| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Odnawianie elewacji na wiosnę. Remont elewacji drewnianej, ceglanej lub tynkowanej

Odnawianie elewacji na wiosnę. Remont elewacji drewnianej, ceglanej lub tynkowanej

Wiosna to dobry czas na odnowienie elewacji domu, które mogły po zimie stracić nieco na wyglądzie. Podpowiadamy, jak skutecznie remontować elewacje drewniane oraz elewacje ceglane i tynkowane.

Autor: Andrzej Szandomirski Elewacja drewniana

Jak odnowić elewację drewnianą?

Może to sprawić trochę problemów, bez względu na to, czy chodzi o drewno konstrukcyjne, na przykład bale, czy drewnianą oblicówkę z desek. Drewno trzeba odnawiać regularnie co 3-5 lat, zależnie od tego, w jakiej okolicy stoi dom. Spaliny, zanieczyszczenie powietrza, kwaśne deszcze, silne nasłonecznienie mogą przyspieszać niszczenie elewacji. Drewno odnawia się przez szlifowanie warstwy wierzchniej. Po oczyszczeniu powierzchni z pyłu sprawdza się, czy nie ma szpar wymagających zaszpachlowania. Szpachlujpyłem pozostałym po szlifowaniu zmieszanym z odrobiną lakieru. Powstałą papkę wciskaj w szpary i wygładzaj szpachelką, a po całkowitym zaschnięciu szlifuj papierem ściernym. Tak przygotowane drewno wymaga zabezpieczenia. Czeka cię zatem malowanie drewna – lakierem, lakierobejcą, farbą bądź innym preparatem mającym je chronić przed szkodliwymi czynnikami pogodowymi, zwłaszcza wodą i promieniami UV. Drewnu w znacznie większym stopniu grożą takie niebezpieczeństwa jak porastanie grzybem domowym lub infekcja spowodowana larwami owadów. Remont w tym przypadku może wymagać wymiany części okładziny elewacyjnej lub wycinania i uzupełniania zniszczonych fragmentów konstrukcji z bali.

Jak odnowić elewację ceglaną?

Które materiały elewacyjne uchodzą za najtrwalsze i najprostszedo naprawy? To cegły – klinkierowe lub silikatowe. Remonty ścian elewacyjnych z nich zbudowanych przeważnie sprowadzają się do czyszczenia i usuwania wysoleń. Mycie odbywa się ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Najlepiej użyć do tego myjki ciśnieniowej, która spłukuje brud pod ciśnieniem. Do najtrwalszych zabrudzeń, na przykład wykwitów solnych lub glonów, przeznaczone są specjalne preparaty czyszczące. Wówczas trzeba będzie myjkę ciśnieniową zamienić na szczotkę i popracować ręcznie. Często ostatnim etapem czyszczenia elewacji jest malowanie muru impregnatem chroniącym w przyszłości przed wnikaniem wszelkich zabrudzeń i porastaniem glonami.

Jak odnowić elewację tynkowaną?

To, czy będzie to wielkie odnawianie, czy jedynie niewielka naprawa, zależy w dużej mierze, z jakiego materiału powstała elewacja domu. Jedne produkty są bowiem trwalsze i łatwiejsze do konserwacji, inne zaś po zniszczeniu nadają się wyłącznie do całkowitej lub częściowej wymiany. Tynkowana elewacja będzie trwała, pod warunkiem że do jej wykonania zostaną użyte zaprawy dobrej jakości ułożone w sposób zgodnyz zaleceniami. Naprawy podyktowane są tu stopniem uszkodzenia. Drobne rysy i pęknięcia wymagają szpachlowania; odpryski– uzupełnienia tynku; rysy, pęknięcia i odpryski na większych połaciach ściany – skucia tynku i uzupełniania lub tynkowania na nowo. Najmniej podatne na uszkodzenia są elastyczne tynki cienkowarstwowe – silikonowe, akrylowe, mozaikowe lub silikonowo-akrylowe. Często tynkowaną elewację wystarczy tylko oczyścić i odmalować, aby nadać jej świeży i ładny wygląd.

Tynk do naprawy

Drobne rysy i pęknięcia tynku zazwyczaj nie są groźne dla jego trwałości. Rysy powstają zazwyczaj w rezultacie skurczu spowodowanego zbyt szybkim wysychaniem tynku. Czasem też jest za nie odpowiedzialna złej jakości lub źle przygotowana zaprawa tynkarska. Drobne rysy można ukryć pod warstwą farby lateksowej. Są nawet specjalne farby do tego przeznaczone. Gdy rysy i pęknięcia mają szerokość większą niż 0,3-0,4 mm, przed malowaniem trzeba je wypełnić uszczelniaczem akrylowym. Tu pojawia się jednak problem. Gdy tynk jest chropowaty, ślady po akrylu pozostaną widoczne na pomalowanej powierzchni. Będą po prostu gładsze. Kiedy zatem tynk jest chropowaty, rysy wypełniajmyzaprawą renowacyjną. Jeżeli rysy pokrywają znaczną powierzchnię ściany, wówczas najlepiej będzie skuć tynk i otynkować ją na nowo. W miejscach, gdzie tynk odspoił się od podłoża, trzeba go skuć, a brzegi powstałej dziury przeszlifować i oczyścić. Następnie po zagruntowaniu robi się plombę z identycznego tynku. Głębsze pęknięcia i odspajanie tynku to usterki poważniejsze, gdyż mogą sygnalizować jakieś wady konstrukcji budynku (na przykład nierównomierne osiadanie). Jeśli po skuciu tynku zauważysz, że pęknięcie biegnie też w murze – nie obejdzie się bez pomocy konstruktora.

Przeczytaj dodatkowo:
Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Które farby fasadowe są najlepsze? Wybieramy...

Jakie są najlepsze farby elewacyjne? Wybór nie jest łatwy. Dostępne na rynku farby fasadowe...

Tynk silikonowy – zalety, wady, ceny. Jakie...

Tynk silikonowy jest uważany za produkt najwyższej klasy, uniwersalny i przeznaczony dla najbardziej...

Płytki klinkierowe w systemach ociepleń. Jak...

Klinkierowe płytki są tańsze od cegieł klinkierowych, a wykończone nimi elewacje do złudzenia przypominają...

Układanie klinkieru na elewacji. Jak zrobić to...

Płytki klinkierowe mogą zapewnić elegancki i prestiżowy wygląd elewacji na długie lata. Jednak żeby tak się...