Rośliny do oczka wodnego- jak sadzić i pielęgnować rośliny w oczku wodnym

2018-07-16 14:23

Rośliny do oczka wodnego. Oczko wodne obsadzone roślinami to dekoracyjny element aranżacji ogrodu. Radzimy, jak sadzić rośliny wodne. Aby rośliny wodne zdobiły oczko, należy je właściwie posadzić. Sadzenie roślin w oczku wodnym: krok po kroku.

Aby móc cieszyć się pięknymi roślinami w oczku wodnym, należy odpowiednio je dobrać oraz prawidłowo pielęgnować. Pierwszym i najważniejszym zabiegiem jest oczywiście sadzenie roślin wodnych. Przeczytaj, jak sadzić i pielęgnować rośliny wodne.

Sadzenie roślin w oczku wodnym - wybór stanowiska

Prawidłowe posadzenie zapewni roślinom dobry start w nowym miejscu. Przygotowania do posadzenia roślin wodne w oczku należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dostosowanego do siły wzrostu oraz potrzeb danego gatunku. Przykładowo, rośliny wodne ekspansywne, których intensywny wzrost mógłby zagrażać innym gatunkom, wymagają dodatkowych ograniczeń (np. w postaci dużych pojemników) lub dostatecznej ilości wolnego miejsca. Rośliny wodne strefy głębokiej potrzebują wystarczającego poziomu wody w zbiorniku.

Jak sadzić rośliny wodne - kolejność sadzenia i podłoże

Nasadzenia w oczku wodnym należy zaplanować tak, aby w pierwszej kolejności zajęły w nim miejsce rośliny wodne, następnie gatunki dekoracyjne, a na końcu rośliny uzupełniające. Większość gatunków rośliny wodnych wymaga posadzenia w gruncie (z wyłączeniem roślin wodnych pływających), dlatego należy dla nich przygotować odpowiednie podłoże.

Jak sadzić rośliny wodne: podłoże. Najlepsza do tego celu będzie mieszanka piasku i gliny (w stosunku 2-3: 1) wzbogacona dodatkiem kompostu lub niewielkiej ilości torfu bądź też gotowa mieszanka podłoża dla roślin wodnych.

Sadzenie roślin w oczku wodnym - termin i technika sadzenia

Jak sadzić rośliny wodne: termin. Rośliny wodne w oczku wodnym sadzimy wczesną wiosną (marzec–kwiecień), pamiętając jednak, aby gatunki wrażliwe na niską temperaturę sadzić dopiero po 15 maja. Rośliny wodne należy sadzić w ażurowych pojemnikach (zapobiegających zagniwaniu korzeni) wyłożonych jutą lub specjalną geowłókniną i wypełnionych podłożem. Górna warstwa powinna być wyłożona piaskiem bądź grubym żwirem. W razie potrzeby można pojemnik dodatkowo obciążyć, układając na jego dnie kilka kamieni. Tak posadzone rośliny nie spowodują zmętnienia wody, a ich korzenie będą miały stały dostęp do tlenu oraz wilgoci.

Jak pielęgnować rośliny w oczku wodnym

Oczko wodne wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, by było miłym zakątkiem w ogrodzie. Jest kilka zasad dotyczących prawidłowej pielęgnacji oczka związanych z sadzeniem roślin wodnych.

1. Roślin wodnych w oczku nie należy sadzić w żyznej ziemi ogrodowej, bo dostarczamy w ten sposób pożywki glonom.

2. Lepiej do sadzenia roślin w oczku wodnym przygotować mieszankę gliny, piasku i kompostu lub ziemi ogrodowej (w równych częściach) czy też dwóch części piasku z jedną gliny.

3. Dbając o oczko wodne w ogrodzie pamiętaj, że nie wolno zasilać roślin rosnących w oczku wodnym nawozami przeznaczonymi dla roślin ogrodowych – w sprzedaży są specjalne nawozy dla roślin wodnych.

4. Jeśli masz w oczku wodnym w ogrodzie rośliny egzotyczne, takie jak hiacynt wodny i pistia, pamiętaj, że są wrażliwe na mróz, więc na zimę trzeba je przenieść do widnego i chłodnego pomieszczenia (temperatura 10-15 st.C) i umieścić w naczyniu z wodą lub mokrym piaskiem.

5. W oczku wodnym nie wolno opryskiwać roślin preparatami chemicznymi, bo są szkodliwe dla zwierząt wodnych.

6. Lepiej nie wykańczać brzegów oczka wodnego kamieniami wapiennymi, bo wypłukiwane z nich związki spowodują podniesienie pH wody. Zasadowy odczyn jest nieodpowiedni dla ryb, mikroorganizmów i drobnych zwierząt, natomiast służy rozwojowi glonów.

Oczko wodne w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają