| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Sposób na zamarzającą szynę bramy wjazdowej

Sposób na zamarzającą szynę bramy wjazdowej

Brama przesuwna jest bardzo wygodna, jednak wiele osób miewa zimą kłopoty z jej otwieraniem. Często muszą skuwać lód z szyny, aby otworzyć bramę. Jaka jest na to rada? W szynie (prowadnicy) bramy wjazdowej można ułożyć kabel elektryczny, który zapobiegnie jej zamarzaniu. Radzimy, jaki wybrać kabel oraz jak zrobić instalację przeciwoblodzeniową.

Jak układać kable w szynie (prowadnicy) bramy przesuwnej

Najskuteczniejszym rozwiązaniem problemów z otwieraniem zimą bramy wjazdowej przesuwającej się po szynie będzie zainstalowanie kabla grzejnego wewnątrz prowadnicy. Kabel zapobiegnie osadzaniu się lodu i zaleganiu śniegu na zewnętrznej powierzchni prowadnicy bramy wjazdowej.

Jeżeli konstrukcja prowadnicy nie pozwala na umieszczenie kabla w środku, można przymocować dwa kable grzejne na zewnętrznej powierzchni, po jednym z każdej strony. Wymaga to zwykle rozkucia i ponownego wykonania nawierzchni wjazdu przylegającej bezpośrednio do prowadnicy bramy.

Kabel grzejny najlepiej przymocować samoprzylepną taśmą aluminiową, która zapewnia rozłożenie ciepła na większą powierzchnię i dokładne przyleganie kabla do powierzchni prowadnicy. Rozwiązanie to powoduje spore straty ciepła do otoczenia, ale jest skuteczne.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Instalacja przeciwoblodzeniowa bramy przesuwnej - kabel grzejny ułożony w prowadnicy

Kable do instalacji przeciwoblodzeniowej

Jako elementy grzewcze można wykorzystać kable grzejne o stałej mocy (najczęściej jednostronnie zasilane) lub kable samoregulujące.

Stosując kabel o stałej mocy, należy dokładnie dobrać jego długość i moc, gdyż takiego kabla nie wolno skracać. Najlepiej kupić gotowy zestaw z przyłączonym odcinkiem kabla podłączeniowego oraz mufką końcową. Moc jednostkowa kabla to 18-20 W/m.

Kable grzejne o stałej mocy zawsze wydzielają jej stałą ilość, niezależnie od temperatury zewnętrznej. Dlatego w instalacji powinien być zamontowany termostat, który służy do utrzymania określonej temperatury. Czujnik temperatury najlepiej umieścić przy prowadnicy, ale należy unikać bezpośredniego kontaktu z kablem.

Kable samoregulujące można ciąć, dostosowując ich długość do długości prowadnicy bramy. Na jednym końcu kabla należy wykonać mufkę z kablem przyłączeniowym, a drugi  zakończyć mufką końcową.

Kable samoregulujące wydzielają moc zależnie od temperatury – im wyższa temperatura, tym niższa moc i odwrotnie. Z tego powodu ich moc jednostkowa jest podawana dla określonej temperatury. Moc jednostkowa kabli wynosi 15-25 W/m w temperaturze 0°C. Kable samoregulujące ze względu na sposób działania nie wymagają stosowania termostatu. Może on pełnić jedynie funkcję wyłącznika instalacji przeciwoblodzeniowej przy temperaturze powyżej 0°C lub załączenia w przypadku spadku temperatury poniżej tej wartości.

Moc zainstalowanych kabli grzejnych wynosi maksymalnie około 300-400 W, więc koszty eksploatacji instalacji są w rzeczywistości niewielkie.

WAŻNE

Instalacja przeciwoblodzeniowa powinna zostać wykonana przez elektryka z uprawnieniami.

Wybór odpowiedniej bramy wjazdowej: na co trzeba zwrócić uwagę?

Dobór rodzaju bramy wjazdowej nie zawsze podyktowany jest upodobaniami właściciela. Czasami...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kupno bramy garażowej. Na co zwrócić uwagę?

Wybór sposobu zamknięcia garażu nie jest łatwy. Dostępne są bramy uchylne, segmentowe i rolowane....

Drzwi wejściowe do domu - pomysły i inspiracje

Drzwi zewnętrzne powinny być solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów i odporne na zmienne...

Segmentowe bramy garażowe - GALERIA elewacji domów

Idealne bramy do pięknych domów. Zobacz nasze propozycje doboru segmentowej bramy garażowej do...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Energooszczędne drzwi na wymiar ThermoPlus

Niedrogie drzwi wejściowe o ponadstandardowym wyposażeniu i doskonałych właściwościach izolacyjnych....

Elektryczne otwieranie drzwi wewnętrznych – napęd...

Napęd do drzwi wewnętrznych to produkt ułatwiający normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w...