| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Sufity podwieszane. Montaż oświetlenia halogenowego

Sufity podwieszane. Montaż oświetlenia halogenowego

Sufity podwieszane z płyt g-k robi się między innymi po to, aby zamontować w nich oświetlenie halogenowe. Sprawdź, jak wygląda montaż oświetlenia tego typu i jakie zasady tu obowiązują.

Montaż oświetlenia halogenowego

Najczęściej w okładzinie sufitu umieszcza się lampki halogenowe. Do sieci podłącz je za pośrednictwem transformatorów. Ich rodzaj trzeba dobrać do liczby i mocy lampek. Najpopularniejsze są transformatory 100 VA lub 150 VA. Transformator 100 VA pozwala podłączyć pięć żarówek halogenowych o mocy 20 W lub dwie żarówki 35 albo 50 W. Montaż powinien przeprowadzić elektryk. Musi on najpierw doprowadzić przewody do miejsc podłączenia transformatorów. Po zrobieniu w płytach otworów na oprawki do przewodów podłącza się transformatory, a do nich – przewody lampek. Pod okładziną umieszcza się transformatory – nie mogą się znaleźć bliżej lampek niż w odległości 20 cm. Następnie oprawki wkłada się w otwory. Będą się one utrzymywały na miejscu dzięki zaciskom sprężynowym. Dokładny sposób montażu zależy od typu lampki. Te zasilane prądem 230 V mocuje się do przewodów za pośrednictwem standardowych kostek. Transformatory nie są wtedy potrzebne.

Rozstaw lampek halogenowych

Podczas instalowania oświetlenia punktowego trzeba pamiętać, że odległość między lampkami a sufitem nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Rozstaw lampek zależy od wysokości, na jakiej będą wisiały, i kąta snopu światła, jaki rzucają. Ten bywa różny, zależnie od modelu. Snopy światła padającego z poszczególnych lampek powinny się przenikać.

Montaż żyrandola

Jeśli nie chcesz LED-ów lub halogenów, możemy wybrać tradycyjny żyrandol. Można go zawiesić na płytach, wykorzystując specjalne kotwy parasolowe lub metalowe kotwy molly przeznaczone do stosowania w zabudowie gipsowo-kartonowej. W płycie musi być wcześniej zrobiony otwór, przez który przepleciesz przewód elektryczny biegnący od starego sufitu. Teoretycznie dopuszczalne punktowe obciążenie okładziny z jednej warstwy płyt g-k grubości 12,5 mm to 0,06 kN na szerokość płyty i 1 m jej długości. Jeśli więc żyrandol będzie ważył nie więcej niż 6 kg, płyty z powodzeniem utrzymają jego ciężar. Niestety dotyczy to konstrukcji podwieszanych. Konstrukcja samonośna jest mniej wytrzymała i gdybyś podwiesił zbyt ciężkie oświetlenie do płyt lub nawet do konstrukcji nośnej, sufit mógłby się w tym miejscu nieco ugiąć. Aby więc zastosować wysokie profile CW, na przykład 7,5 lub 10 cm, koniecznie powinny być one z blachy grubości 0,6 mm. Okładzinę z jednej warstwy płyt możemy wtedy zastąpić dwuwarstwową.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...