Wylewka anhydrytowa - ciepły i wytrzymały podkład. Zalety posadzki anhydrytowej

2022-04-04 15:53
Wylewka samopoziomująca
Autor: Andrzej Szandomirski Kolejne porcje masy samopoziomującej trzeba nanosić tak, by zdążyła się ona połączyć z ułożonym pasem, gdy ma on jeszcze konsystencję płynną

Wylewka anhydrytowa to doskonała alternatywa dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu podłogowego, wielu inwestorów bez zastanowienia wybiera to drugie rozwiązanie. Głównie dlatego, że wykonawcy z reguły nie proponują innego. Dlatego warto samemu poznać zalety wylewek anhydrytowych.

Spis treści

  1. Wylewka anhydrytowa zalety
  2. Wylewka anhydrytowa układanie
  3. Wylewka anhydrytowa w łazienkach
  4. Wylewka anhydrytowa - remont podłogi
  5. Wytrzymałość wylewki anhydrytowej
  6. Wylewka anhydrytowa na ogrzewaniu podłogowym
  7. Wylewka anhydrytowa grubość

Istnieją producenci, którzy dostarczają już gotowe wylewki anhydrytowe. Dzięki temu, taki produkt cechuje się stałym składem i jego pełną kontrolą. Gotowa mieszanka przyjeżdża prosto z wytwórni, gdzie nad procesem produkcji i dozowaniem składników czuwa komputer. Nie jesteśmy narażeni na pomyłki ekipy wykonawczej, która wykonuje mieszankę na budowie metodą „na oko”. Mamy pewność, że wylewka posiada takie parametry, jakie zamówiliśmy i za jakie zapłaciliśmy. Nie musimy się obawiać, że wykonana posadzka będzie miała za małą wytrzymałość i pojawią się na niej spękania.

Wylewka anhydrytowa zalety

Wylewka anhydrytowa ma płynną konsystencję i właściwości samopoziomujące, co gwarantuje równość podkładu. Dzięki swoim właściwościom, wylewka anhydrytowa może być wykonywana na dużo większej powierzchni bez konieczności dylatowania pośredniego, nawet do 900 m2 dla podłóg nieogrzewanych. W przypadku wylewek cementowych jest to zaledwie około 40 m2. Co więcej, posadzki cementowe mają niższą wytrzymałość na ściskanie oraz wymagają zbrojenia. Wylewka anhydrytowa wyróżnia się lepszym stosunkiem wytrzymałości na zginanie do wytrzymałości na ściskanie, dzięki czemu jest bardziej elastyczna i zbrojenie nie jest konieczne. Takie udogodnienia pozwalają znacząco przyspieszyć i uprościć prace.

Zalety wylewki anhydrytowej:

  • łatwe układanie
  • szybciej schnie od wylewki cementowej
  • gwarancja równego podkładu
  • zastosowanie do dużych powierzchni
  • nie trzeba wykonywać dylatacji
  • duża wytrzymałość na zginanie
  • nie wymaga zbrojenia
  • wylewka anhydrytowa jest lżejsza od cementowej

Wylewka anhydrytowa układanie

Ponadto, łatwość rozkładania wylewki anhydrytowej sprawia, że wykonuje się je szybciej od cementowych. Nie wymagają ręcznego zacierania w niewygodnej pozycji. Wystarczy rozprowadzić wylewkę anhydrytową po całej powierzchni i odpowietrzyć. Niewątpliwą zaletą wylewki anhydrytowej jest również krótszy czas dojrzewania - można po nich chodzić już po 48 godzinach. Po 4 dniach można kontynuować dalsze prace budowlane.

Wylewka anhydrytowa w łazienkach

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że wylewki anhydrytowe nie powinny być narażone na wilgoć lub zalewanie. Nie oznacza to jednak, że absolutnie zabronione jest ich stosowanie w kuchni, łazience czy garażu. W tych pomieszczeniach należy tylko zadbać o prawidłowe i solidne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.

Wylewka anhydrytowa - remont podłogi

W przypadku remontu starego domu lub adaptacji poddasza, może mieć znaczenie fakt, iż wylewki anhydrytowe są znacznie lżejsze od cementowych. Zapobiegnie to niepotrzebnemu, nadmiernemu obciążaniu stropu. Oprócz tego, dzięki swojej wysokiej wytrzymałości, jastrychy anhydrytowe mogą być układane w cieńszej warstwie niż jastrychy cementowe. Jest to przydatne, gdy mamy ograniczone miejsce, na przykład przez nisko osadzone okno balkonowe. Skutkuje to także oszczędnościami materiału. Najcieńsza warstwa może wynieść 35 mm, a w przypadku ogrzewania podłogowego - 30-40 mm ponad przewodami. Dzięki cienkiej warstwie podkładu, podłoga będzie się szybciej i bardziej równomiernie nagrzewać. I to właśnie w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, wylewki anhydrytowe mogą pokazać pełnię swoich możliwości.

Warto wiedzieć

Wytrzymałość wylewki anhydrytowej

Wytrzymałość na ściskanie podkładu podłogowego w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić 12 MPa, a wytrzymałość na zginanie - 3 MPa. Tymczasem jastrychy anhydrytowe, w zależności od składu, mogą osiągać wytrzymałości odpowiednio 25-40 MPa na ściskanie i 5-7 MPa na zginanie. Oznacza to, że znakomicie sprawdzą się jako solidny podkład pod płytki czy panele.

Bardzo dobry stosunek wytrzymałości na zginanie do wytrzymałości na ściskanie, powoduje, że wylewki anhydrytowe nie wymagają stosowania żadnego zbrojenia. Ponadto, odpowiednia wytrzymałość jest osiągana wcześniej niż w przypadku wylewek cementowych, dzięki czemu można na nią wejść już po 48 godzinach, a dalsze prace wykonawcze można prowadzić po 4 dniach.

Czas możemy oszczędzić nie tylko na zbrojeniu i oczekiwaniu na stwardnienie posadzki. W większości przypadków, nie będzie konieczne również wykonywanie dylatacji pośrednich, biegnących przez środek pomieszczenia. Dla podłogi, w której będzie zainstalowane ogrzewanie, pole bez dylatacji może wynosić 300 m2. Dla wariantu bez ogrzewania, powierzchnia ta wzrasta nawet do 900 m2. Oczywiście nadal niezbędne jest wykonanie dylatacji obwodowych, które mają za zadanie umożliwić wylewce rozszerzanie i kurczenie się pod wpływem zmian temperatury. Jest to jednak prosta czynność, ponieważ polega na przyklejeniu do ścian taśmy z pianki. Należy tylko dobrać odpowiednią grubość, ponieważ im większa powierzchnia, tym większe będą wahania wymiarów posadzki. Nie można zapomnieć o wykonaniu dylatacji wokół słupów, jest to częsty błąd.

Wylewka anhydrytowa na ogrzewaniu podłogowym

W trakcie budowy domu, wielokrotnie można spotkać się ze współczynnikiem przewodzenia ciepła λ (lambda). W przypadku izolacji termicznej czy materiałów do budowy ścian powinien on być jak najniższy, aby zmniejszyć ilość traconego ciepła i podnieść energooszczędność. Przy podkładach podłogowych sytuacja wygląda odwrotnie. Wylewka anhydrytowa ma wyższy współczynnik λ (ok. 2,0 W/m*K) od wylewki cementowej (ok. 1,6 W/m*K), dzięki czemu szybciej się nagrzewa i oddaje ciepło z ogrzewania podłogowego do pomieszczenia. Pozwala to dynamicznej reagować na zmiany temperatury i zaoszczędzić na energii.

Ciekła konsystencja jastrychu anhydrytowego powoduje, że mieszanka łatwo się rozprowadza, poziomuje i szczelnie otula instalację ogrzewania podłogowego. Brak pustek powietrznych między rurkami a wylewką spowoduje, że do posadzki będzie przekazywane więcej ciepła. W efekcie, grzanie będzie wydajniejsze.

Możliwość wykonywania cieńszej warstwy wylewki oraz wpływ na wydajność ogrzewania sprawiają, że posadzki anhydrytowe wpisują się w obecne trendy, promujące ekologiczne materiały budowlane oraz takie, które obniżają zapotrzebowanie energetyczne budynków.

Podkład anhydrytowy - aplikacja
Autor: LAFARGE Odpowietrzanie podkładu anhydrytowego podczas aplikacji podkładu anhydrytowego Agilia Sols A
Warto wiedzieć

Wylewka anhydrytowa grubość

Wysoka wytrzymałość anhydrytu niesie za sobą jeszcze jedną, ważną zaletę. W przypadku podłogi na warstwie izolacyjnej niezwiązanej z podłożem, dopuszczalne jest zmniejszenie wylewanej warstwy jastrychu do 35 mm. Natomiast, jeśli mamy instalację ogrzewania podłogowego, możemy ograniczyć warstwę wylewki anhydrytowej ponad przewodami do 30-40 mm. Oszczędzamy materiał, a co ważniejsze, ułatwiamy i przyspieszamy wydostanie się ciepła z podłogi do pomieszczeń. Posadzka anhydrytowa nagrzewa się znacznie szybciej od cementowej dzięki wyższemu współczynnikowi przewodzenia ciepła. Najczęściej dążymy do tego, aby materiały miały ten współczynnik jak najniższy. Dotyczy to jednak tych sytuacji, w których nie chcemy aby ciepło uciekało z domu na zewnątrz. W przypadku ogrzewanych posadzek jest odwrotnie i zależy nam, aby ciepło nie było zatrzymywane wewnątrz podłogi, tylko uwalnianie do wnętrza domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają