| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Wymiana dachu - ważne prace podczas remontu dachu

Wymiana dachu - ważne prace podczas remontu dachu

Wymiana dachu przypomina działania wojenne. Remont dachu wymaga taktycznego przygotowania i strategicznych działań. Możliwe też, że gdy go rozpoczniemy, nasz dom zmieni się w pole walki. Jak się do tego zabrać?

Autor: Wiktor Greg

Problemy ze starym dachem

Gdy nasz dom ma już swoje lata, przychodzi taki niemiły moment - konieczne staje się przeprowadzenie remontu. Bywa, że dach zaczyna przeciekać, a jego stare pokrycie już zdecydowanie powinno zostać wymienione.

Zdarza się i tak, że odziedziczyliśmy dom po dziadkach czy rodzicach i dostosowujemy go do swoich potrzeb. Często oznacza to między innymi adaptację poddasza do celów mieszkalnych - co nieodłącznie wiąże się z remontem dachu.

Remont dachu - trudna sprawa

Przeprowadzenie remontu dachu z wielu powodów nie jest łatwe. Po pierwsze - należy znaleźć odpowiednich fachowców i zasięgnąć ich porady (konstruktor) oraz zaangażować do pracy (ekipa dekarska).

Po drugie - trzeba na jakiś czas pozbawić dom ochronnego hełmu, jakim jest pokrycie dachowe.

Po trzecie - musimy niemało zainwestować. Po czwarte - zmobilizować wszelkie talenty organizacyjne, bo remont musi trwać jak najkrócej. I po piąte - mieć sporo szczęścia do aury sprzyjającej pracom.

Niewidoczne elementy dachu

To, czego nie widać, w przypadku dachu jest najważniejsze. Przygotowując się do jego odnawiania, powinniśmy poprosić o ekspertyzę rzeczoznawcę budowlanego, który oceni stan techniczny więźby. Przy okazji remontu należy bowiem wymienić wszelkie elementy nośne, które uległy zawilgoceniu, zagrzybieniu lub zostały naruszone przez szkodniki (tzw. szkodniki techniczne drewna - spuszczela pospolitego, kołatka domowego i upartego, krokwiowca piłkorożnego oraz wiele innych, o podobnie wdzięcznych nazwach). Dopiero wówczas przystąpić można do prac związanych z wymianą pokrycia.

Ocena instalacji na dachu

Niezbędna jest także ocena dodatkowych instalacji na dachu oraz stanu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych. Jeśli potrzebna okaże się naprawa lub wymiana któregokolwiek z tych elementów, bezwzględnie należy to uczynić.

Zasada, która pozwoli dokonać remontu bez zbędnych kosztów, brzmi: nowe pokrycie nie powinno być cięższe od starego - tego, które jest w stanie udźwignąć istniejąca już konstrukcja. Jeżeli jednak zamierzamy zamienić lekkie (np. z blachy stalowej) na ciężkie (np. dachówkę ceramiczną), trzeba liczyć się z koniecznością wzmocnienia więźby (po konsultacji z konstruktorem), a nawet przygotowania projektu.

Poddasze

Zakres prac remontowych zależy również od tego, czy poddasze będzie użytkowe czy nieużytkowe. Gdy ma być ono ogrzewane i wykorzystywane do celów mieszkalnych, połacie dachowe wymagają ocieplenia, wobec czego należy zadbać o odpowiednią wentylację przestrzeni pod pokryciem. Natomiast gdy chcemy je przeznaczyć jedynie na cele gospodarcze - wystarczy ocieplić strop.

Wymieniając elementy więźby (lub całą konstrukcję), musimy zdecydować, czy ma ona być zaimpregnowana przez dekarza na budowie czy metodą ciśnieniową u wytwórcy. To drugie rozwiązanie jest droższe, ale lepiej chroni drewno przed ogniem i pleśnią.

Przeczytaj dodatkowo:
Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...