| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » Dom szkieletowy - czy warto wybrać projekt domu w technologii lekkiego szkieletu stalowego?

Dom szkieletowy - czy warto wybrać projekt domu w technologii lekkiego szkieletu stalowego?

Dom szkieletowy zbudujesz szybko, solidnie, a nawet samodzielnie. Producenci oferują wiele gotowych projektów w konstrukcji stalowej. Możesz również dostosować projekt domu w technologii tradycyjnej do technologii szkieletu stalowego.

Dlaczego domy w szkielecie stalowym są mało popularne?

Technologia lekkiego szkieletu stalowego, powszechna w budownictwie przemysłowym (hale) i użyteczności publicznej (biurowce, hotele, szkoły itp.), może być z powodzeniem stosowana do budowy domów jednorodzinnych oraz rozbudowy istniejących obiektów.

Największą popularność zdobyła w Stanach Zjednoczonych, ale jest wykorzystywana w wielu zakątkach świata, na przykład w Kanadzie czy Nowej Zelandii. W Europie systemy takie stosuje się na szeroką skalę przede wszystkim w Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Dlaczego w Polsce buduje się stosunkowo mało tego typu domów?

Prawdopodobnie przyczyną jest brak informacji – po pierwsze, że taka technologia w ogóle istnieje, po drugie, jeśli o niej słyszeliśmy, to mity przesłaniają obraz rzeczywistości. Nietrwała, na krótki czas, łatwo podlega działaniu czynników atmosferycznych – to tylko niektóre z nich. Obecnie stosowane technologie nie mają z tym nic wspólnego.

Projekt domu w konstrukcji stalowej

Producenci oferują wiele gotowych projektów domów w konstrukcji stalowej, z których każdy może być w pewnym zakresie dostosowany do potrzeb indywidualnego klienta.

Dom może też zaprojektować architekt współpracujący z producentem szkieletów, który zna jej technologię. Jeśli chcemy sami wybrać architekta, możemy zgłosić się do firmy i poprosić o udostępnienie informacji na temat technologii bądź konsultację z jej przedstawicielem. Na przykład projekt w technologii tradycyjnej można dostosować do technologii szkieletu stalowego.

Projekt konstrukcyjny adaptacji nie wymaga zmian w pozwoleniu na budowę i wystarczy wpis do dziennika budowy, ale koszt takiej przeróbki bywa zbliżony do ceny projektu gotowego wraz z kosztami adaptacji.

Czasami może to wymagać wprowadzenia dodatkowych elementów konstrukcyjnych, czego można uniknąć, projektując od początku w konkretnej technologii.

Zobacz, co warto wiedzieć o budowie domu w technologii szkieletu stalowego.

Zalety i wady lekkiego szkieletu stalowego

System lekkiego szkieletu stalowego spełnia 4 podstawowe funkcje współczesnego budownictwa: jest energooszczędny, ekologiczny, szybki w montażu oraz możliwy do przemysłowej prefabrykacji.

Stal jest materiałem w 100% nadającym się do odzysku. Dzięki znacznej redukcji wagi całej konstrukcji zużywa się mniej energiina wyprodukowanie materiałów oraz ich transport. Proces wytwarzania elementów jest kontrolowany pod kątem dbałości o środowisko. Ten typ konstrukcji wymusza zastosowanie najnowszych materiałów ociepleniowych i technik ogrzewania domu.

Budownictwo szkieletowe jest bardzo proste, ale wymaga dużej dokładności podczas montażu. Aby dom spełniał założone parametry, był trwały i solidny, musi być zbudowany zgodnie ze szczegółowym projektem wykonawczym. Im bardziej jest on przejrzysty, tym mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędów przez wykonawcę. Wskazane jest, aby konstrukcję montował jej producent lub firma przez niego autoryzowana. Jest to również związane z uzyskaniem gwarancji na gotowy szkielet (20, a nawet 50 lat).

Ponadto bardzo ważne w tej technologii są: zapewnienie dostatecznej izolacji w miejscach potencjalnych mostków termicznych, wykonanie paroizolacji oraz wykorzystanie w ścianach materiałów izolacyjnych o odpowiedniej gęstości. Ze względu na małą bezwładność cieplną zaleca się stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Szczególnie istotne jest zamontowanie elementów dylatacyjnych na stykach ścian z podłożem, stropem i dachem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Szkieletowy, prefabrykowany dom pasywny. Jak się...

Budownictwo pasywne wzbudza duże emocje. Wszystkich interesuje, jak mieszka się w domu...

300-letnie domy w stylu skandynawskim wykonane z...

Domy w stylu skandynawskim są duże, jasne przestrzenie. Dominuje w nich drewno i biel. Coraz częściej Polacy...

Szybka budowa domu. Domy szkieletowe, z bali i...

Szybka budowa domu to marzenie wielu inwestorów. Bez problemu możesz je zrealizować, wybierając...

Szybka budowa domu jednorodzinnego. Domy z płyt w...

Jak zbudować dom jednorodzinny w ekspresowym tempie? Przy użyciu paneli SIP, czyli płyt warstwowych. Ta...

Domy z prefabrykatów betonowych: jakie ceny, co...

Dom z prefabrykatów betonowych, a konkretniej keramzytobetonowych zbudujesz do stanu surowego nawet w kilka...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT