| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Farby do metalu - dekoracyjne, gruntujące czy antykorozyjne?

Farby do metalu - dekoracyjne, gruntujące czy antykorozyjne?

Do malowania metalu służą różne farby. Są farby podkładowe, gruntujące, antykorozyjne lub zwykłe farby dekoracyjne. Czym się od siebie różnią i którą wybrać do malowania balustrady, ogrodzenia, metalowego parapetu?

Jak dobrać farbę do metalu?

Półki sklepowe uginają się od rozmaitych farb do metalu, którymi można pomalować metalowe ogrodzenie, balustradę na balkonie, ogrodową latarenkę, rynny lub dach. Są farby alkidowe (ftalowe), chlorokauczukowe, epoksydowe, poliuretanowe – znakomicie nadające się do malowania stali, żelaza i żeliwa, oraz farby winylowe (poliwinylowe), akrylowe, akrylowo-lateksowe, poliwinylowe – idealne do aluminium i metali ocynkowanych. Różnią się one między sobą czasem schnięcia, paletą kolorów, rodzajem stosowanego rozpuszczalnika i wydajnością. Niektóre farby można stosować wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, gdyż są mało odporne na warunki atmosferyczne, niektóre zaś tylko na zewnątrz, ponieważ mogą wydzielać substancje szkodliwe dla zdrowia. Są również farby przeznaczone na przykład do malowania grzejników aluminowych, miedzianych, żeliwnych i stalowych.

Rodzaje farb do metalu

Do niedawna metal narażony na korozję malowano aż trzema rodzajami farb – gruntującą, podkładową i nawierzchniową. Dziś coraz częściej stosuje się tylko farby podkładowe, pełniące również funkcje farby gruntującej, i nawierzchniowe. Zawrotną karierę robią też uniwersalne farby nawierzchniowe, które można stosować bezpośrednio na metal. Oto czym różnią się od siebie różne rodzaje farb do metalu:

  • Farby gruntujące
    Mają działanie antykorozyjne. Uodporniają metal na rdzę, a niekiedy też potrafią zneutralizować istniejące już niewielkie jej skupiska.
  • Farby podkładowe
    Pokrywa się nimi metal przed ostatecznym malowaniem. Zapewniają dobrą przyczepność farbom nawierzchniowym i tworzą dodatkową barierę ochronną, nieprzepuszczającą pary wodnej. Coraz częściej farby podkładowe pełnią też funkcję farb gruntujących.
  • Farby dekoracyjne
  • Tworzą powłokę chroniącą przed działaniem czynników atmosferycznych i szkodliwych substancji. Nadają też metalowi właściwą barwę.

  • Farby antykorozyjne
  • Łączą w sobie cechy farb gruntujących, podkładowych i nawierzchniowych. Zazwyczaj neutralizują rdzę tylko pod warunkiem, że tworzy ona cienką warstwę na powierzchni metalu. Farbę stosuje się wtedy bezpośrednio na skorodowaną powierzchnię, z pominięciem warstwy gruntującej i podkładowej. Zwykle zabezpiecza ona też przed ewentualnm rdzewieniem.
Autor: Mariusz Bykowski

Farby emulsyjne do dekoracyjnego malowania ścian wewnętrznych

Farby emulsyjne zwane również dyspersyjnymi to najpopularniejsze farby do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Testujemy impregnaty i farby do drewna. Poznaj...

Zamiast wierzyć w reklamowe slogany, postanowiliśmy sami przetestować farby i impregnaty do drewna. Poznaj...

Dekoracyjne impregnaty do drewna. Zdobią i chronią

Drewno wykorzystane do wykończenia domu powinno być zabezpieczone przed korozją biologiczną. Służą do tego...

Czym malować ściany i sufity. Farby do wnętrz

Farby emulsyjne, farby akrylowe, farby lateksowe, akrylowo-lateksowa, emulsyjno-akrylowa. Co to wszystko...

Impregnaty do drewna

Drewno we wnętrzu również wymaga impregnacji. Zaimpregnowane nie traci swoich właściwości podczas...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...