| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Domy przyszłości. Jak będą ewoluowały bryły budynków

Domy przyszłości. Jak będą ewoluowały bryły budynków

Domy latające czy bezpieczne przystanie – jak będzie się budować i urządzać domy w przyszłości? Jakie materiały sprawdzą się w czasach kryzysu? O prognozy poprosiliśmy osoby, które od lat obserwują, jak zmieniają się gusty. Dowiedzmy się, jakich zmian można się spodziewać w obrębie brył budynków.

Bryła odpowiedzialna

Ewa P. Porębska: W związku z kryzysem ekonomicznym w ostatnich latach promowany jest skromny dom, którego utrzymanie nie kosztuje wiele, a przy tym jego budowa i działanie wynikają z zasad zrównoważonego rozwoju. Chodzi tu między innymi o poszanowanie energii, samowystarczalność, ekologiczne materiały. Biorąc pod uwagę skalę planety, tego typu projekty są odzwierciedleniem odpowiedzialności za jej przyszłość. Dobrym przykładem może być projekt sierocińca w wiosce Noh Bo w Tajlandii, autorstwa architektów z pracowni TYIN tegnestue. Sześć sypialni powstało w 2009 r. za 9 tys. euro i przy wykorzystaniu lokalnych materiałów. Autorzy chcą tworzyć pragmatyczną architekturę zaspokajającą podstawowe, najbardziej palące potrzeby. Współpracują ze społecznościami lokalnymi.

Bryła zwarta

Beata Kerntopf-Ślusarczyk: Analizując, co klienci chętnie kupują dzisiaj, można dostrzec pewne zarysowujące się tendencje na przyszłość. Większym zainteresowaniem będą się prawdopodobnie cieszyć domy parterowe, zaprojektowane na węższe działki. Zwłaszcza małe, do 120 m2. Można przypuszczać, że w kryzysie ten trend będzie się nasilał. Coraz częściej będzie się mówiło o domu energooszczędnym, a taki musi mieć zwartą bryłę. Starsi klienci mieli duży problem z zaakceptowaniem prostych form, mówili, że nie chcą mieszkać w stodole. Młodsi przeciwnie, więc gdy z rozmachem wejdą na rynek, coraz więcej będzie domów tańszych, prostszych w budowie, również nowoczesnych z płaskimi dachami. Dworki, kolumienki są passé. Ten trend do upraszczania bryły na pewno się utrzyma, ale czy to będzie jedyny znaczący element, trudno powiedzieć...

Bryła plastyczna

Anna Wrońska: Jeszcze do niedawna rzut oka na bryłę domu wystarczał, aby wiedzieć, czy jego właściciel opowiada się za nowoczesnością, czy jest tradycjonalistą. Przed nami czasy, w których stanie się to mało istotne. Domy będą musiały wpisywać się w coraz gęściej zabudowane tereny, a ich bryły – stać się wypadkową funkcji i miejsca. Architekci będą starali się optymalizować kształt tak, by osiągnąć korzystny bilans energetyczny, i sytuując budynki, tworzyć mieszkańcom jak najlepsze warunki do życia w – nie zawsze korzystnym – otoczeniu. To wszystko spowoduje, że coraz rzadziej będziemy mieli do czynienia z architekturą jako abstrakcyjną „grą brył w świetle”. Spójrzmy na zwycięzcę konkursu „Architektury-murator” „Życie w Architekturze” 2012 – zmienia się optyka, nie jest tak ważne, jak dom wygląda z zewnątrz, istotniejsze staje się, jaką przestrzeń daje domownikom.

Autor: PASI AALTO / PASIAALTO.COM

Estetyka przestaje nadawać kierunek zmian i wpływać na sposób budowania domów.

Projekty domów dla trzydziestolatków. Nowoczesne budynki młodych architektów

Proste, dyskretne bryły bez upiększeń, które z daleka łatwo pomylić z zabudową gospodarczą –...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Komfortowy dom dla dużej rodziny. Jak powinien...

Przemyślany, funkcjonalny - słowem komfortowy dom dla dużej rodziny. Dwa pokoje na parterze można...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Inspektor nadzoru inwestorskiego - komu możesz...

Inspektor nadzoru inwestorskiego powinien między innymi posiadać określone uprawnienia budowlane, mieć wiedzę...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.