Jak zaprojektować rabatę bylinową?

2009-03-05 1:00

Projekt rabaty bylinowej: na co zwrócić uwagę przy planowaniu rabaty bylinowej. Jakie byliny wybrać i jak je sadzić na rabacie bylinowej.

Rabata bylinowa
Autor: GettyImages Kompozycje, w których kwiaty utrzymane są w jednej gamie barw, sprawiają wrażenie harmonijnych, zrównoważonych, eleganckich i spokojnych

Dobrze zaprojektowana rabata bylinowa powinna być atrakcyjna przez cały sezon. Przy projektowaniu rabaty bylinowej bardzo ważny jest dobór roślin.

Projekt rabaty bylinowej: rośliny na rabatę bylinową

Do stworzenia rabaty bylinowej trzeba wykorzystać rośliny kwitnące od wczesnej wiosny (przede wszystkim cebulowe) do jesieni (słoneczniczek szorstki, rudbekia błyskotliwa, nachyłki, jesienne astry, czyli marcinki). Jeżeli posadzimy rośliny zimozielone (barwinek, ubiorek wieczniezielony) i takie, które są dekoracyjne również po zaschnięciu liści (paprocie, kosaćce syberyjskie, ozdobne trawy), będzie ona zdobiła ogród także zimą. Wybierając rośliny, należy zwrócić uwagę na ich ulistnienie. Niektóre byliny po przekwitnięciu tracą urodę, a nawet zasychają (omiegi, serduszki, pełniki, chabry górskie, zwłaszcza jeśli rosną w suchym miejscu). Dlatego w ich sąsiedztwie należy posadzić rośliny, które zamaskują opustoszałe miejsca. Niezastąpione są gatunki o ozdobnych liściach: funkie, bergenie, żurawki, liliowce, rodgersje i niskie rośliny płożące: dąbrówki, tiarelle, tojeść rozesłana, odmiany jasnoty plamistej.

Zakładanie rabaty bylinowej: jak sadzić rośliny

Obok siebie powinny się znaleźć rośliny o takich samych wymaganiach i podobnej sile wzrostu, by szybciej rosnące nie zagłuszyły tych, które rosną wolniej. Z tyłu rabaty (jeżeli jest ona na tle ściany czy ogrodzenia) lub w środku (jeśli ogląda się ją z każdej strony) sadzimy rośliny najwyższe, z przodu zaś niższe. Rośliny tego samego gatunku lub odmiany można sadzić w grupach po kilka-kilkanaście sztuk, żeby tworzyły barwne plamy. Pamiętajmy, że na wygląd rabaty wpływ ma nie tylko udana kompozycja, ale też kondycja roślin. Muszą być zdrowe i zadbane. Nic tak nie szpeci, jak suche kwiaty, połamane pędy, liście podziurawione przez ślimaki i łodyżki oblepione koloniami mszyc.

Zobacz wideo: Gdzie posadzić tawułkę Arendsa, floksy, ostróżkę, hortensję, szałwię, przetacznik i żurawki?

Pozostałe podkategorie