| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Kiedy kłaść gładź gipsową, kiedy cementowo-wapienną, a kiedy jeszcze inną?

Kiedy kłaść gładź gipsową, kiedy cementowo-wapienną, a kiedy jeszcze inną?

Gładź gipsowa lub cementowo-wapienna posłuży do wykończenia otynkowanych ścian. Sprawi, że chropowata powierzchnia ściany stanie się w dotyku niemal jedwabista. Najpopularniejsze są gładzie gipsowe, ale gips to nie jedyny surowiec do ich produkcji. Poznajmy też gładzie cementowe, polimerowe i wapienne.

Co to jest gładź?

Gładź to mieszanka pomagająca nadać wykończonym lub w miarę równym murom jeszcze gładszą powierzchnię. Gładzie mają małą granulację, więc można z nich uzyskać bardzo cienkie powłoki – przeważnie 1-3 mm (minimalnie – 1 mm, maksymalnie – 6 mm).  Gładź nie jest konieczna, ale bardzo wiele osób decyduje się wykończyć nią ściany otynkowane zaprawą cementowo-wapienną, cementową lub inną. Chętnie odświeża się też nią stare, porysowane i poplamione ściany. Stosuje się ją także na okładziny z płyt g-k, jeśli spoiny między nimi nie zostały idealnie zaszpachlowane.

Rodzaje gładzi - nie tylko gips

  • Gładzie gipsowe i gipsowo-wapienne – w miarę proste do nakładania, a po wyschnięciu łatwo się je szlifuje. Mają małą granulację, więc można z nich uzyskać bardzo cienkie powłoki – przeważnie 1-3 mm (minimalnie – 1 mm, maksymalnie – 5 mm). Mogą być nakładane w kilku warstwach. Dwa kilogramy gładzi gipsowej wystarczą na wykończenie 1 m2 ściany, warstwą grubości 2 mm. Niektóre gipsowe gładzie po ułożeniu są wyjątkowo białe, więc do malowania ścian można zużyć mniej jasnej farby.
  • Gładzie cementowe i cementowo-wapienne – nadają ścianom gładką, choć nie tak nieskazitelną powierzchnię jak gipsowe. Ich spoiwem jest zwykle szary cement, ale są też mieszanki na bazie cementu białego. Gładzie te w przeciwieństwie do gipsowych mogą być stosowane także na zewnątrz i w pomieszczeniach o wilgotności przekraczającej 70%. Ich grubość po nałożeniu wynosi około 1-2 mm. Oprócz gładzi sprzedawane są również cienkowarstwowe tynki cementowe i cementowo-wapienne, w składzie których jest bardzo drobne kruszywo, choć nie o tak małej frakcji jak w gładziach. Stosuje się je do wykańczania ścian równo wymurowanych. Kupić można także gładzie renowacyjne, doskonałe na stare tynki. Mają w swym składzie włókna zapobiegające powstawaniu rys i pęknięć. Gładzie mają zużycie 0,5-1,5 kg/m2/mm, a tynki cienkowarstwowe 0,7-2 kg/m2/mm.
  • Gładzie wapienne – stosuje się do wygładzania powierzchni wewnętrznych tynków wapiennych. Pozwalają uzyskać warstwę nieprzekraczającą 5 mm grubości. Ich zużycie wynosi około 1,5 kg/m2/mm.
  • Gładzie polimerowe – sprzedawane jako suche mieszanki lub gotowe do użycia pasty. Stosuje się je do wykańczania suchych pomieszczeń. Są łatwiejsze w nakładaniu i obróbce niż gipsowe. Pozwalają uzyskać bardzo gładką powierzchnię. Ich grubość po nałożeniu wynosi około 1-2 mm, a zużycie 0,4-1,4 kg/m2/mm.
WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy gładź jest niepotrzebna?

Prace wykończeniowe moga obejść się bez układania gładzi. To zależy od naszych upodobań. Jeśli bowiem chropowata powierzchnia tynku cementowego lub cementowo-wapiennego, pomalowana farbą, jest dla nas wystarczająco atrakcyjna, gładź okaże się dodatkowym, niepotrzebnym wydatkiem. Podobnie ma się sprawa, gdy zamierzamy ściany wytapetować. Tym bardziej też nie musimy robić gładzi w miejscach przeznaczonych do wykończenia płytkami ceramicznymi, boazerią lub inną okładziną. Są też pewne rodzaje tynków, które po starannym nałożeniu będą na tyle gładkie, że dodatkowe ich wyrównywanie okaże się zbędne – zwłaszcza tynki gipsowe, gipsowo-wapienne oraz polimerowe. Gładzią nie wykańcza się także tynków glinianych, cenionych właśnie za swój surowy, rustykalny wygląd.

Gładź w roli tynku

Gładzie można układać na równych i niezniszczonych ścianach prefabrykowanych z betonu,keramzytobetonu, ceramicznych i silikatowych, murowanych na pełną spoinę. Nie powinnosię ich układać bezpośrednio na ścianach z betonu komórkowego, gdyż po jakimś czasie na ich powierzchni mogą się pojawić spękania. Do tego materiału lepiej zastosowaćna przykład elastyczną gładź polimerową.

Ostrożnie z gipsem

Wyroby gipsowe nie powinny być stosowanew pomieszczeniach o wilgotności powietrza przekraczającej 70%. Nadają się do łazienek i kuchni wyłącznie pod warunkiem ich bardzo dobrej wentylacji. Gips powoduje korozję stali, więc gwoździe, dyble, kątowniki mające styczność z gipsem powinny być ocynkowane lub w inny sposób zabezpieczone przed rdzą.

Przeczytaj dodatkowo:
Prace malarskie. Malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian i sufitów to tylko pozornie proste czynności. Zanim rozpoczniesz prace malarskie...

Prace malarskie. Przygotowanie ścian do malowania

Czeka cię wykończenie nowego domu? Pamiętaj, że przygotowanie ścian do malowania jest równie ważne,...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Kleje do zadań specjalnych... i nie tylko

Robisz remont i szukasz kleju do tapet, płytek ceramicznych czy materiałów izolacyjnych? A może chcesz...

Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...