| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Czy warto wybrać projekt domu z poddaszem użytkowym? Zalety i wady takiego domu

Czy warto wybrać projekt domu z poddaszem użytkowym? Zalety i wady takiego domu

Projekty domów z poddaszem użytkowym mają dużo zalet. Możliwość urządzenia mieszkalnego poddasza jest szczególnie ważna w małym domu, gdzie liczy się każdy centymetr. Na poddaszu użytkowym możesz urządzić cichą sypialnię lub gabinet do pracy. Skosy mogą natomiast utrudnić urządzenie na poddaszu łazienki.

Kiedy wybrać projekt domu z poddaszem użytkowym?

Dom z poddaszem zajmuje mniejszą powierzchnię działki niż dom parterowy o tej samej powierzchni użytkowej. Jest to zaletą szczególnie wtedy, gdy dysponujemy małą działką.

W porównaniu z domem parterowym wnętrze łatwiej podzielić na strefę dzienną usytuowaną na parterze i nocną, na którą przeznaczamy wyższą kondygnację.

Jeśli mamy dokonać wyboru pomiędzy domem z poddaszem użytkowym a piętrowym – poddasze jest lepszym rozwiązaniem, gdy parter ma mieć większą powierzchnię niż wyższa kondygnacja. Dom z poddaszem można budować etapami bez szkody dla komfortu użytkowania – to kolejna zaleta.

Polecamy: Jak uniknąć problemów z urządzaniem poddasza?

Jak usytuować dom na działce?

Dom z poddaszem wykorzystuje przestrzeń działki bardziej ekonomicznie niż dom parterowy o tej samej powierzchni użytkowej. Łatwiej też wykorzystać naturalne oświetlenie. Zaplanowanie pomieszczeń na dwóch kondygnacjach sprawia, że dom z poddaszem użytkowym łatwiej usytuować na małej działce niż np. dom parterowy.

Taki dom pozwala lepiej skorzystać z widoków na dalsze otoczenie - umożliwiają je okna drugiej kondygnacji oraz tarasy, loggie i balkony. Jeśli dom ma ściany szczytowe, warto go jednak tak usytuować, aby znalazły się one po stronach bardziej nasłonecznionych - wówczas korzystamy z dobrodziejstwa słońca na dwóch kondygnacjach.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator M62a Dolina tęczy - wariant I Dom kryty czterospadowym dachem – niewielka, ale reprezentacyjna siedziba dla pięcioosobowej rodziny.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator EC175 Akuratny (energooszczędny) Niewielki dom z dwuspadowym dachem urzekający prostotą. Wygodne lokum z czterema sypialniami.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dowiedz się więcej na temat projektów domów:

Jakie wady ma dom z poddaszem użytkowym?

Dom z poddaszem nie jest zupełnie pozbawiony wad. Pochyły dach sprawia, że wysokość pomieszczeń jest różna: tylko w niektórych miejscach poddasza można swobodnie stanąć, w skrajnych bywa on często na tyle niski, że tę powierzchnię wyłącza się z przestrzeni użytkowej.

Jak kształt dachu wpływa na urządzenie przestrzeni poddasza?

Określenie „dom z poddaszem” kryje w sobie bogactwo rozwiązań: począwszy od najprostszych budynków z dwuspadowymi dachami, przez kopertowe i mansardowe, skończywszy na wyszukanych wielopołaciowych.

Kształt dachu rzutuje na ilość przestrzeni do zagospodarowania i jej funkcjonalność – w małym domu ma to duże znaczenie. Pod najprostszym w konstrukcji dachem dwuspadowym przestrzenie pod skosami biegną jedynie wzdłuż dwóch przeciwległych boków budynku – jest on więc najbardziej ekonomicznym pod względem ilości miejsca kształtem dachu.

Pod dachem czterospadowym i wielopołaciowym wszystkie ściany zewnętrzne pomieszczeń mają skosy, a wszystkie prostopadłe do zewnętrznych są ścięte. Podejmując decyzję o wyborze takiego kształtu dachu, trzeba pamiętać, że powierzchnia użytkowa poddasza może być nawet o 50% mniejsza w stosunku do powierzchni podłogi.

Jakie pokoje urządzić na poddaszu?

Na poddaszu znajdują się zazwyczaj pomieszczenia strefy nocnej. Wnętrza, dzięki widocznym elementom więźby dachowej, słupom i skosom, stwarzają szczególny klimat do wieczornego i nocnego wypoczynku, jest to więc idealna przestrzeń na sypialnie.

Poddasze to również wymarzone miejsce na gabinet cichej pracy – położony z dala od części dziennej stwarza dobre warunki do pracy w ciszy i skupieniu.

Skosy ograniczają natomiast możliwości urządzenia łazienki, przede wszystkim dlatego, że jest ona pomieszczeniem niewielkim, w którym trudno dobrze rozplanować wszystkie niezbędne urządzenia. Dodatkową przeszkodą jest to, że sprzęty montuje się na stałe, co oznacza, że pomyłka grozi dużą niewygodą w użytkowaniu.

Przestrzenie najtrudniejsze do zagospodarowania przeznacza się zwykle na garderoby i schowki – w małym domu są to miejsca niezwykle cenne.

WARTO WIEDZIEĆ

Cena budowy domu z użytkowym poddaszem

Zazwyczaj jest tak, że z dwóch domów o tej samej powierzchni netto ten z użytkowym poddaszem będzie tańszy od piętrowego jednak tak być nie musi.

Koszt budowy domu z poddaszem może być niższy ze względu na mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych, ale jednocześnie uzyskujemy w ten sposób mniejszą powierzchnię użytkową. Z kolei budowę domu piętrowego podrażają większe koszty budowy ścian zewnętrznych, ocieplenia i tynków, natomiast oszczędza się na więźbie i izolacji stropu. W ostatecznym rachunku może wyjść, ze koszt 1 mkw. pełnowartościowego piętra jest niższy niż koszt budowy 1 mkw. poddasza.

Porównanie kosztów budowy 2 domów: piętrowego i z poddaszem


Błękit nieba – Murator 67a – wariant I
Dla poszukujących – Murator M114
   

 powierzchnia netto 209,5 m2

 powierzchnia użytkowa 159,2 m2

 powierzchnia netto 198,5 m2

powierzchnia użytkow a 160,7 m2

 Materiały:

 • ściany fundamentowe: bloczek betonowy 24 cm (66,4 m2);
 • ściany zewnętrzne dwuwarstwowe: beton komórkowy 24 cm + styropian 12-14 cm, oraz trójwarstwowe: beton komórkowy 24 cm + styropian 12 cm + beton komórkowy 12 cm (244,0 m2);
 • ściany wewnętrzne: beton komórkowy 12-24 cm (137,9 m2);
 • strop: gęstożebrowy oraz (bez stropu) sufit podwieszany (211,1 m2);
 • konstrukcja dachu: drewniana, krokwiowo-jętkowa oraz stropodach, strop gęstożebrowy (38,5 m3);
 • pokrycie dachu: blacha oraz papa wierzchniego krycia (168,1 m2).

 Materiały:

 • ściany fundamentowe: bloczek betonowy 24 cm (45,6 m2);
 • ściany zewnętrzne dwuwarstwowe: beton komórkowy 24 cm + styropian 12-24 cm (230,3 m2);
 • ściany wewnętrzne: beton komórkowy
  12-24 cm (175,9 m2);
 • strop: płyta żelbetowa (94,0 m2);
 • konstrukcja dachu: drewniana, krokwiowo-
  -jętkowa oraz stropodach, płyta żelbetowa (32,2 m3);
 • pokrycie dachu: dachówka cementowa oraz papa wierzchniego krycia (188,4 m2).

Koszt budowy do stanu surowego zamkniętego: 286,0 tys. zł (bez VAT)

Instalacje sanitarne i elektryczne: 53 900 zł

Wykończenie zewnętrzne: 65 200 zł

RAZEM/koszt 1 m2: 405 100/1934 zł

Koszt budowy do stanu surowego zamkniętego: 254,0 tys. zł (bez VAT)

Instalacje sanitarne i elektryczne: 58 500 zł

Wykończenie zewnętrzne: 63 500 zł

RAZEM/koszt 1 m2: 376 00/1894 zł

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Działka: usytuowanie budynku - odległość od...

Działka - jej wielkość i kształt - warunkują możliwość postawienia na niej zabudowań. Jak powinna być...

Mały dom. 5 najlepszych projektów małych domów o...

Oto 5 najlepszych projektów małych domów, których powierzchnia jest zbliżona do...

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy...

Funkcjonalny i przytulny dom dla 5-osobowej rodziny, który zapewni komfortową przestrzeń użytkową...