| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Wapno gaszone. Czy jest jeszcze stosowane do zapraw tynkarskich i murarskich?

Wapno gaszone. Czy jest jeszcze stosowane do zapraw tynkarskich i murarskich?

Wapno gaszone, czyli mówiąc fachowo wapno hydratyzowane było kiedyś nieodzowne przy budowie domu. Używano go do wyrabiania zapraw tynkarskich i zapraw murarskich.  Zobacz jak zrobić wapno hydratyzowane samemu i do czego się przyda. Zapraszamy na lekcję gaszenia wapna.

Wapno do zapraw murarskich

Moczenie wapna hydratyzowanego przed dodaniem go do zaprawy murarskiej nie jest konieczne, ponieważ nie nakazuje tego Polska Norma Budowlana PN-90/B-14501 "Zaprawy budowlane zwykłe". Jednak jeśli jest to możliwe, warto to robić, bo zaprawa murarska sporządzona ze wstępnie zamoczonego wapna hydratyzowanego będzie miała lepszą urabialność.

Wapno do zapraw tynkarskich

Jeżeli wapno będzie użyte do wykonania na budowie zaprawy tynkarskiej wapiennej lub cementowo-wapiennej, zdecydowanie należy je moczyć. Wspomniana Norma zaleca moczenie wapna przez co najmniej 24 godziny. Jest to dobry sposób na ostateczne zgaszenie cząstek wapna – ale aby był na pewno skuteczny, moczenie wapna warto przedłużyć do 36 godzin. Ustrzeże to tynki przed pęcznieniem i odspajaniem się od podłoża. Zaprawa tynkarska wykonana ze wstępnie zamoczonego wapna hydratyzowanego ma lepszą urabialność (jest bardziej plastyczna), co ułatwia prowadzenie robót tynkarskich i powinno się przyczynić do otrzymania bardziej trwałego tynku.

Gaszenie wapna

Co prawda część wapna hydratyzowanego produkowanego dzisiaj – według jednej z technologii – nie powinna w ogóle zawierać niedogaszonych cząstek wapna, lecz namoczenie również tego wapna przyczyni się do polepszenia urabialności świeżej zaprawy. Moczenie wapna oraz roboty tynkarskie należy wykonywać w temperaturze wyższej niż 5°C.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Do szczelnego i czystego pojemnika – na przykład prostopadłościennego pojemnika stalowego, starej wanny lub mocnego worka foliowego – nalać wody: 60-70 l na 100 kg wapna.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Powoli wsypać wapno hydratyzowane.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Zawartość pojemnika mieszać czystym narzędziem – na przykład gracą, motyką lub łopatą – do otrzymania jednolitej mieszanki o konsystencji jogurtu.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Pojemnik szczelnie przykryć grubą folią i pozostawić na blisko 36 godzin.

Przeczytaj dodatkowo:
Prace malarskie. Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów to tylko pozornie proste czynności. Zanim rozpoczniesz prace malarskie...

Usuwanie starej farby ze ścian i drewna. Jakie...

Do usuwania starej farby ze ścian, z mebli, z okien można użyć papieru ściernego lub opalarki. Czasem jednak...

Ekspert odpowiada: Jak przygotować mieszankę...

Ile należy dać wapna hydratyzowanego i cementu na całą zawartość betoniarki? Czy jest jakiś przepis na...

Czym malować ściany i sufity. Farby do wnętrz

Farby emulsyjne, farby akrylowe, farby lateksowe, akrylowo-lateksowa, emulsyjno-akrylowa. Co to wszystko...

Jaką gładź szpachlową wybrać? Rodzaje gładzi...

Zastanawiasz się, jaką gładź szpachlową wybrać do wykończenia ścian? Do wyboru masz tradycyjną gładź gipsową,...

Prace malarskie. Przygotowanie ścian do malowania

Czeka cię wykończenie nowego domu? Pamiętaj, że przygotowanie ścian do malowania jest równie ważne,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.