| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Kiedy izolacja termiczna domu może być groźna dla zdrowia?

Kiedy izolacja termiczna domu może być groźna dla zdrowia?

Wilgoć, pleśń, wykwity - te mogą pojawić się w domu, w którym - z pozoru - izolacja cieplna jest wykonana bez zarzutu. Jednak brak dbałości o detale w ocieplaniu domu może być przyczyną wielu kłopotów - od pojawienia się wilgoci, aż do utraty nawet do 30% energii cieplnej. Oto jak uniknąć błędów w ociepleniu domu.

Diabeł tkwi w szczegółach – powiedzenie to sprawdza się podczas budowy i późniejszej eksploatacji domu. Nawet najlepsze ocieplenie o odpowiednio dobranej grubości nie zapewni dobrej izolacyjności domu, jeśli na etapie prac budowlanych nie zadbamy o szczegóły. Idealna byłaby sytuacja, gdyby izolacja termiczna była ciągła na całym budynku. Są jednak miejsca, w których trzeba ją przerwać, na przykład wokół otworów okiennych i drzwiowych. Od ich wykonania zależy, czy będzie przez nie uciekać ciepło. Takie miejsca mają bowiem wyższy (czyli gorszy) współczynnik przenikania ciepła niż reszta ściany. Nazywa się je mostkami termicznymi. Dzielą się na takie, których można uniknąć, i te, z którymi trzeba się pogodzić.

Zła izolacja termiczna to nie tylko mostki termiczne

Skutkiem niedoskonałości w ociepleniu domu (mostków termicznych), często odkrywanym dopiero pod koniec sezonu grzewczego, są wyższe koszty ogrzewania. Zwiększony odpływ ciepła przez mostki termiczne powoduje wzrost zapotrzebowania na energię grzewczą. Aby utrzymać w pomieszczeniu pożądaną temperaturę, zużywa się jej więcej.

Szacuje się, że mostki termiczne w budynkach mogą być przyczyną utraty nawet 1/3 energii cieplnej. Są również przyczyną psujących wygląd wykwitów – spadek temperatury na wewnętrznej powierzchni przegrody może powodować przekroczenie punktu rosy, a co za tym idzie – kondensację pary wodnej (na przykład na oknie i wokół niego). W miejscach zawilgoconych łatwo zbiera się kurz, a po krótkim czasie pojawiają się tam czarne, brudne miejsca.
Ponieważ zaś kurz jest świetną pożywką dla roztoczy i grzybów pleśniowych, zaczernienia szybko pokrywają się trudną do usunięcia pleśnią.

Przyjrzyjmy się, jak powinny być rozwiązane szczegóły na przykładzie domu z najpopularniejszą ścianą dwuwarstwową.

Połączenie ściany fundamentowej ze ścianą domu

Zwykle pamiętamy o ociepleniu podłogi na gruncie w przypadku budynku niepodpiwniczonego lub stropu nad piwnicą. Niestety, nadal zapominamy o ścianach fundamentowych. Tymczasem są one źródłem ucieczki sporej ilości ciepła z pomieszczeń parteru.

Zimna ścianka kolankowa

Wydawałoby się, że to miejsce nie przysparza kłopotów. Tymczasem zła kolejność robót może doprowadzić do powstania dużego mostka termicznego, bo zostanie przerwana ciągłość izolacji termicznej.

Chcesz wykonać docieplenie domu? Audyt energetyczny wskaże, jak to zrobić

Docieplenie domu spowoduje obniżenie zapotrzebowania na energię zużywaną do jego ogrzewania, a...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Papy asfaltowe i folie hydroizolacyjne. Jak...

Na rynku jest bardzo wiele pap asfaltowych i folii hydroizolacyjnych do izolowania...

Grafitowa izolacja fundamentów, cokołów i dachów...

Yetico wprowadziło na rynek nowe płyty styropianowe dedykowane izolacji termicznej fundamentów i...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Zapytaj eksperta o termomodernizację domu....

Planujesz ocieplenie domu? Poszukujesz informacji o materiałach potrzebnych do termomodernizacji? Nie wiesz,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.