Wygodne łóżko z palet: jak zbudować łóżko na miarę

2018-08-29 16:44 Małgorzata Majkowska

Zobacz, jak zbudować z palet wygodne łóżko: instrukcja i wideo. Meble z palet cały czas są na topie. Ten prosty i łatwy do zdobycia materiał inspiruje do tworzenia nowych, oryginalnych przedmiotów.

Łóżek różnego rodzaju i rozmiarów w sklepach jest mnóstwo. Ale czasami planujemy taką aranżację wnętrza, że potrzebny nam jest mebel o nietypowych wymiarach. Zamiast specjalnie go zamawiać, można wykorzystać niezbyt drogi i ekologiczny budulec, jakim są europalety, i samodzielnie przygotować konstrukcję łóżka. Wymaga to nie tyle umiejętności, co cierpliwości.

Czasem też skuszeni wizją zdrowego snu nie inwestujemy w łóżko, tylko w dobry gruby materac, który rzucamy wprost na podłogę. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że wstawanie z takiego niewysokiego posłania jest niewygodne. Wtedy też wystarczy podest łóżka zrobiony z palet, by było to łatwiejsze.

Wideo: łóżko z palet

Łóżko z palet - planowanie

Typowe palety mają wymiary 80 x 120 x 14,4 cm oraz 100 x 120 x 14,4 cm. Można je zestawiać i docinać według własnego projektu. Najpierw warto wypróbować „na sucho”, czy wygodnie nam będzie wstawać z łóżka z jednej warstwy palet (około 15 cm + około 20 cm grubość materaca). Gdy ułożymy dwie warstwy (około 30 cm + około 20 cm grubość materaca), uzyskamy wysokość łóżka standardowego, przyjmowanego za wygodne do wstawania.

Sprawdź też:

Łóżko można tak rozmierzyć, że wykorzystamy na nie tylko całe palety, ale warto pamiętać, że potrzebna będzie jeszcze dodatkowa, z której wytniemy listwy do łączenia palet, by się nie rozsuwały (można też wykorzystać do tego celu deskę). Jeśli zdecydujemy się na zrobienie zagłówka łóżka z palety, musimy dokupić jeszcze dwie dodatkowe palety. Palety możemy też docinać na wymiar, dlatego to idealne rozwiązanie do zagospodarowania wszelkiego rodzaju wnęk, gdzie trudno wpasować łóżko typowe.

Sprawdź też:

Palety najłatwiej znaleźć w Internecie na różnego rodzaju aukcjach lub na stronach firm zajmujących się skupem palet. Zapłacimy za nie 20-50 zł. Można też sprawdzić na pobliskich budowach i umówić się na parę złotych lub nawet dostać palety za darmo.

Łóżko z palet: instrukcja krok po kroku z galerią zdjęć

Łóżko z palet – jak przygotować materiał

Bardzo ważnym etapem budowy łóżka z palet jest szlifowanie. To niezbyt trudna praca, ale dosyć uciążliwa i brudząca, więc dobrze jest znaleźć osobne pomieszczenie albo przenieść się na zewnątrz. Przyda się do tego papier ścierny różnej gradacji i szlifierka elektryczna, dzięki której prace będą postępować szybciej.

Oszlifowane i oczyszczone z kurzu palety, które będą tworzyły konstrukcję naszego łóżka, można pozostawić surowe albo pomalować je produktami przeznaczonymi do drewna: farbą, bejcą, lakierobejcą. Warto wybrać preparat hypoalergiczny – bezpieczny dla osób ze skłonnościami do uczuleń. Śpiąc i odpoczywając, spędzamy na łóżku kilka godzin na dobę!

Sprawdź też:

Jeśli zdecydujemy się na malowanie łóżka z palet, preparat po otwarciu puszki musimy dobrze wymieszać. Nanosimy go najczęściej w dwóch warstwach. Używamy do tego pędzla lub wałka.

Nie przegap!

Łóżko z palet  – jak zbudować łóżko na miarę
Autor: Marcin Czechowicz Palety pozostawione w naturalnym odcieniu nadają surowy charakter całemu wnętrzu. Dzięki wypełnieniu sklejką przestrzeni między deskami bocznych palet powstały podręczne półki na odkładanie książek, okularów, komórki
Łóżko z palet  – jak zbudować łóżko na miarę
Autor: Marcin Grabowiecki Palety możemy docinać, dlatego łatwo zrobimy z nich łóżko o nietypowych wymiarach, dostosowanych do miejsca, którym dysponujemy. Projekt: Katarzyna Kapuścińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE