| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom bliźniak na wąską działkę. Z zewnątrz skromny, a w środku przestronny i funkcjonalny [ZDJĘCIA]

Dom bliźniak na wąską działkę. Z zewnątrz skromny, a w środku przestronny i funkcjonalny [ZDJĘCIA]

Ten dom bliźniak może być wybudowany nawet na bardzo wąskiej działce. Pozwala na to niewielka szerokość budynku. Dom sprawia wrażenie niedużego, a jednak jest bardzo komfortowy i przeznaczony dla 4-5-osobowej rodziny. Z zewnątrz skromny, za to w środku zaskakuje przestronnym i funkcjonalnym wnętrzem. Zobacz zdjęcia domu jednorodzinnego wybudowanego według projektu "Udany" z kolekcji Muratora.

Autor: Piotr Mastalerz

Podniesiona ścianka kolankowa zmieniła proporcje budynku. W ścianie szczytowej wymurowano z luksferów przeszklenia, aby doświetlić parter domu niekorzystnie usytuowanego względem stron świata

Dom bliźniak

Jedna połowa domu zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz to lustrzane odbicie drugiej. Identyczne połówki tworzą spójną, ale nie monotonną całość – każda ma swoją lukarnę, balkon i okapy usytuowane na różnej wysokości. Dwa domy zrośnięte graniczną ścianą mają wspólny ogród, który mimo niezbyt dużej powierzchni obu działek (620 i 680 mkw.) wydaje się przestronny. To efekt rezygnacji z rozgraniczającego ogrodzenia – było to możliwe, ponieważ w dwóch częściach wspólnego domu mieszkają siostry. Dom spełniał wszystkie ich oczekiwania. Zapewne dlatego dokonały tak niewielu zmian w projekci

Dom na wąską działkę

Dom wybudowany według projektu z Kolekcji Muratora "Udany – wariant I – Murator BCC122a" może stanąć na działce mającej niespełna 14 m szerokości. Pozwala na to niewielka szerokość budynku (10,6 m) i brak okien w ścianie szczytowej – dzięki temu może on być oddalony od granicy działki zaledwie o 3 m. Niestety, ma to i minusy – konsekwencją jest doświetlenie domu zaledwie z dwóch stron. Jednak mimo to architektom udało się zaprojektować komfortowe wnętrza dla cztero-, pięcioosobowej rodziny.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Odpowiednie doświetlenie

Poszukiwanie światła widać już przed przekroczeniem progu domu – wejście zostało tak zaprojektowane, że mieści drzwi i usytuowane z boku doświetle wprowadzające światło do przedsionka. Otwarta strefa dzienna czerpie naturalne światło od strony ogrodu nie tylko przez drzwi tarasowe, ale także tradycyjne okna dwuskrzydłowe. Pokoje na poddaszu są bardzo dobrze doświetlone – dwa przez zespolenia czterech okien połaciowych, a dwa przez duże drzwi balkonowe. Dzięki racjonalnemu rozplanowaniu wnętrz utrudniony dostęp do światła nie powoduje dyskomfortu i nie wpływa niekorzystnie na funkcjonalność domu.

Przestronne i funkcjonalne wnętrze

Na parterze zaprojektowano wspólną przestrzeń dla całej rodziny – przestronny salon zespolony z jadalnią łączy się z otwartą kuchnią i holem. Miejsca, w których domownicy najchętniej spędzają czas – duży stół w jadalni i kanapa przy kominku – mogą być usytuowane vis-à-vis okien. Otwarty układ parteru, który jest szeroko doświetlony od strony ogrodu, wpływa na atrakcyjność tego domu.

Na pewno decyduje o niej także ekonomiczne ograniczenie powierzchni przewidzianej na komunikację. Hol na parterze staje się częścią salonu, na poddasze prowadzą schody zabiegowe zajmujące bardzo mało miejsca, a hol na poddaszu umożliwiający dostęp aż do pięciu pomieszczeń ma 10,6 mkw. Poddasze to miejsce na komfortową prywatność domowników – są tu cztery przestronne i wygodne sypialnie (dwie z balkonami). Jedna z nich to apartament gospodarzy (o powierzchni całkowitej 28,7 mkw.) połączony z łazienką (5,7 mkw.).

Na komfort życia domowników bez wątpienia wpływa także dwustanowiskowy garaż połączony z domem – można z niego wejść do przedsionka.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe domów na wąską działkę z kolekcji MURATORA

ZDANIEM EKSPERTA

Zanim wybierzesz projekt bliźniaka

Domy bliźniacze można postawić jedynie na terenie, na którym dopuszczony jest taki typ zabudowy. Na wielkość budynków mają wpływ wymiary działek, warunki urbanistyczne ujęte w planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy. Likwidacja otworów okiennych i drzwiowych w ścianach szczytowych umożliwia realizację budynków na węższych działkach. Przy wyborze projektu należy zwrócić uwagę na właściwe nasłonecznienie pomieszczeń i tarasów. Wielkość i rozmieszczenie okien są szczególnie istotne, gdy okna c zęści dziennej nie wychodzą na południe ani południowy zachód. Specyficzną sytuacją jest dostawienie segmentu bliźniaka do istniejącego budynku na sąsiedniej działce. W takim przypadku obie części muszą tworzyć jednorodną bryłę. Części niesymetrycznego połączenia powinny wykazywać pewne zewnętrzne cechy pokrewieństwa, k tóre uchronią przed architektonicznym chaosem, na przykład taki sam materiał wykańczający dach czy kolor elewacji.

Gizela Kalisiewicz, architekt

Projekt dostosowany do stylu życia i potrzeb czteroosobowej rodziny

„Udany” wybudowany według projektu z Kolekcji Muratora stał na malowniczej działce w centrum jednego z podwarszawskich miast. Przy zacisznej ulicy przed domem rosły kilkudziesięcioletnie lipy i klony, na krańcu działki – orzech, brzozy, kasztan. Dom w innych barwach niż te zaproponowane na wizualizacji dołączonej do projektu – z jasnokremowym tynkiem i grafitową dachówką – subtelnie wpisywał się w ten malowniczy pejzaż.

Wyłożone klinkierem dróżki wijące się z boków obu części bliźniaka nadawały całej kompozycji bajkowy charakter. Jednak nie urok tego obrazka przesądził o wyborze projektu, ale podział wnętrza domu idealnie dostosowany do stylu życia i potrzeb czteroosobowej rodziny. Mankamentem było niekorzystne usytuowanie budynku względem stron świata. Wejście od zachodu, elewacja ogrodowa od wschodu. Taka orientacja i brak okien na dwóch pozostałych ścianach groziły niedoświetleniem wnętrza.

Zmiany w projekcie

Postanowiono nieco zmienić projekt – zwiększono okna w salonie, powiększając ich wysokość o 16 cm. Poza tym na odsłoniętej ścianie szczytowej każdej z dwóch połówek wymurowano po dwa pola z pustaków szklanych. Aby nie wyglądały na przypadkowe, mają taką wielkość jak okna w salonie. Jeden z takich fragmentów ściany doświetla miejsce, w którym w jadalni stoi duży stół. Drugi w prowadza światło do większej łazienki na poddaszu.

Żeby doświetlenie parteru domu było jak najbardziej równomierne, obie siostry zrezygnowały z garderoby na granicy między kuchnią a holem.

– Niestety, w małym wiatrołapie nie było miejsca na szafę, więc po rezygnacji z garderoby zdecydowałam się na wkucie szafki w ścianę między domem a garażem i dużą szafę w holu przy ścianie za drzwiami z wiatrołapu.

Kolejną zmianą, na którą zdecydowała się właścicielka, było przeznaczenie fragmentu holu na poddaszu na niedużą pralnię, w której zmieściły się pralka, suszarka i półki na środki czystości. – To było bardzo racjonalne. Siostra nie zdecydowała się na wydzielenie pralni i dziś żałuje. Gospodyni jest zadowolona z decyzji o zainstalowaniu wodnego ogrzewania podłogowego. Zrezygnowanie z grzejników ułatwiło aranżację wnętrz.

Autor: Piotr Mastalerz

„Udany” doskonale prezentuje się o zmroku – wtedy najlepiej widać rytmiczne rozmieszczenie okien

Kolorystyczna aranżacja wnętrza

Potrzeba rozświetlenia wnętrz parteru przesądziła o wyborze barwy materiałów wykończeniowych. Na parterze dominuje biel najlepiej odbijająca światło – białe są ściany, kafle kominkowe, drzwi, szafki kuchenne, lampy. Nawet posadzkę w salonie i jadalni oraz schody wykonano z bielonego drewna dębu.

Szarością ścian podkreślono tylko odrębność wypoczynkowej strefy salonu. Jednak zrobiono to tak, by wnętrze nie straciło swojej jasności – na jednej z szarych ścian są dwa duże okna. Wpadające przez nie światło doskonale rozjaśnia szarość drugiej ściany. Konsekwencja w kolorystycznej aranżacji otwartej strefy parteru jest widoczna w barwie kuchennej posadzki z perłowego gresu i kuchennych blatach, w których można odnaleźć kroplę szarości. Na pełnym światła poddaszu panuje większa swoboda kolorystyczna.

Dąb wykańczający podłogę ma naturalny bursztynowy kolor. Szarą barwę holu (pomalowanego na ten sam odcień co dwie ściany salonu) ożywiają fioletowy róż i pistacjowa zieleń pojawiające się w otwartych drzwiach prowadzących do pokoi dzieci. Tymi kolorami pomalowano jedynie ściany. Sufity i skośne połacie są białe, aby pomieszczenia wydawały się wyższe i przestronniejsze.

Dowiedz się więcej o projekcie domu z kolekcji Muratora

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w nowoczesnej odsłonie

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przestrzeń w domu. Budynek o przestronnych,...

Jeśli budować dom, to taki, który jest spełnieniem marzeń. Inwestorzy wyprowadzający się z mieszkania...

Dom w japońskim stylu. Geometryczna bryła budynku...

Bryła budynku złożona z białych i czarnych części, zachodzących na siebie i połączonych przeszkleniami,...

Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...

Oryginalny dom bliźniak. Czerwona elewacja i dach...

Czerwony dom bliźniak z drewnianą elewacją i grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w...

Więcej niż dom pasywny. Budynek, który sam...

To nie jest zwykły dom energooszczędny, ani nawet typowy dom pasywny. Sam produkuje energię. Ale jak się w...