| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Udana adaptacja wiejskiej chaty. Przebudowa domu z drewna

Udana adaptacja wiejskiej chaty. Przebudowa domu z drewna

Dzięki adaptacji ponadstuletniej wiejskiej chaty powstał dom, który nadal jest mazurską chałupą, ale nowoczesną i funkcjonalną. Zobacz jak tym razem przebiegała przebudowa domu z drewna.

Pan Ryszard kupił ponadstuletnie siedlisko pod Olsztynem i szybko zrozumiał, że łatwo nie będzie. Zakup był trochę sentymentalny – przyszły właściciel chałupy, jeżdżąc rowerem na wycieczki wokół miasta, zobaczył tablicę z napisem „na sprzedaż” i zapragnął osiedlić się w tak pięknym miejscu. Problem w tym, że nie sposób zamieszkać w starej mazurskiej chacie. Dom wybudowano w 1900 r., w jego centrum znajdował się wielki piec chlebowy z wędzarnią. Pokoje były przechodnie i nieustawne, tynki gliniane i krzywe, podłoga wyszczerbiona. Do wydzielonej w kącie łazienki prowadziły tak niskie drzwi, że nie można było przejść przez nie bez głębokiego ukłonu. Pan Ryszard chciał zamieszkać w nowoczesnym, wygodnym domu, wydawało się więc, że chałupę trzeba będzie rozebrać. Z drugiej strony żal było niszczyć urokliwe siedlisko. Inwestor postanowił poszukać rady u zawodowców. Tak trafił do olsztyńskiego projektanta Tomasza Lelli znanego z udanych projektów domów nawiązujących do tradycyjnej architektury Warmii i Mazur.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ryzalit z tarasem

Oczekiwania inwestora były bardzo praktyczne. Chciał uzyskać wewnątrz jak najwięcej otwartej przestrzeni, nawet kosztem liczby pomieszczeń. To w końcu dom nie dla licznej rodziny, tylko dla dwóch osób. Chciał też mieć piękny widok na ogród, las i rzekę oraz  jak najwięcej światła naturalnego we wnętrzach. Z takich oczekiwań i założeń zrodził się niezwykły nowy element domu: ryzalit środkowy. Duże przeszklenie o wysokości 7 m zajmujące całą ścianę wpuszcza do wnętrza światło i umożliwia obserwację ogrodu i rzeki. Boki ryzalitu zostały wymurowane z cegieł. Poszerza on pokój dzienny o 12 m2. Od strony ogrodu ryzalit przechodzi w wygodny drewniany taras ze schodkami prowadzącymi na działkę. Słupy z belek, które podtrzymują zadaszenie tarasu, podkreślają związek nowej ceglano-szklanej części ze starą drewnianą chałupą.

Stare i postarzane

Budynek oglądany od frontu i z boku nadal jest po prostu chatą. Widziany od strony ogrodu staje się chatą intrygującą, w której zestawiono obok siebie drewno, klasyczną czerwoną cegłę i szkło. Wiekowe bale sosnowe o grubości 16 cm, z rysunkiem słoi i dziurami wydrążonymi przez szkodniki, świetnie wyglądają w sąsiedztwie nowoczesnej szklanej ściany. Niektóre elementy musiały zostać wymienione na nowe, a następnie poddane odpowiedniej obróbce, by uzyskać efekt postarzenia. Na koniec pomalowano bale lakierobejcą w kolorze ciemnego orzecha. Efektowna cegła przyjechała aż z Kraśnika – zagłębia ręcznie formowanej cegły. Na dachu domu ułożono oryginalną starą dachówkę holenderkę z odzysku. Za to drewniane okna są nowe – z szybami zespolonymi i szprosami. Ich dopełnieniem będą drewniane okiennice.

Autor: Andrzej T. Papliński

Dobudowana część domu otwiera się na widok lasu i rzeki. Dzięki niej stary dom zdołał spełnić współczesne wymagania użytkowe

Zabytkowa piwnica

Stuletni dom wielokrotnie wystawiał na próbę przekonanie inwestora. Niezwykłym odkryciem budowy były znajdujące się pod domem piwnice z pięknym łukowym sklepieniem z cegieł. Inwestor i architekt wpadli na pomysł, by je wyeksponować. W podłodze parteru są teraz dwa otwory przykryte hartowanym szkłem, przez które można obejrzeć podświetlone sklepienie. Niestety piwnica w sąsiedztwie rzeki okazała się nie lada problemem technicznym. Ściany są okresowo zawilgocone. Nie zdecydowano się na ich odkopywanie i izolację przeciwwodną, zainstalowano tylko wentylację wywiewną z wentylatorem. Czujnik włącza urządzenie, kiedy wilgotność pomieszczeń wzrasta, najczęściej po ulewach.

Autor: Andrzej T. Papliński

Po generalnym remoncie charakter domu, proporcje bryły i wygląd elewacji nie zmieniły się bardzo, ale właśnie o to chodziło. Od frontu dodano mały ganek

Wnętrze z antresolą

Wchodząc do domu, widać całkowicie nowe wnętrze. Bez starych podziałów, bez pieca chlebowego, przestronne i jasne. Plan parteru jest otwarty. W centrum znajduje się pokój dzienny płynnie przechodzący w jadalnię, a następnie w kuchnię. Z salonu jest też szerokie przejście do gabinetu, który w razie potrzeby można zamknąć przesuwnymi szklanymi drzwiami. Na wprost tarasu znajduje się stylowy kominek. Na odbiór strefy dziennej wyraźnie wpływa ponadstandardowa wysokość salonu, który majestatycznie niczym wnętrze kościoła otwiera się na poddasze aż po skosy dachu. Od góry przestrzeń ograniczają ozdobne jętk. Nad pokojem dziennym zawieszona jest antresola, usytuowaniem i proporcjami kojarząca się z kościelnym chórem. Szklana balustrada antresoli nie przysłania widoku na ścianę lasu i pobłyskującą w rzece wodę.

Autor: Marcin Czechowicz

„Katedra mieszkalna” – wnętrze z pustką nad parterem i wielkim przeszkleniem otwierającym dom na ogród i las

Dom z duszą

Lubię wnętrza, w których przeważają trzy materiały: drewno, cegła i szkło – mówi Tomasz Lella. – Jeśli zależy nam na klarownym, czystym i eleganckim wystroju pomieszczeń, ten zestaw jest niezawodny – dodaje. W przebudowanej chacie bez trudu można odnaleźć te reguły. Ciemne masywne drewno świetnie wpisuje się w klimat domu, w którym nie ma krzykliwych kolorów, za to wiele jest odcieni beżu i szarości. Zwracają uwagę stropy – wypełnienie między belkami stropowymi wykonano ze starych zaimpregnowanych i lakierowanych desek, które pieczołowicie zbierano w czasie rozbiórki. Wspaniale prezentują się ściany i obmurowania z cegły kraśnickiej. Takie przegrody są ciepłe i nie potrzebują dodatkowych ozdób. Same w sobie są jak dzieło sztuki.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Oryginalny dom bliźniak. Czerwona elewacja i dach...

Czerwony dom bliźniak z drewnianą elewacją i grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w...

Dom bliźniak na wąską działkę. Z zewnątrz...

Ten dom bliźniak może być wybudowany nawet na bardzo wąskiej działce. Pozwala na to niewielka szerokość...

Jak budowano dom modelowy według projektu...

W miejscowości Skubianka pod Warszawą powstał dom modelowy według projektu Szum morza – Murator M141....

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...