzymałych metalowych ramach. Utrzymanie szyb w czystości ułatwiają powłoki hydrofilne, utrudniające osiadanie brudu. Dzięki tym właściwościom duże przeszklenia, kiedyś kojarzące się z budynkami użyteczności publicznej, coraz silniej przenikają do domów jednorodzinnych.

Okna panoramiczne zastępują te o tradycyjnych kształtach. Forma podwyższonego lub poszerzonego prostokąta w wersji maksi pozbawiona podziałów jest rozwinięciem modernistycznych idei otwarcia domu na otoczenie i zacierania bariery między światem zewnętrznym a wnętrzem domu. W zgodzie z tą tendencją jest również łączenie na elewacji dużych okien z mniejszymi o nietypowych kształtach – takie kompozycje zajmują zwykle duże powierzchnie ścian.

Elewacja domu, przez którą można patrzeć

Coraz częściej też wypełnia się szkłem narożniki budynku – okna narożne wyraźnie przerywają litą płaszczyznę ścian i dodają lekkości optycznie ciężkim murom. Większymi niż kiedyś przeszkleniami podkreśla się też wysunięte elementy elewacji – prostopadłościenne formy nowoczesnych wykuszy lub ryzalitów. Duże okna zmieniają wygląd domu również poprzez widoczne wnętrza, które szczególnie wieczorem, gdy są bogato oświetlone, stają się integralnym elementem elewacji.

Z kolei duże przeszklenia z taflami szyb podzielonych szprosami to próba połączenia tradycyjnej formy okna z dążeniem do nowoczesnej dużej powierzchni przeszkleń. Duże przeszklenia są również efektem mody na przestronne wnętrza – wpuszczając więcej światła, jednocześnie powiększają optycznie pomieszczenia.
Duże okna, choć nadal są znakiem nowoczesności, coraz częściej przenikają do domów o architekturze tradycyjnej, gdzie przełamują masywność elementów elewacji.

Zamontowane na prostym dwuspadowym dachu okna połaciowe w połączeniu z dużymi przeszkleniami na elewacji budują nowoczesny obraz domu

Duże przeszklenia otworzyły wnętrze na taras, który stał się integralną częścią otwartej strefy dziennej

Drewno w epoce ponowoczesnej

Przez lata drewniane elewacje kojarzyły się z tradycyjnym budownictwem – skromnym domkiem z dwuspadowym dachem czy podmiejską willą w stylu „sanatoryjnym”. Jednak do niedawna do oblicówek z drewna zniechęcały trudności, jakie sprawiała konserwacja drewna. Dzisiaj drewno przeżywa swój renesans dzięki nowoczesnym impregnatom, które nie tylko dobrze je zabezpieczają, ale także nadają kolor modnych gatunków drewna egzotycznego. Popularność drewnianej oblicówki wynika również z dostępności drewna o lepszych parametrach technicznych z krajów Północy i gatunków egzotycznych. Również moda na powiązanie domu z naturą sprawia, że architekci coraz częściej dostrzegają ogromne możliwości kształtowania klimatu elewacji domu drewnem. Nic bowiem nie zastąpi jego naturalnej urody – drewno wygrywa z innymi materiałami wykończeniowymi dzięki bogatej kolorystyce i plastyczności.

Elewacja domu wprost z natury

Drewniana oblicówka dobrze współgra też z innymi materiałami i różnorodnymi formami, dlatego jest doskonałym łącznikiem między tradycją a nowoczesnością. Najczęściej oblicówkę drewnianą stosuje się jako wyróżnienie jakiegoś fragmentu elewacji – podkreśla się nią strefę wejścia, detale wysunięte poza obrys bryły takie jak lukarny, wykusze czy ryzality.
Ale drewno bywa też wyznacznikiem awangardowych rozwiązań. Doskonale wygląda w towarzystwie metali takich jak stal i aluminium. Ociepli chętnie stosowany na prostych formach domu szary tynk i zimne tafle dużych przeszkleń. Drewno łączy się również z nowoczesną cegłą elewacyjną – także z tą w nietypowych dla cegły kolorach, takich jak odcienie żółci, granatu czy szarości.

Na prostych elewacjach inspirowanych modernizmem drewniany akcent ociepla surowy wizerunek domu. Niekiedy te proste formy domów w całości ubiera się w drewnianą oblicówkę – taka jednolita szata podkreśla, zgodnie z duchem modernizmu, geometryczność bryły domu i czystość jego formy.
Drewno jest też doskonałym tworzywem modelującym proporcje domu – w zależności od fragmentu ściany, który wykończymy drewnem, możemy budynek optycznie podwyższyć lub obniżyć, zmiejszyć lub powiększyć poszczególne partie elewacji.

Strumienie światła, rozświetlające dzięki dużym oknom elewację frontową domu, tworzą wyraziste plamy świetlne podkreślające jej symetryczny porządek

Światło przenikające z wnętrz wraz z dużymi przeszkleniami i tarasem daje poczucie ciągłości przestrzeni, dzięki czemu budynek nawet po zmroku włącza się w życie ogrodu

Otwórz się na taras, czyli pokój w ogrodzie

Moda na otwieranie wnętrz na otoczenie sprawiła, że trudno sobie dzisiaj wyobrazić współczesny dom bez tarasu. Co więcej, coraz częściej mamy potrzebę wzbogacenia domu o kilka tarasów – decydujemy się na niego nie tylko przy salonie, ale również przy holu, łazience i sypialni. Pełni on funkcję letniego salonu, jadalni, a bywa, że i kuchni.
Rozległy taras sprawia, że nawet niewielki, prosty budynek zyskuje rozmach i prestiż, a powiększona o miejsce wypoczynku niewielka przestrzeń domu daje większe poczucie komfortu.
Aby w pełni cieszyć się zaletami tarasu, coraz częściej przykrywa się go dachem – to rozwiązanie nie tylko modne, ale i wygodne – można wtedy spędzać czas na tarasie nawet w deszczowe, jesienne czy wiosenne dni. Dach nad głową daje również wrażenie przytulności i sprawia, że czujemy się bezpieczniej. Jednak należy pamiętać, że dach tarasu może zacieniać przylegający pokój.
To, jak taras wpisze się w obraz domu, zależy również od wyboru materiału do pokrycia nawierzchni, które także zmieniają się pod wpływem mody. Nawierzchnia tarasu osłoniętego dachem nie jest narażona na zalanie deszczem, dlatego oprócz popularnego gresu i klinkieru możemy ją wykończyć zawsze modnym piaskowcem, wapieniem czy marmurem.
Na zadaszonym sprawdzi się również drewno egzotyczne, które sprawi, że twój budynek będzie wyglądał jak nowoczesny dom, rezydencja inspirowaną stylem kolonialnym.

Dwuspadowy dach z małym kątem nachylenia znacznie wystający poza lico ścian buduje nowoczesny charakter domu

Wysunięty poza obrys bryły domu okap przykrywa balkon, który dzięki temu można wykorzystywać nawet w mniej pogodne dni

Z nutką historii: wykusz

Detalem, który również służy otwieraniu domu na otoczenie, jest wykusz – ten zakorzeniony w historii detal przeżywa drugą młodość. Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym i izolacyjnym oraz oknom o wysokich parametrach technicznych znacznie łatwiej niż w przeszłości prawidłowo go wykonać.
Klasyczny wykusz jest nadwieszonym elementem wystającym wystającym ze ściany budynku, jednak coraz częściej tym słowem określa się zlicowany ze ścianą fundamentową ryzalit. Jego przyciągająca wzrok forma buduje klimat budynku, dodaje mu dynamizmu i splendoru. W przeszłości chętnie stosowano go na elewacji wejściowej – poszerzał wówczas gospodarzom pole widzenia. Dzisiaj równie chętnie wzbogaca się nim elewacje boczne i ogrodowe.

Okna wykusza skierowane w różne strony stwarzają wrażenie, że ogród oplata dom i wnika do wnętrza. Aby uzyskać taki efekt, warto wymurować wykusz z dużymi przeszkleniami. Wystający z lica elewacji wykusz powiększa przylegające do niego wnętrze i może stać się ośrodkiem dekoracji pomieszczenia.
Zadaniem wykusza może być też poprawienie proporcji domu, na przykład gdy budynek jest zbyt długi, wykusz optycznie skróci ścianę.

Skrzydła nowoczesnego domu

Modnym elementem stał się również znacznie wysunięty poza obrys bryły domu okap dachu. Ma on w Polsce długą tradycję. W przeszłości jego zadaniem była ochrona ściany przed słońcem, deszczem, śniegiem i wiatrem. Do dzisiaj zaciszna przestrzeń pod okapem daje schronienie w czasie deszczu. Gdy okap jest odpowiednio szeroki – można postawić pod nim ławeczkę czy krzesła i stół, schować zabawki czy sprzęt sportowy. Jednak ważniejsze stały się efekty wizualne, które może wywołać – wydatny okap rozrzeźbia bryłę domu, sprawia, że tworzy się strefa pośrednia, która łagodnie łączy dom z otoczeniem.

Takie rozbudowane formy okapu mają nie tylko domy zakorzenione w tradycji – pojawiają one się również w domach nawiązujących do architektury modernistycznej. Najczęściej są to domy piętrowe, z dachami o niewielkim kącie nachylenia połaci. Wysunięty okap mieści się także w koncepcji domu nowoczesnego, czerpiącego z modernizmu. To detal, który redukuje bariery – pomaga zatrzeć granice między wnętrzem a otoczeniem.


Głębokie zadaszenia, które zacieniają elewacje, kryją często balkony i tarasy. Tak więc wysunięty okap może być postrzegany jako rozwiązanie sprzyjające bliższemu kontaktowi człowieka z przyrodą. Stopień wysunięcia okapu poza obrys ścian ma wpływ na proporcje domu. Gdy dach w porównaniu ze ścianami wydaje się zbyt mały, wysunięcie okapu pozwoli go optycznie powiększyć. Jeszcze większe wysunięcie okapu sprawi, że dach będzie dominował nad ścianami domu. Równocześnie budynek się optycznie obniży się i wyda się bardziej rozłożysty.
Często stosuje się wydatny okap tylko na jednej elewacji lub na jej części – tworzy on w ten sposób podcień. To bardzo praktyczne rozwiązanie w strefie wejścia. Zadaszenie umożliwi przywitanie gości, a posadzka przy drzwiach wejściowych nie będzie mokra i śliska.

Jaki styl domu będzie funkcjonalny, solidny i idealny do sprzedaży?

Budowa domu zazwyczaj nie jest procesem, który zakłada, że dom będzie tylko dla nas. Często...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Koszt budowy domu jednorodzinnego. 8 domów, które...

Koszt budowy domu poniżej 200 tys. zł? Czy to możliwe? Udowadniamy, że tak. Wybraliśmy dla Ciebie projekty...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...

Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...

5 projektów domów z poddaszem użytkowym....

Przedstawiamy Top 5 projektów domów z poddaszem użytkowym o powierzchni 120-145 m2. Domy z...

5 projektów domów z poddaszem do adaptacji....

Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji na później nie oznacza rezygnacji z żadnych...