| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Sufity podwieszane. Montaż oświetlenia halogenowego

Sufity podwieszane. Montaż oświetlenia halogenowego

Sufity podwieszane z płyt g-k robi się między innymi po to, aby zamontować w nich oświetlenie halogenowe. Sprawdź, jak wygląda montaż oświetlenia tego typu i jakie zasady tu obowiązują.

Montaż oświetlenia halogenowego

Najczęściej w okładzinie sufitu umieszcza się lampki halogenowe. Do sieci podłącz je za pośrednictwem transformatorów. Ich rodzaj trzeba dobrać do liczby i mocy lampek. Najpopularniejsze są transformatory 100 VA lub 150 VA. Transformator 100 VA pozwala podłączyć pięć żarówek halogenowych o mocy 20 W lub dwie żarówki 35 albo 50 W. Montaż powinien przeprowadzić elektryk. Musi on najpierw doprowadzić przewody do miejsc podłączenia transformatorów. Po zrobieniu w płytach otworów na oprawki do przewodów podłącza się transformatory, a do nich – przewody lampek. Pod okładziną umieszcza się transformatory – nie mogą się znaleźć bliżej lampek niż w odległości 20 cm. Następnie oprawki wkłada się w otwory. Będą się one utrzymywały na miejscu dzięki zaciskom sprężynowym. Dokładny sposób montażu zależy od typu lampki. Te zasilane prądem 230 V mocuje się do przewodów za pośrednictwem standardowych kostek. Transformatory nie są wtedy potrzebne.

Rozstaw lampek halogenowych

Podczas instalowania oświetlenia punktowego trzeba pamiętać, że odległość między lampkami a sufitem nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Rozstaw lampek zależy od wysokości, na jakiej będą wisiały, i kąta snopu światła, jaki rzucają. Ten bywa różny, zależnie od modelu. Snopy światła padającego z poszczególnych lampek powinny się przenikać.

Montaż żyrandola

Jeśli nie chcesz LED-ów lub halogenów, możemy wybrać tradycyjny żyrandol. Można go zawiesić na płytach, wykorzystując specjalne kotwy parasolowe lub metalowe kotwy molly przeznaczone do stosowania w zabudowie gipsowo-kartonowej. W płycie musi być wcześniej zrobiony otwór, przez który przepleciesz przewód elektryczny biegnący od starego sufitu. Teoretycznie dopuszczalne punktowe obciążenie okładziny z jednej warstwy płyt g-k grubości 12,5 mm to 0,06 kN na szerokość płyty i 1 m jej długości. Jeśli więc żyrandol będzie ważył nie więcej niż 6 kg, płyty z powodzeniem utrzymają jego ciężar. Niestety dotyczy to konstrukcji podwieszanych. Konstrukcja samonośna jest mniej wytrzymała i gdybyś podwiesił zbyt ciężkie oświetlenie do płyt lub nawet do konstrukcji nośnej, sufit mógłby się w tym miejscu nieco ugiąć. Aby więc zastosować wysokie profile CW, na przykład 7,5 lub 10 cm, koniecznie powinny być one z blachy grubości 0,6 mm. Okładzinę z jednej warstwy płyt możemy wtedy zastąpić dwuwarstwową.

Balustrady szklane przy schodach, balkonach i tarasach. Z jakiego szkła je wykonać i jak zamontować?

Balustrady szklane są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.