| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Więcej miejsca dla auta. Rozbudowa małego garażu

Więcej miejsca dla auta. Rozbudowa małego garażu

Mały garaż z czasów PRL-u, w którym mieścił się tylko maluch, po rozbudowie zwiększył wymiary. Przebudowa garażu wiązała się też z wymianą starej bramy na nową bramę uchylną.

Po 40 latach niedostatki rozbudowy wykonanej na przełomie lat 70. i 80. zmusiły właścicieli do planowania nowej. W domu brakowało pomieszczeń technicznych, a dobudowany przed laty garaż był za mały – miał blisko 4,5 m długości i mieścił się w nim jedynie maluch. Poza tym upływ czasu w nieubłagany sposób odsłonił niedociągnięcia tamtej rozbudowy – bryła miała nieatrakcyjny kształt, a zestawienie materiałów (zdobywanych w czasach PRL-u) było przypadkowe. W czasie przebudowy gospodarze chcieli powiększyć garaż, dobudować wiatę i pomieszczenie techniczne, w którym byłyby przechowywane wszystkie rzeczy niezbędne do uprawy ogrodu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Nowe pomieszczenie w powiększonym garażu

W powiększonym garażu wydzielono pomieszczenie na narzędzia i materiały ogrodowe, a obok pod wydłużonym stropodachem powstała wiata. O wygodzie nowych rozwiązań okołogarażowych przesądziło wydłużenie aż do 8,5 m dawnej bryły garażu i podzielenie nowej przestrzeni tak, by część, w której stoi samochód, miała 5,5 m długości (17,9 m2). W pozostałej nowo dobudowanej części, która ma 4,6 m2, powstało pomieszczenie na rzeczy związane z ogrodem.

Autor: PROJARCH

Wiata optycznie wydłuża bryłę domu. Wyraźnie oddziela ogród od części działki przylegającej do ulicy (od granicy działki dzielą ją 3 m), a jednocześnie umożliwia wygodny wjazd małą koparką typu bobcat do części ogrodowej

Wiata garażowa

Dość duża odległość ściany garażu od granicy działki (blisko 7 m) pozwoliła na umieszczenie w niej okien. Wprawdzie w nowym garażu znajduje się tylko jedno miejsce do parkowania samochodu, ale wiata jest na tyle duża (8,5 x 3 m), że można pod nią ustawić samochód i jeszcze składować drewno kominkowe. Innym jej atutem jest to, że gwarantuje wygodny dostęp do ogrodowej części działki – bez problemu przez wiatę może do niej przejechać choćby mała koparka ogrodowa.

Nowy strop i nowy taras

Podczas rozbudowy konieczne było wykonanie nowego wieńca i stropu w postaci płyty żelbetowej. Stropodach nad nowym garażem i wiatą (wsparty na stalowych słupach) ma jeszcze jedno praktyczne zastosowanie – stał się tarasem przy sypialni gospodarzy. Wystarczyło ułożyć na warstwie żwiru drewniany trap, by powstał duży taras o wymiarach 6,1 x 3 m, z którego domownicy mają piękny widok.

Estetyczny efekt

Wyraźny geometryczny kształt rozbudowanej części garażowej nadał jej nowoczesny charakter. Podobną rolę odegrało zestawienie materiałów. Wprawdzie panel bramy garażowej (aluminiowy) jest polakierowany na szaro, a garaż został wykończony dwoma odcieniami szarego tynku (takimi jak parter domu), ale sąsiedztwo drewnianej oblicówki na dobudowanej części drugiej kondygnacji i brązowych metalowych dwuteowników, na których wsparty jest dach wiaty, sprawia, że dom po przebudowie idzie z duchem czasu.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...

Nowoczesne siłowniki do bram garażowych. Jakie...

Dobry i nowoczesny siłownik do bramy garażowej powinien być szybki i bezawaryjny, a także energooszczędny i...

Wzmocnienia w bramach garażowych. Dlaczego są tak...

Nie każdy użytkownik bramy garażowej zdaje sobie sprawę z tego, czym jest tak zwany efekt bimetaliczny i...

Jak wybrać dobre drzwi wejściowe? 5 cech, które...

Drzwi wejściowe to wizytówka domu i element, którego nie da się nie zauważyć. Powinny być zatem...