Schody w domu – rodzaje konstrukcji schodów żelbetowych

2011-09-22 14:15

Schody żelbetowe chętnie stosuje się w budownictwie jednorodzinnym, ponieważ są tanie, trwałe i proste do wykonania. Sposobów ich wykończenia jest co niemiara. Ich wielką zaletą jest też to, że można po nich chodzić w czasie prac budowlanych. Poznaj podstawowe rodzaje schodów żelbetowych.

Schody żelbetowe
Autor: Marcin Czechowicz Schody żelbetowe są bardzo popularne w budownictwie jednorodzinnym i można je wykończyć na wiele sposobów

Konstrukcja schodów żelbetowych musi być zawsze dokładnie opisana i przedstawiona na rysunkach w projekcie budowlanym. Jeśli nie jest skomplikowana, najprościej wykonać ją na miejscu budowy w sposób tradycyjny, czyli zbrojenie i betonowanie w uprzednio przygotowanym deskowaniu. Zatrudniona ekipa powinna być doświadczona - błędy popełnione na tym etapie są trudne do naprawienia. Schody monolityczne realizuje się razem ze stropem, ponieważ świeży beton najlepiej wiąże ze świeżym betonem. Możemy je zabetonować także po wykonaniu stropu. Wtedy wyprowadzamy zbrojenie (minimum 50 cm) do połączenia go z płytą biegową. Jednak jeśli wylejemy osobno strop i schody (oba elementy związane zbrojeniem), po jakimś czasie na miejscu styku zaczną pojawiać się pęknięcia.

Konstrukcja schodów żelbetowych - jakie są rodzaje?

Schody żelbetowe wykonuje się w konstrukcji płytowej, policzkowej lub wspornikowej. Schody płytowe tworzy płyta biegowa połączona bezpośrednio z płytą spocznikową (spocznikiem, podestem) lub oparta na belkach spocznikowych (zwanych żebrami) stanowiących fragment spocznika. Belkę jako element przenoszący obciążenia specjalnie się zbroi. Z tego względu jest ona znacznie grubsza od płyty i wystaje poniżej stropu. Może być też w niej ukryta, wtedy jej szerokość musi być równa czterokrotnej grubości płyty spocznikowej. Każda płyta biegowa wymaga podparcia z dołu i góry: w podłodze (podwalina), stropie lub ścianie. Dzięki temu obciążenia ze schodów są przenoszone na konstrukcję budynku. Płyta biegowa w połączeniu ze spocznikami tworzy schody jednobiegowe, które muszą być oparte na dwóch przeciwległych ścianach.

Jeden, dwa czy trzy biegi schodów?

W przypadku bardzo dużej wysokości kondygnacji lub umieszczenia schodów w narożniku stosuje się dodatkowe podparcie pośrednie na płycie lub dwóch poprzecznych belkach spocznikowych zamocowanych w ścianach przylegających do biegu. Tak powstają schody dwubiegowe. Trzybiegowe muszą być umieszczone między trzema ścianami nośnymi, o które można je oprzeć. Podzielenie schodów na kilka płyt biegowych z podestami powoduje, że zajmują one więcej przestrzeni. Jednak stanowi to jedyny sposób na uniknięcie zwiększenia grubości płyty nośnej, która ma zwykle około 14 cm grubości (minimalnie 8 cm). Jest to niezbędne, gdyż w tego typu schodach nośność płyty zależy przede wszystkim od jej grubości, a nie tylko od grubości zbrojenia. Płytę nośną zbroi się wzdłuż biegu, przy czym zazwyczaj połowę prętów odgina się przy podporze do góry. Pręty zbrojeniowe w poszczególnych elementach (płyta biegowa, spocznik, ściana) są ułożone na zakład i związane ze sobą. Siły rozciągające działają na spodzie płyty. Nie przenosi ich beton, tylko stal, dlatego zbrojenie rozkłada się w tej części płyty.

Policzkowe czy wspornikowe - konstrukcja schodów wyjątkowych

Schody policzkowe wykonuje się przy większych rozpiętościach i obciążeniach. Płyta biegowa w tego typu schodach opiera się obustronnie na belkach policzkowych równoległych do biegu. Można je ukryć w ścianach klatki schodowej lub umieścić tak, by przylegały do niej. Mogą być one opuszczone poniżej biegu schodów (wtedy ich szerokość wchodzi w skład szerokości stopnia) lub wystawać ku górze, tworząc część lub całość masywnej balustrady pełnej. Konstrukcja schodów policzkowa jest często stosowana w schodach kręconych lub ażurowych.

Jeśli belkę policzkową zaprojektujemy schodkowo, będzie można na niej oprzeć stopnie, a podstopnice pozostawić otwarte. Jest to jednak forma trudna do wykonania na placu budowy, tego typu schody mają najczęściej formę prefabrykatu. Zbrojenie w konstrukcji policzkowej pracuje na rozciąganie wzdłuż szerokości biegu. Belki policzkowe połączone z podwaliną i oparte na belkach spocznikowych zbroi się co najmniej czterema prętami ze strzemionami. Jeśli belka jest podwyższona, wymaga dodatkowego zbrojenia. Dolne zbrojenie belek policzkowych odgina się do góry przy belkach spocznikowych. Każdy stopień zbroi się dołem, zazwyczaj trzema prętami kotwionymi w belkach policzkowych. Środkowy pręt odgina się do góry. Grubość płyty między stopniami wynosi zwykle 8-10 cm.

Schody wspornikowe stanowi ukryta w ścianie konstrukcyjnej żelbetowa belka nośna (ława nośna, wieniec), w której są osadzone z jednej strony pojedyncze stopnie i ewentualnie cienka płyta dolna. Jej kąt nachylenia odpowiada kątowi biegu schodów. Ławę trzeba wykonać na etapie murowania ściany nośnej. Musi być ona połączona z podwaliną i stropem. Szerokość wieńca zależy od wymiaru schodów: gdy bieg ma szerokość do 1 m, wieniec powinien mieć 18 cm szerokości, w biegu o szerokości do 1,5 m - 25 cm. W schodach wspornikowych belka nośna może także stanowić centralne podparcie stopni. Taka konstrukcja wykorzystywana jest przy budowie schodów ażurowych, bardzo atrakcyjnych architektonicznie. Belka nośna jest zbrojona podłużnie czterema prętami ze strzemionami. Stopnie tych schodów żelbetowych są zbrojone przeważnie dwoma-trzema prętami układanymi w górnej warstwie. Minimalna grubość płyty między stopniami wynosi 6 cm, najczęściej ma ona postać schodkową.

Schody zabiegowe - tajniki wykończenia schodów
Pozostałe podkategorie