| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Domy przyszłości. Jak będą ewoluowały bryły budynków

Domy przyszłości. Jak będą ewoluowały bryły budynków

Domy latające czy bezpieczne przystanie – jak będzie się budować i urządzać domy w przyszłości? Jakie materiały sprawdzą się w czasach kryzysu? O prognozy poprosiliśmy osoby, które od lat obserwują, jak zmieniają się gusty. Dowiedzmy się, jakich zmian można się spodziewać w obrębie brył budynków.

Bryła odpowiedzialna

Ewa P. Porębska: W związku z kryzysem ekonomicznym w ostatnich latach promowany jest skromny dom, którego utrzymanie nie kosztuje wiele, a przy tym jego budowa i działanie wynikają z zasad zrównoważonego rozwoju. Chodzi tu między innymi o poszanowanie energii, samowystarczalność, ekologiczne materiały. Biorąc pod uwagę skalę planety, tego typu projekty są odzwierciedleniem odpowiedzialności za jej przyszłość. Dobrym przykładem może być projekt sierocińca w wiosce Noh Bo w Tajlandii, autorstwa architektów z pracowni TYIN tegnestue. Sześć sypialni powstało w 2009 r. za 9 tys. euro i przy wykorzystaniu lokalnych materiałów. Autorzy chcą tworzyć pragmatyczną architekturę zaspokajającą podstawowe, najbardziej palące potrzeby. Współpracują ze społecznościami lokalnymi.

Bryła zwarta

Beata Kerntopf-Ślusarczyk: Analizując, co klienci chętnie kupują dzisiaj, można dostrzec pewne zarysowujące się tendencje na przyszłość. Większym zainteresowaniem będą się prawdopodobnie cieszyć domy parterowe, zaprojektowane na węższe działki. Zwłaszcza małe, do 120 m2. Można przypuszczać, że w kryzysie ten trend będzie się nasilał. Coraz częściej będzie się mówiło o domu energooszczędnym, a taki musi mieć zwartą bryłę. Starsi klienci mieli duży problem z zaakceptowaniem prostych form, mówili, że nie chcą mieszkać w stodole. Młodsi przeciwnie, więc gdy z rozmachem wejdą na rynek, coraz więcej będzie domów tańszych, prostszych w budowie, również nowoczesnych z płaskimi dachami. Dworki, kolumienki są passé. Ten trend do upraszczania bryły na pewno się utrzyma, ale czy to będzie jedyny znaczący element, trudno powiedzieć...

Bryła plastyczna

Anna Wrońska: Jeszcze do niedawna rzut oka na bryłę domu wystarczał, aby wiedzieć, czy jego właściciel opowiada się za nowoczesnością, czy jest tradycjonalistą. Przed nami czasy, w których stanie się to mało istotne. Domy będą musiały wpisywać się w coraz gęściej zabudowane tereny, a ich bryły – stać się wypadkową funkcji i miejsca. Architekci będą starali się optymalizować kształt tak, by osiągnąć korzystny bilans energetyczny, i sytuując budynki, tworzyć mieszkańcom jak najlepsze warunki do życia w – nie zawsze korzystnym – otoczeniu. To wszystko spowoduje, że coraz rzadziej będziemy mieli do czynienia z architekturą jako abstrakcyjną „grą brył w świetle”. Spójrzmy na zwycięzcę konkursu „Architektury-murator” „Życie w Architekturze” 2012 – zmienia się optyka, nie jest tak ważne, jak dom wygląda z zewnątrz, istotniejsze staje się, jaką przestrzeń daje domownikom.

Autor: PASI AALTO / PASIAALTO.COM

Estetyka przestaje nadawać kierunek zmian i wpływać na sposób budowania domów.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Prawo budowlane po zmianach wprowadzonych w...

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy domu. Sprawdź, jak...

Wycinka drzew. Kto może wyciąć drzewa i krzewy...

Wycinka drzew i krzewów przez osoby fizyczne jest możliwa bez konieczności uzyskiwania pozwolenia....