| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Wapno gaszone. Czy jest jeszcze stosowane do zapraw tynkarskich i murarskich?

Wapno gaszone. Czy jest jeszcze stosowane do zapraw tynkarskich i murarskich?

Wapno gaszone, czyli mówiąc fachowo wapno hydratyzowane było kiedyś nieodzowne przy budowie domu. Używano go do wyrabiania zapraw tynkarskich i zapraw murarskich.  Zobacz jak zrobić wapno hydratyzowane samemu i do czego się przyda. Zapraszamy na lekcję gaszenia wapna.

Wapno do zapraw murarskich

Moczenie wapna hydratyzowanego przed dodaniem go do zaprawy murarskiej nie jest konieczne, ponieważ nie nakazuje tego Polska Norma Budowlana PN-90/B-14501 "Zaprawy budowlane zwykłe". Jednak jeśli jest to możliwe, warto to robić, bo zaprawa murarska sporządzona ze wstępnie zamoczonego wapna hydratyzowanego będzie miała lepszą urabialność.

Wapno do zapraw tynkarskich

Jeżeli wapno będzie użyte do wykonania na budowie zaprawy tynkarskiej wapiennej lub cementowo-wapiennej, zdecydowanie należy je moczyć. Wspomniana Norma zaleca moczenie wapna przez co najmniej 24 godziny. Jest to dobry sposób na ostateczne zgaszenie cząstek wapna – ale aby był na pewno skuteczny, moczenie wapna warto przedłużyć do 36 godzin. Ustrzeże to tynki przed pęcznieniem i odspajaniem się od podłoża. Zaprawa tynkarska wykonana ze wstępnie zamoczonego wapna hydratyzowanego ma lepszą urabialność (jest bardziej plastyczna), co ułatwia prowadzenie robót tynkarskich i powinno się przyczynić do otrzymania bardziej trwałego tynku.

Gaszenie wapna

Co prawda część wapna hydratyzowanego produkowanego dzisiaj – według jednej z technologii – nie powinna w ogóle zawierać niedogaszonych cząstek wapna, lecz namoczenie również tego wapna przyczyni się do polepszenia urabialności świeżej zaprawy. Moczenie wapna oraz roboty tynkarskie należy wykonywać w temperaturze wyższej niż 5°C.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Do szczelnego i czystego pojemnika – na przykład prostopadłościennego pojemnika stalowego, starej wanny lub mocnego worka foliowego – nalać wody: 60-70 l na 100 kg wapna.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Powoli wsypać wapno hydratyzowane.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Zawartość pojemnika mieszać czystym narzędziem – na przykład gracą, motyką lub łopatą – do otrzymania jednolitej mieszanki o konsystencji jogurtu.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Pojemnik szczelnie przykryć grubą folią i pozostawić na blisko 36 godzin.

Przeczytaj dodatkowo:
Zaprawy murarskie i tynkarskie - co warto o nich...

Jakość i rodzaj zastosowanej zaprawy murarskiej lub tynkarskiej wpływa w istotny sposób na trwałość...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczać tarcicę...

Czas użytkowania więźby dachowej, drewnianego szkieletu lub legarów podpodłogowych można wydłużyć...

Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...