Garderoba wymiary i wyposażenie. Moja szafa pęka w szwach... rozwiązaniem garderoba!

2011-03-07 10:15

Dobrze zaplanowana i urządzona garderoba pozwoli ci zapanować nad ubraniowym chaosem. Jeżeli twoja szafa pęka w szwach, to rozwiązanie idealne dla ciebie. Podpowiadamy, jak zaplanować półki i drążki, kiedy przydają się szuflady i kosze. Sprawdź, jak przechowywać buty, bieliznę, garnitury, a jak torby i walizki.

Garderoba
Autor: Andrzej Szandomirski Jeżeli na ścianie w garderobie nie ma miejsca na powieszenie lustra, można ulokować je na przesuwnym skrzydle szafy

Garderoba pozwala przynajmniej częściowo zrezygnować z szaf w bardziej reprezentacyjnych strefach domu oraz przechowywać ubrania w jednym miejscu. Może też pomieścić wspólną bieliznę pościelową, sezonowe i rzadziej używane ubrania czy odzież sportową. Jeśli jest odpowiednio duża, będzie czystym pomieszczeniem gospodarczym, które w zależności od potrzeby wykorzystamy również jako prasowalnię lub przebieralnię. Korzyści z posiadania garderoby można wymieniać długo, pozostaje tylko pytanie, jaką część domu przeznaczyć na garderobę.

Garderoba wymiary

Wygodna garderoba nie musi być duża, musi być za to dobrze zaprojektowana. Istotny jest dostęp do półek oraz ich sensowne rozplanowanie. Drzwi prowadzące do garderoby powinny mieć co najmniej 70 cm szerokości. We wnętrzu garderoby należy zapewnić możliwość swobodnego poruszania się – pozostawione na środku minimalne pole o wymiarach mniej więcej 1,2 na 1,2 m powinno wystarczyć.

Podstawowym wyposażeniem dobrze zaprojektowanej garderoby jest odpowiednia liczba półek, drążków oraz szuflad, które umożliwią utrzymanie porządku w pomieszczeniu. Wymiary oraz odległości między nimi zależą od rodzaju odzieży, która ma być na nich przechowywana. Przed przystąpieniem do projektowania dobrze jest więc zrobić przegląd szafy.

Zanim zaczniemy przeglądać ofertę firm, zastanówmy się, jakie rzeczy chcemy w garderobie przechowywać i jakie elementy zabudowy będą nam potrzebne.

Na jakie ubrania drążki i pantografy w garderobie

Jeśli masz rzeczy, które muszą się znaleźć w pozycji pionowej, na wieszakach, potrzebna będzie odpowiednia liczba drążków.

Na krótsze rzeczy (koszule, krótkie kurtki) potrzeba około 110 cm, o czym nie można zapominać, jeśli decydujemy się na montowanie drążków na dwóch poziomach. Na dłuższe ubrania (suknie, spodnie) potrzeba będzie więcej – co najmniej 180 cm – żeby dół ubrania nie leżał na podłodze.

Przeczytaj też:

Gotowe projekty domów z garderobą >>>

Jeśli drążek jest umieszczony wyżej, możemy przekształcić klasyczne rozwiązanie w pantograf, który można opuszczać. Pozwala to maksymalnie wykorzystać przestrzeń w wysokich szafach. Dzięki uchwytowi umożliwiającemu łatwe zdjęcie wieszaka można na nim wieszać codzienne ubrania, a nie tylko te używane sporadycznie czy sezonowo.

Garderoba
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Gdzie półki w garderobie

W garderobie rzeczy, które mogą się rozciągać, nie powinny wisieć na wieszakch. Na tego typu ubrania oraz swetry najlepiej przewidzieć odpowiednią liczbę półek. Aby półki pomieściły ubrania, powinny mieć co najmniej 45 cm szerokości i około 30 cm odległości między nimi w pionie. Zbyt duże lub małe odległości będą powodowały kłopoty z wyjęciem rzeczy i utrzymaniem porządku w szafie oraz odzieży w dobrym stanie. Półki, z których korzysta się na co dzień, powinny być w zasięgu wzroku, dlatego też nie należy ich montować na wysokości poniżej 90 cm.

Kiedy szuflady w garderobie

Bieliznę, delikatną odzież oraz dodatki najlepiej przechowywać w szufladach. Powinny być stosunkowo płytkie i szerokie. Optymalne wymiary to 60-65 cm szerokość i 12-15 cm głębokość.

W głębszych szufladach w garderobie ubrania układane są jedno na drugim, gniotą się i trudno jest je wyjąć. Wyjątkiem są szuflady na czapki, szaliki i rękawiczki, które mogą być głębsze.

Codziennej wygodzie służą specjalne wkładki z przegródkami, które pomogą utrzymać w porządku krawaty, paski czy apaszki.

Garderoba czy szafa wnękowa? Sposób na przechowywanie odzieży

Jak przechowywać obuwie

Jeśli decydujemy się na przechowywanie w garderobie obuwia, pamiętajmy, że szerokość półek czy szuflad powinna wynosić około 80 cm.

Niskie obuwie najlepiej trzymać na półkach rozmieszczonych co 17-20 cm. Wyższe wymagają 50-60 cm. Możemy zdecydować się także na przechowywanie obuwia w szufladach – powinny mieć około 30 cm głębokości.

Miejsce na walizki, torby w garderobie

Na rzeczy, z których korzysta się sezonowo lub sporadycznie najlepiej przeznaczyć półki znajdujące się wysoko, pod sufitem. Jest to doskonałe miejsce na walizki, torby czy rzadko używane koce i pledy lub sprzęt turystyczny. Półki na tego typu rzeczy powinny mieć większą szerokość – około 120 cm, tak aby wszystko zmieściło się bez wciskania.

Garderoba: co oprócz standardowego wyposażenia

Oprócz standardowego wyposażenia (półek i drążków) w sklepach można kupić elementy utrzymujące w porządku poszczególne części garderoby. Są więc specjalne wieszaki na spódnice czy spodnie, uchwyty na krawaty i paski, druciane kosze na swetry, półki z przegródkami na drobne przedmioty, apaszki i biżuterię oraz prawidła na buty.

Jeśli wymiary garderoby są niewielkie, doskonałe będą takie, które pełnią podwójne funkcje, na przykład wieszak na spodnie może mieć dodatkowe uchwyty na krawaty czy paski. Większość elementów wyposażenia garderoby ma prowadnice, dzięki którym można je wysunąć z szafy.

Przeczytaj też:

Porządki w szafach. Rozmowa z osobistą stylistką Pauliną Świderską >>>

W zależności od miejsca, którym dysponujemy w garderobie, możemy zastosować szafy głębsze lub płytsze. Na tradycyjne, głębsze potrzeba 55-60 cm. W płytszych, o głębokości około 40 cm, ubrania wiszą na specjalnych wysuwanych wieszakach równolegle do drzwi.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie