| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Wymiana dachu - ważne prace podczas remontu dachu

Wymiana dachu - ważne prace podczas remontu dachu

Wymiana dachu przypomina działania wojenne. Remont dachu wymaga taktycznego przygotowania i strategicznych działań. Możliwe też, że gdy go rozpoczniemy, nasz dom zmieni się w pole walki. Jak się do tego zabrać?

Autor: Wiktor Greg

Problemy ze starym dachem

Gdy nasz dom ma już swoje lata, przychodzi taki niemiły moment - konieczne staje się przeprowadzenie remontu. Bywa, że dach zaczyna przeciekać, a jego stare pokrycie już zdecydowanie powinno zostać wymienione.

Zdarza się i tak, że odziedziczyliśmy dom po dziadkach czy rodzicach i dostosowujemy go do swoich potrzeb. Często oznacza to między innymi adaptację poddasza do celów mieszkalnych - co nieodłącznie wiąże się z remontem dachu.

Remont dachu - trudna sprawa

Przeprowadzenie remontu dachu z wielu powodów nie jest łatwe. Po pierwsze - należy znaleźć odpowiednich fachowców i zasięgnąć ich porady (konstruktor) oraz zaangażować do pracy (ekipa dekarska).

Po drugie - trzeba na jakiś czas pozbawić dom ochronnego hełmu, jakim jest pokrycie dachowe.

Po trzecie - musimy niemało zainwestować. Po czwarte - zmobilizować wszelkie talenty organizacyjne, bo remont musi trwać jak najkrócej. I po piąte - mieć sporo szczęścia do aury sprzyjającej pracom.

Niewidoczne elementy dachu

To, czego nie widać, w przypadku dachu jest najważniejsze. Przygotowując się do jego odnawiania, powinniśmy poprosić o ekspertyzę rzeczoznawcę budowlanego, który oceni stan techniczny więźby. Przy okazji remontu należy bowiem wymienić wszelkie elementy nośne, które uległy zawilgoceniu, zagrzybieniu lub zostały naruszone przez szkodniki (tzw. szkodniki techniczne drewna - spuszczela pospolitego, kołatka domowego i upartego, krokwiowca piłkorożnego oraz wiele innych, o podobnie wdzięcznych nazwach). Dopiero wówczas przystąpić można do prac związanych z wymianą pokrycia.

Ocena instalacji na dachu

Niezbędna jest także ocena dodatkowych instalacji na dachu oraz stanu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych. Jeśli potrzebna okaże się naprawa lub wymiana któregokolwiek z tych elementów, bezwzględnie należy to uczynić.

Zasada, która pozwoli dokonać remontu bez zbędnych kosztów, brzmi: nowe pokrycie nie powinno być cięższe od starego - tego, które jest w stanie udźwignąć istniejąca już konstrukcja. Jeżeli jednak zamierzamy zamienić lekkie (np. z blachy stalowej) na ciężkie (np. dachówkę ceramiczną), trzeba liczyć się z koniecznością wzmocnienia więźby (po konsultacji z konstruktorem), a nawet przygotowania projektu.

Poddasze

Zakres prac remontowych zależy również od tego, czy poddasze będzie użytkowe czy nieużytkowe. Gdy ma być ono ogrzewane i wykorzystywane do celów mieszkalnych, połacie dachowe wymagają ocieplenia, wobec czego należy zadbać o odpowiednią wentylację przestrzeni pod pokryciem. Natomiast gdy chcemy je przeznaczyć jedynie na cele gospodarcze - wystarczy ocieplić strop.

Wymieniając elementy więźby (lub całą konstrukcję), musimy zdecydować, czy ma ona być zaimpregnowana przez dekarza na budowie czy metodą ciśnieniową u wytwórcy. To drugie rozwiązanie jest droższe, ale lepiej chroni drewno przed ogniem i pleśnią.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Czy lekkie pokrycia dachowe są nietrwałe a...

Dach z blachy nie musi być nudny i prosty. Sprawdź, jakie właściwości posiadają nowoczesne, lekkie pokrycia...

Trwałe pokrycia dachowe. Zalety nowoczesnych...

Na współczesnych dachówkach cementowych można w pełni polegać. Wykonane z nich pokrycia dachowe...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.