| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Wymiana dachu - ważne prace podczas remontu dachu

Wymiana dachu - ważne prace podczas remontu dachu

Wymiana dachu przypomina działania wojenne. Remont dachu wymaga taktycznego przygotowania i strategicznych działań. Możliwe też, że gdy go rozpoczniemy, nasz dom zmieni się w pole walki. Jak się do tego zabrać?

Autor: Wiktor Greg

Problemy ze starym dachem

Gdy nasz dom ma już swoje lata, przychodzi taki niemiły moment - konieczne staje się przeprowadzenie remontu. Bywa, że dach zaczyna przeciekać, a jego stare pokrycie już zdecydowanie powinno zostać wymienione.

Zdarza się i tak, że odziedziczyliśmy dom po dziadkach czy rodzicach i dostosowujemy go do swoich potrzeb. Często oznacza to między innymi adaptację poddasza do celów mieszkalnych - co nieodłącznie wiąże się z remontem dachu.

Remont dachu - trudna sprawa

Przeprowadzenie remontu dachu z wielu powodów nie jest łatwe. Po pierwsze - należy znaleźć odpowiednich fachowców i zasięgnąć ich porady (konstruktor) oraz zaangażować do pracy (ekipa dekarska).

Po drugie - trzeba na jakiś czas pozbawić dom ochronnego hełmu, jakim jest pokrycie dachowe.

Po trzecie - musimy niemało zainwestować. Po czwarte - zmobilizować wszelkie talenty organizacyjne, bo remont musi trwać jak najkrócej. I po piąte - mieć sporo szczęścia do aury sprzyjającej pracom.

Niewidoczne elementy dachu

To, czego nie widać, w przypadku dachu jest najważniejsze. Przygotowując się do jego odnawiania, powinniśmy poprosić o ekspertyzę rzeczoznawcę budowlanego, który oceni stan techniczny więźby. Przy okazji remontu należy bowiem wymienić wszelkie elementy nośne, które uległy zawilgoceniu, zagrzybieniu lub zostały naruszone przez szkodniki (tzw. szkodniki techniczne drewna - spuszczela pospolitego, kołatka domowego i upartego, krokwiowca piłkorożnego oraz wiele innych, o podobnie wdzięcznych nazwach). Dopiero wówczas przystąpić można do prac związanych z wymianą pokrycia.

Ocena instalacji na dachu

Niezbędna jest także ocena dodatkowych instalacji na dachu oraz stanu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych. Jeśli potrzebna okaże się naprawa lub wymiana któregokolwiek z tych elementów, bezwzględnie należy to uczynić.

Zasada, która pozwoli dokonać remontu bez zbędnych kosztów, brzmi: nowe pokrycie nie powinno być cięższe od starego - tego, które jest w stanie udźwignąć istniejąca już konstrukcja. Jeżeli jednak zamierzamy zamienić lekkie (np. z blachy stalowej) na ciężkie (np. dachówkę ceramiczną), trzeba liczyć się z koniecznością wzmocnienia więźby (po konsultacji z konstruktorem), a nawet przygotowania projektu.

Poddasze

Zakres prac remontowych zależy również od tego, czy poddasze będzie użytkowe czy nieużytkowe. Gdy ma być ono ogrzewane i wykorzystywane do celów mieszkalnych, połacie dachowe wymagają ocieplenia, wobec czego należy zadbać o odpowiednią wentylację przestrzeni pod pokryciem. Natomiast gdy chcemy je przeznaczyć jedynie na cele gospodarcze - wystarczy ocieplić strop.

Wymieniając elementy więźby (lub całą konstrukcję), musimy zdecydować, czy ma ona być zaimpregnowana przez dekarza na budowie czy metodą ciśnieniową u wytwórcy. To drugie rozwiązanie jest droższe, ale lepiej chroni drewno przed ogniem i pleśnią.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Elementy systemu rynnowego. Galeria

Zadaniem systemu rynnowego jest jak najszybciej odprowadzić wodę z połaci dachowej, tak żeby nie płynęła po...

Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Dachówka ceramiczna i pomysły na cegłę klinkierową

Zobacz, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i otoczenie...

Ile kosztują rynny? Sprawdzamy ceny i porównujemy...

Wybierając rynny, z reguły najbardziej interesują nas ich ceny. Jednak w większości artykułów i...

Orynnowanie dachu o nietypowym kształcie. Jaki...

Sposób na skuteczne odprowadzenie wody z dachu jest jeden – to odpowiedni system...

Rynny ukryte w elewacji. System Galeco Bezokapowy...

Dachy dwuspadowe bez okapu i ukryte rynny są często jednymi z elementów nowoczesnej bryły budynku....