| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Podłoga na gruncie i podłoga na stropie: grubość, przykłady rozwiązań konstrukcyjnych

Podłoga na gruncie i podłoga na stropie: grubość, przykłady rozwiązań konstrukcyjnych

Grubość podłogi jest istotna nie tylko z powodu jej funkcji, takich jak ochrona cieplna czy akustyczna. Niewłaściwie ustalony poziom podłogi to np. za niskie pomieszczenia w domu czy konieczność wykonania progów pomiędzy pomieszczeniami. Uczymy jaka jest budowa podłogi.

Poziom podłogi

Błędna ocena poziomu podłogi może być bardzo przykra w skutkach. Konsekwencje pomyłki – według najczarniejszego scenariusza – to za niskie pomieszczenia (poniżej 250 cm), powierzchnia tarasu na wyższym poziomie niż podłoga w domu czy konieczność wykonania progów pomiędzy pomieszczeniami. To tylko początek długiej listy niedoróbek przekładających się na obniżenie komfortu życia mieszkańców.

Znajomość poziomu, na jakim będzie podłoga, jest konieczna między innymi do określania wysokości drzwi, okien, miejsc, w których mają być gniazda elektryczne, podłączenia wody do baterii, podejścia kanalizacyjne czy punkty zawieszenia grzejników.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, jaka będzie podłoga w domu, warto przeanalizować różne możliwości. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w zależności od dokonanego wyboru podłoga może mieć grubość zaledwie kilku albo blisko 40 cm. Tak duże różnice wynikają z budowy, tego, czy są w niej prowadzone instalacje, oraz grubości poszczególnych warstw podłogi.

WARTO WIEDZIEĆ

Po określeniu grubości podłogi wystarczy dodawać ją do każdego wymiaru wysokości, który chcemy wyznaczyć – przykładowo jeśli grubość warstw podłogowych będzie miała 30 cm, a doprowadzenie wody do baterii ściennej w natrysku ma się znajdować na wysokości 80 cm nad podłogą, to hydraulik powinien je wykonać w stanie surowym na wysokości 110 cm.

Jaka może być podłoga na gruncie (5 rozwiązań)

Jaka może być podłoga na stropie (5 rozwiązań)

Jaką grubość może mieć posadzka

Materiał na posadzkę Grubość posadzki [cm]

Drewno

mozaika

1,1*

lamelki

1,3*

klepka parkietowa

1,5 - 1,8*

parkiet przemysłowy

1,3 - 2,5*

deski parkietowe i dyle podłogowe

2,5 - 2,9*

bruk

2,6 - 8,5*

Kameń

1,5 - 7,0*

Panele laminowane i drewniane

1,4 - 2,5**

Płytki ceramiczne

terakota

1,1 - 2,0*

gres

1,0 - 4,0*

klinkier

1,3 - 2,6*

cotto

1,8 - 3,5*

Wykładzina

wykładzina elastyczna

0,15 - 1,0

wykładzina dywanowa

0,3 - 1,2

* z uwzględnieniem warstw kleju
** bez podposadzkowej warstwy wyciszającej, która z reguły ma 3-5 mm

Warstwy podłogi

Odmienną budowę podłóg na gruncie i podłóg układanych na stropie najlepiej pokazują zamieszczone rysunki. W przypadku podłogi na gruncie istotny wpływ na ostateczny poziom podłogi ma izolacja termiczna, w przypadku podłogi na stropie – izolacja akustyczna.

Izolacja cieplna podłogi na gruncie z reguły ma od 8 cm (w domach standardowych) do 20 cm (w energooszczędnych), natomiast izolacja akustyczna układana na stropach od 3 do 5 cm.

Oprócz izolacji na grubość podłogi­ w znaczący sposób może wpływać rodzaj podkładu podłogowego i rodzaj posadzki. Podkład najczęściej ma od 3,5 do 8 cm grubości. Posadzki są pod tym względem jeszcze bardziej zróżnicowane, przykładowo cienka wykładzina elastyczna niemal w niezauważalny sposób wpłynie na grubość podłogi – zwiększy ją zaledwie o 0,15 cm, a dywanowa o 0,3 cm, natomiast posadzka z drewnianego bruku o 2,6 albo nawet o 8,5 cm.

Łączenie podłóg między pomieszczeniami

Chcąc uniknąć w domu nieprzewidzianych progów i schodków, należy dostosować grubość wylewek do rodzajów i grubości posadzek, tak by podłogi w różnych pomieszczeniach kończyły się na takim samym poziomie.

Wystarczy umiejętnie zmniejszać lub zwiększać grubość wylewek pod różne materiały wykończeniowe – terakotę, klepkę, panele czy wykładzinę dywanową.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
14 najważniejszych pytań o fundamenty domu

Fundamenty to pierwszy poligon inwestorski. Aby budowa potoczyła się dalej gładko, dobrze jest wcześniej...

Izolacja piwnic. Jak zrobić drenaż opaskowy i...

Przed laty, podstawowym rozwiązaniem stosowanym do izolacji piwnic był drenaż. Dlaczego w większości miejsc,...

Betonowanie płyty fundamentowej - nasz film z...

Popularność płyty fundamentowej rośnie. Płyta lepiej izoluje część mieszkalną od chłodu i wilgoci. Tylko jak...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Dom podpiwniczony. Jak wykonać ocieplenie piwnicy...

Jeżeli decydujesz się na dom z piwnicą, musisz go wybudować zgodnie z obecnymi standardami. Ważne jest...