| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona warstwa wykończeniowa, a naprawienie popękanej i zniszczonej posadzki może być kosztowne i czasochłonne. Czy jastrych anhydrytowy nadaje się zatem do wykonywania wylewek?

Chemiczna nazwa anhydrytu to bezwodny siarczan wapnia. Z kolei dwuwodny siarczan wapnia to pospolity i dobrze nam znany gips. Z tego powodu anhydryt jest czasem nazywany gipsem bez wody. Na rynku są dostępne samopoziomujące wylewki anhydrytowe, a przecież gips kojarzy się nam z kruchością i słabą wytrzymałością. Czy są to słuszne skojarzenia?

Jakie powinny być wytrzymałości wylewek?

Wytrzymałość na ściskanie podkładu podłogowego w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić 12 MPa, a wytrzymałość na zginanie - 3 MPa. Tymczasem jastrychy anhydrytowe, w zależności od składu, mogą osiągać wytrzymałości odpowiednio 25-40 MPa na ściskanie i 5-7 MPa na zginanie. Oznacza to, że znakomicie sprawdzą się jako solidny podkład pod płytki czy panele.

Bardzo dobry stosunek wytrzymałości na zginanie do wytrzymałości na ściskanie, powoduje, że wylewki anhydrytowe nie wymagają stosowania żadnego zbrojenia. Ponadto, odpowiednia wytrzymałość jest osiągana wcześniej niż w przypadku wylewek cementowych, dzięki czemu można na nią wejść już po 48 godzinach, a dalsze prace wykonawcze można prowadzić po 4 dniach.

Czas możemy oszczędzić nie tylko na zbrojeniu i oczekiwaniu na stwardnienie posadzki. W większości przypadków, nie będzie konieczne również wykonywanie dylatacji pośrednich, biegnących przez środek pomieszczenia. Dla podłogi, w której będzie zainstalowane ogrzewanie, pole bez dylatacji może wynosić 300 m2. Dla wariantu bez ogrzewania, powierzchnia ta wzrasta nawet do 900 m2. Oczywiście nadal niezbędne jest wykonanie dylatacji obwodowych, które mają za zadanie umożliwić wylewce rozszerzanie i kurczenie się pod wpływem zmian temperatury. Jest to jednak prosta czynność, ponieważ polega na przyklejeniu do ścian taśmy z pianki. Należy tylko dobrać odpowiednią grubość, ponieważ im większa powierzchnia, tym większe będą wahania wymiarów posadzki. Nie można zapomnieć o wykonaniu dylatacji wokół słupów, jest to częsty błąd.

Wylewka anhydrytowa może być cieńsza od cementowej

Wysoka wytrzymałość anhydrytu niesie za sobą jeszcze jedną, ważną zaletę. W przypadku podłogi na warstwie izolacyjnej niezwiązanej z podłożem, dopuszczalne jest zmniejszenie wylewanej warstwy jastrychu do 35 mm. Natomiast, jeśli mamy instalację ogrzewania podłogowego, możemy ograniczyć warstwę ponad przewodami do 30-40 mm. Oszczędzamy materiał, a co ważniejsze, ułatwiamy i przyspieszamy wydostanie się ciepła z podłogi do pomieszczeń. Posadzka anhydrytowa nagrzewa się znacznie szybciej od cementowej dzięki wyższemu współczynnikowi przewodzenia ciepła. Najczęściej dążymy do tego, aby materiały miały ten współczynnik jak najniższy. Dotyczy to jednak tych sytuacji, w których nie chcemy aby ciepło uciekało z domu na zewnątrz. W przypadku ogrzewanych posadzek jest odwrotnie i zależy nam, aby ciepło nie było zatrzymywane wewnątrz podłogi, tylko uwalnianie do wnętrza domu.

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz się, jakie zalety mają posadzki anhydrytowe

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Układanie płytek w łazience - gruntowanie,...

Układanie płytek ceramicznych w łazience należy przeprowadzić z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek....

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...