| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Parterowy dom jednorodzinny w cieniu wiekiego drzewa. Realizacja projektu Spokojna przystań, z kolekcji Muratora

Parterowy dom jednorodzinny w cieniu wiekiego drzewa. Realizacja projektu Spokojna przystań, z kolekcji Muratora

Zobacz, jak budowano dom jednorodzinny M36b Spokojna przystań – wariant II – z kolekcji Muratora. To parterowy budynek z poddaszem użytkowym. Stanął na działce, na której rósł okazały dąb.

Autor: Andrzej T. Papliński

Inwestorzy wybrali dla siebie lustrzane odbicie projektu, tak by dom kształtem litery L tworzył ramiona wokół dębu stojącego pośrodku działki

Dom jest modelowo ulokowany względem stron świata. Z okna w kuchni widać bramę, furtkę i drzewo, a pokój dzienny ma najdłuższą ekspozycję na słońce. Front budynku jest usytuowany od zachodu, część ogrodowa – od południa. Do domu prowadzi podjazd z kostki brukowej.

Niewielkie zmiany w projekcie

Z zewnątrz rzuca się w oczy wieloczłonowa bryła w jasnożółtym kolorze, z dachem pokrytym czerwoną dachówką ceramiczną. Drzwi głównego wejścia są na tyle cofnięte względem lica ścian, by wychodzący mieli schronienie przed deszczem. Podobnie taras – częściowo zacieniony dachem, osłonięty od wiatru – jest bardzo praktyczny i wygodny. W ścianę wbudowano kominek z grillem, którego nie przewidywał oryginalny projekt. Ważną zmianą przekładającą się na wygląd domu było podniesienie ścianki kolankowej o 50 cm. Inwestorzy wraz z architektem odpowiedzialnym za adaptację podeszli do tego wyzwania bardzo ostrożnie. Zrobili makietę domu i doświadczalnie sprawdzali, o ile można podnieść ściankę, by nie zepsuć proporcji. Ma ona teraz wysokość 1 m. Praktyczne korzyści z podniesienia ścianki kolankowej są duże. Skosy można było zabudować funkcjonalnymi szafkami. A że tych skosów i szafek jest dużo, programowo w domu nie ma tradycyjnych szaf. Okapy zostały wydłużone w stosunku do projektu – mają 80 cm szerokości i maskują na ogół szkodliwe dla estetyki podniesienie ścianki kolankowej.

Samodzielny parter

Dom spełnia oczekiwania czteroosobowej rodziny – ma 148,8 m2 powierzchni użytkowej i naturalny podział na część dzienną i nocną: parter jest przeznaczony dla rodziców, góra dla dzieci. Właścicielom zależało na tym, by parter był jak samodzielne mieszkanie. Znajdują się tu sypialnia i gabinet. Klatkę schodową tak wydzielono, by schody dało się w razie potrzeby zamknąć za drzwiami.

Projekt dostosowany do potrzeb

Inwestorzy zlikwidowali przejście z holu wejściowego do kuchni przez spiżarnię. Autorce projektu chodziło o to, by droga z zakupami była jak najkrótsza. Inwestorzy uznali, że mała przechodnia spiżarnia o powierzchni 2,9 m2 byłaby w praktyce niefunkcjonalna. Teraz droga do kuchni i spiżarni prowadzi przez salon. Na podłodze wyznacza ją pas z płytek imitujących drewno wenge. Można wchodzić w butach, przechodzić do kuchni, wnosić piasek bez obawy uszkodzenia drewnianej podłogi. Zmiany zaszły też w części nocnej parteru. Były tam dwa pokoje i łazienka z wejściem z korytarza. Inwestorzy przenieśli łazienkę tak, by wchodziło się do niej z sypialni małżeńskiej. Poza tym wydzielili garderobę – zmniejszyli kotłownię, zamienili miejscami poszczególne pokoje i tak uzyskali dodatkowe pomieszczenie.

Uatrakcyjnione poddasze użytkowe 

Jeszcze śmielsze zmiany przeprowadzono na górze. Obniżono tam strop nad garażem. Konieczne było przeprojektowanie więźby dachowej, by zlikwidować słupy podpierające dach – inwestorom zależało na uzyskaniu obszernego pomieszczenia nieograniczonego słupami. Do wolnej przestrzeni schodzi się teraz po dwóch schodkach bezpośrednio z korytarza, a nie jak poprzednio z jednego z pokoi. Urządzono w niej salę rekreacyjną – ustawiono stół bilardowy i wygodne fotele. To pomieszczenie stało się atrakcją „Spokojnej przystani”, właśnie tam najczęściej przebywają goście. W garażu nad głową pozostało wystarczająco dużo miejsca – od podłogi do sufitu jest tam teraz 2,3 m wysokości. Tak duże zmiany wymagały nie tylko udziału projektanta adaptującego, konieczna była również współpraca konstruktora.

Kolorowe wykończenie

Jasnożółty tynk urozmaicają elementy wykończone cegłą klinkierową w kolorze kasztanowo-rubinowym – pokryto nią słup na tarasie, cokół domu i słupki ogrodzenia. Tego samego materiału użyto na kominach. W środku dużo starych mebli, tradycyjne zestawienia materiałów i ciepłe stonowane kolory. Wiatrołap, kuchnię i hol wyłożono ciemną terakotą imitującą tropikalne drewno wenge. Podłoga w salonie jest ułożona z desek dębowych. Kupiono je już gotowe do montażu, czyli oheblowane i polakierowane. Dębowe są również drzwi wewnętrzne i schody.

Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda. PREZENTACJA DOMU

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała...

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę...

Jak ważny jest wybór wykonawcy. Poznaj opinię...

Nawet, gdy zatrudni się polecanego wykonawcę budowlanego, nie ma gwarancji, że będzie on dobrym fachowcem....

Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...

Dom w japońskim stylu. Geometryczna bryła budynku...

Bryła budynku złożona z białych i czarnych części, zachodzących na siebie i połączonych przeszkleniami,...

Dom bliźniak na wąską działkę. Z zewnątrz...

Ten dom bliźniak może być wybudowany nawet na bardzo wąskiej działce. Pozwala na to niewielka szerokość...

Dom pasywny izolowany wełną mineralną. Jak się go...

Wiele osób chciałoby mieć dom pasywny, lecz obawia się go zbudować. Przerażają też ewentualne koszty,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.