| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Sposób na zamarzającą szynę bramy wjazdowej

Sposób na zamarzającą szynę bramy wjazdowej

Brama przesuwna jest bardzo wygodna, jednak wiele osób miewa zimą kłopoty z jej otwieraniem. Często muszą skuwać lód z szyny, aby otworzyć bramę. Jaka jest na to rada? W szynie (prowadnicy) bramy wjazdowej można ułożyć kabel elektryczny, który zapobiegnie jej zamarzaniu. Radzimy, jaki wybrać kabel oraz jak zrobić instalację przeciwoblodzeniową.

Jak układać kable w szynie (prowadnicy) bramy przesuwnej

Najskuteczniejszym rozwiązaniem problemów z otwieraniem zimą bramy wjazdowej przesuwającej się po szynie będzie zainstalowanie kabla grzejnego wewnątrz prowadnicy. Kabel zapobiegnie osadzaniu się lodu i zaleganiu śniegu na zewnętrznej powierzchni prowadnicy bramy wjazdowej.

Jeżeli konstrukcja prowadnicy nie pozwala na umieszczenie kabla w środku, można przymocować dwa kable grzejne na zewnętrznej powierzchni, po jednym z każdej strony. Wymaga to zwykle rozkucia i ponownego wykonania nawierzchni wjazdu przylegającej bezpośrednio do prowadnicy bramy.

Kabel grzejny najlepiej przymocować samoprzylepną taśmą aluminiową, która zapewnia rozłożenie ciepła na większą powierzchnię i dokładne przyleganie kabla do powierzchni prowadnicy. Rozwiązanie to powoduje spore straty ciepła do otoczenia, ale jest skuteczne.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Instalacja przeciwoblodzeniowa bramy przesuwnej - kabel grzejny ułożony w prowadnicy

Kable do instalacji przeciwoblodzeniowej

Jako elementy grzewcze można wykorzystać kable grzejne o stałej mocy (najczęściej jednostronnie zasilane) lub kable samoregulujące.

Stosując kabel o stałej mocy, należy dokładnie dobrać jego długość i moc, gdyż takiego kabla nie wolno skracać. Najlepiej kupić gotowy zestaw z przyłączonym odcinkiem kabla podłączeniowego oraz mufką końcową. Moc jednostkowa kabla to 18-20 W/m.

Kable grzejne o stałej mocy zawsze wydzielają jej stałą ilość, niezależnie od temperatury zewnętrznej. Dlatego w instalacji powinien być zamontowany termostat, który służy do utrzymania określonej temperatury. Czujnik temperatury najlepiej umieścić przy prowadnicy, ale należy unikać bezpośredniego kontaktu z kablem.

Kable samoregulujące można ciąć, dostosowując ich długość do długości prowadnicy bramy. Na jednym końcu kabla należy wykonać mufkę z kablem przyłączeniowym, a drugi  zakończyć mufką końcową.

Kable samoregulujące wydzielają moc zależnie od temperatury – im wyższa temperatura, tym niższa moc i odwrotnie. Z tego powodu ich moc jednostkowa jest podawana dla określonej temperatury. Moc jednostkowa kabli wynosi 15-25 W/m w temperaturze 0°C. Kable samoregulujące ze względu na sposób działania nie wymagają stosowania termostatu. Może on pełnić jedynie funkcję wyłącznika instalacji przeciwoblodzeniowej przy temperaturze powyżej 0°C lub załączenia w przypadku spadku temperatury poniżej tej wartości.

Moc zainstalowanych kabli grzejnych wynosi maksymalnie około 300-400 W, więc koszty eksploatacji instalacji są w rzeczywistości niewielkie.

WAŻNE

Instalacja przeciwoblodzeniowa powinna zostać wykonana przez elektryka z uprawnieniami.

Wybór odpowiedniej bramy wjazdowej: na co trzeba zwrócić uwagę?

Dobór rodzaju bramy wjazdowej nie zawsze podyktowany jest upodobaniami właściciela. Czasami...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Drzwi wejściowe do domu - pomysły i inspiracje

Drzwi zewnętrzne powinny być solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów i odporne na zmienne...

Konstrukcja do nietypowych garaży. Boczna brama...

Firma Hörmann uzupełniła swoją ofertę bram garażowych. Od kilku lat obok bram uchylnych, segmentowych i...

Nowe standardy izolacyjności cieplnej. Drzwi...

Ciągle rosnące koszty energii powodują, że dla budujących nowe czy modernizujących stare domy coraz większe...

Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...

Wzmocnienia w bramach garażowych. Dlaczego są tak...

Nie każdy użytkownik bramy garażowej zdaje sobie sprawę z tego, czym jest tak zwany efekt bimetaliczny i...

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram...

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.