| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona warstwa wykończeniowa, a naprawienie popękanej i zniszczonej posadzki może być kosztowne i czasochłonne. Czy jastrych anhydrytowy nadaje się zatem do wykonywania wylewek?

Chemiczna nazwa anhydrytu to bezwodny siarczan wapnia. Z kolei dwuwodny siarczan wapnia to pospolity i dobrze nam znany gips. Z tego powodu anhydryt jest czasem nazywany gipsem bez wody. Na rynku są dostępne samopoziomujące wylewki anhydrytowe, a przecież gips kojarzy się nam z kruchością i słabą wytrzymałością. Czy są to słuszne skojarzenia?

Jakie powinny być wytrzymałości wylewek?

Wytrzymałość na ściskanie podkładu podłogowego w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić 12 MPa, a wytrzymałość na zginanie - 3 MPa. Tymczasem jastrychy anhydrytowe, w zależności od składu, mogą osiągać wytrzymałości odpowiednio 25-40 MPa na ściskanie i 5-7 MPa na zginanie. Oznacza to, że znakomicie sprawdzą się jako solidny podkład pod płytki czy panele.

Bardzo dobry stosunek wytrzymałości na zginanie do wytrzymałości na ściskanie, powoduje, że wylewki anhydrytowe nie wymagają stosowania żadnego zbrojenia. Ponadto, odpowiednia wytrzymałość jest osiągana wcześniej niż w przypadku wylewek cementowych, dzięki czemu można na nią wejść już po 48 godzinach, a dalsze prace wykonawcze można prowadzić po 4 dniach.

Czas możemy oszczędzić nie tylko na zbrojeniu i oczekiwaniu na stwardnienie posadzki. W większości przypadków, nie będzie konieczne również wykonywanie dylatacji pośrednich, biegnących przez środek pomieszczenia. Dla podłogi, w której będzie zainstalowane ogrzewanie, pole bez dylatacji może wynosić 300 m2. Dla wariantu bez ogrzewania, powierzchnia ta wzrasta nawet do 900 m2. Oczywiście nadal niezbędne jest wykonanie dylatacji obwodowych, które mają za zadanie umożliwić wylewce rozszerzanie i kurczenie się pod wpływem zmian temperatury. Jest to jednak prosta czynność, ponieważ polega na przyklejeniu do ścian taśmy z pianki. Należy tylko dobrać odpowiednią grubość, ponieważ im większa powierzchnia, tym większe będą wahania wymiarów posadzki. Nie można zapomnieć o wykonaniu dylatacji wokół słupów, jest to częsty błąd.

Wylewka anhydrytowa może być cieńsza od cementowej

Wysoka wytrzymałość anhydrytu niesie za sobą jeszcze jedną, ważną zaletę. W przypadku podłogi na warstwie izolacyjnej niezwiązanej z podłożem, dopuszczalne jest zmniejszenie wylewanej warstwy jastrychu do 35 mm. Natomiast, jeśli mamy instalację ogrzewania podłogowego, możemy ograniczyć warstwę ponad przewodami do 30-40 mm. Oszczędzamy materiał, a co ważniejsze, ułatwiamy i przyspieszamy wydostanie się ciepła z podłogi do pomieszczeń. Posadzka anhydrytowa nagrzewa się znacznie szybciej od cementowej dzięki wyższemu współczynnikowi przewodzenia ciepła. Najczęściej dążymy do tego, aby materiały miały ten współczynnik jak najniższy. Dotyczy to jednak tych sytuacji, w których nie chcemy aby ciepło uciekało z domu na zewnątrz. W przypadku ogrzewanych posadzek jest odwrotnie i zależy nam, aby ciepło nie było zatrzymywane wewnątrz podłogi, tylko uwalnianie do wnętrza domu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....